Így lopják el a hangot az AI-csalók - Minden pénzt kicsalhatnak
A pénzügyi csalások szintet léptek az utóbbi időben, és már a mesterséges intelligenciát is bevetik a siker érdekében.
Az elmúlt pár évben hihetetlenül megsokasodtak a különböző netes és telefonos csalók, akik néha sms-ben, néha banki dolgozóként próbálják áldozataikból kiszedni a pénzt.
Egy friss kutatás szerint a visszaélések szintet léptek, és a mesterséges intelligenciát használják fel arra, hogy átverjék az áldozatot.
Már AI-t is használnak a csalók
A trükk a következő: lemásolják egy barát vagy családtag hangját, hogy pénzt csaljanak ki közeli hozzátartozóktól. A Starling Bank által közzétett adatok szerint az Egyesült Királyság felnőtt lakosságának több mint egynegyede volt már MI-vezérelte hangklónozási csalás célpontja.
A brit felnőttek fele még nem hallott ilyen csalásról, és nem is tudja, hogyan lehetne védekezni ellenük. A megkérdezettek harmada tudja, mire kell figyelni, ha hangklónozási csalást észlel.
Így működik a hangklónozási csalás
A csaláshoz elég egy hanggal ellátott videót találni a célszemélyről a közösségi médián. A hang lemásolása után a csalók azonosítják a hang gazdájának családtagjait, és egy AI-generált, klónozott hangon felhívják őket, vagy hangüzenetet küldhetnek nekik. A téma mindig ugyanaz: sürgős pénzügyi segítségre van szükség.
A bank felmérése szerint minden tizedik ember elküldené a kért összeget "családtagjának", a csalók sikere tehát garantált. Ennek elkerülése érdekében érdemes megbeszélni szeretteinkkel egy közös "jelszót", amit ilyen esetben bevethetünk, és kiszűrhetjük, hogy csalóval van-e dolgunk.
Nagyon vigyázz, ha Google Chrome-ot használsz! Pár rossz kattintás, és minden pénzed elveszítheted
Különösen veszélyes csalásra figyelmeztetnek a szakemberek!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)