Pártkatona? Ezért nem jogosak a kritikák Áderrel szemben
Külföldi államfőket mutatunk be, hogy megtudjuk, vajon csak Áder vérbeli politikus?
Államfővé választása előtt Áder Jánost az ellenzék többször kritizálta egyrészt azért, mert hivatásos politikusként kerül az elnöki székbe, másrészt, mert tudományos munkássága elődeihez képest igen csekély.
Áder már egészen fiatalon politizálni kezdett, és ezen kívül nem is igen foglalkozott mással, leszámítva egy rövid kitérőt a Magyar Tudományos Akadémiánál, ahol 1985-től 1990-ig dolgozott tudományos munkatársként. Áder kutatási területe az Országgyűlés törvényalkotó munkája volt.
Tudós államfők
Míg Áder szinte kizárólag csak a politikával foglalkozott pályája során, addig korábbi államfőink más területeken is dicsőséget szereztek maguknak, mielőtt elnökké nevezték volna ki őket.
Schmitt Pál kétszeres olimpiai bajnok, Sólyom László a személyhez fűződő jogok és az alkotmányos alapjogok neves kutatója, Göncz Árpád József Attila-díjas író, műfordító, Mádl Ferenc pedig Széchenyi-díjas magyar jogtudós volt.
Kíváncsiak voltunk, hogy a magyar példa mennyire egyedülálló. Vajon külföldön olyan személyek töltik be az államfői posztot, akik kizárólag a politika területén értek el sikereket? Cikkünkben a cseh, a lengyel és az osztrák államfő munkásságát mutatjuk be.
Václav Klaus
A 71 éves Václav Klaus Csehország második elnöke. Az államfő viszonylag idősen, 48 évesen lépett politikai pályára az 1989-es Bársonyos forradalom után, egészen addig tudományos karrierjét építette.
Klaus a Prágai Közgazdaságtudományi Egyetemen diplomázott, majd posztgraduális tanulmányokat folytatott a Csehszlovák Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetében.
Klaus a prágai egyetemen pénzügyi professzori minősítést szerzett, és évtizedekkel később, már államfőként közgazdasági szemináriumokat is tartott az intézményben. A cseh államfő pályafutása során több mint 20 könyvet írt, melyekben társadalmi, gazdasági, politikai témákat célzott meg. Közülük egy biztosan megvan Sólyom Lászlónak is: 2008-ban Klaus a Kék bolygó zöld béklyóban - Mi van veszélyben: az éghajlat vagy a szabadság? című könyvét hozta ajándékba magyarországi látogatásakor.
A könyvben az államfő a globális felmelegedés miatti aggodalom feleslegességét boncolgatja. Klaus közel 50 díszdoktori cím tulajdonosa, 2009-ben a Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia tagjává választották, 2008-ban pedig megkapta a globális felmelegedést hirdető lobbi ellen harcoló Competitive Enterprise Institute L. Simon Memorial Award díját.
Bronislaw Komorowski
Lengyelország 60 éves elnöke már kevésbé tekinthető tudós embernek, inkább aktivista mivoltáról ismert. Bronislaw Komorowski a Varsói Egyetemen történelmet tanult, közben pedig elszánt aktivistaként tevékenykedett. Többször tüntetett a kommunista rendszer ellen, egyebek mellett részt vett az 1968-as diáktüntetéseken is. 1968. március elején azért demonstráltak a diákok a lengyel felsőoktatási intézményekben, mert a kommunisták betiltottak egy hazafias színdarabot, Adam Mickiewicz Ősök című verses drámáját. A márciusi megmozdulást munkásoknak öltözött rohamrendőrök verték szét.
A későbbi államfőt először 1971-ben tartóztatták le, ő azonban nem hátrált meg: szerepet vállalt egy 1976-os tüntetésen is, ahol az Ursus traktorgyár dolgozói lázadtak fel az áremelések miatt. A demonstrációt leverték, Komorowski a sérült munkásokon segített. Politikai pályára 1989-ben lépett, azt megelőzően történelmet tanított egy hittudományi iskolában.
Heinz Fischer
A 74 éves osztrák államfő egész életét a politikai életben töltötte, már diákként is politizált. Heinz Fischer 1961-ben végzett jogászként a Bécsi Egyetemen, majd gyakornoknak állt. Ugyanebben az évben jogi tanácsadói munkakört ajánlottak fel neki az akkori Osztrák Szocialista Pártban, melynek később a titkára, majd az ügyvezetője lett.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fischer is számos könyv szerzője, 1974-ben megjelent, az osztrák politikai rendszerről szóló könyve a politikatudomány egyik alapműve lett. A könyv megjelenése után négy évvel az Innsbrucki Egyetemen habilitált doktori fokozatot szerzett - ez a cím a PhD-tudományos fokozatnál eggyel magasabb. Az egyetemen életében Fischer tanárként is részt vett.
Három ország, háromféle múlt
Mint látható, három ország, három államfő, háromféle múlt, háromféle karrier. A külföldi példák is mutatják: államfő kis túlzással bárki lehet, nincsenek kőbe vésett elvárások.
Ez a sokféleség ha másra nem is, de arra mindenképp utal, hogy önmagában azért bírálni Áder Jánost, mert tudományos tevékenységet alig végzett, vagy azért, mert pártkatona, jogtalan vád.