Közleményt adtak ki a Paksi Atomerőmű biztonságáról: így hat rá a Duna vizének melegedése

A jelenség a Paksi Atomerőmű működésnek minden meleg nyári időszakban megfigyelhető velejárója.

Paksi atomerőmű
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Paksi Atomerőmű biztonságosságát nem befolyásolja a Duna nyári melegedése - közölte az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. az MTI-vel. A cég közleményében kifejtette: a Duna felmelegedett vize miatt az atomerőmű blokkjainak kondenzátorai némiképp kisebb hatásfokkal működnek, de ez semmilyen hatással nincs sem a biztonságra, sem pedig a termelés menetére, technológiájára. Ez a jelenség a működésnek teljesen normális, minden meleg nyári időszakban megfigyelhető velejárója - tették hozzá.

Mindezek következményeképpen az erőmű teljesítménye jelenleg blokkonként 20-40 megawattal eltér a téli időszakban jellemző teljesítménytől, szándékos termeléscsökkentés - úgynevezett leterhelés - azonban nem történt.

A közlemény kitér arra, hogy a Paksi Atomerőmű a Duna alacsony vízállásához kapcsolódóan is rendelkezik intézkedési tervvel. A fokozatok meghatározott vízszintek elérésekor lépnek hatályba. Jelenleg a négy fokozatból az első fokozat érvényes, amely műszaki előkészületeken kívül nem igényel további intézkedést, az erőmű működésére nincs hatással, és az energiatermelést nem befolyásolja - szögezték le.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A Paksi Atomerőmű négy, egyenként bruttó 500 megawatt teljesítményű reaktorblokkal rendelkezik. Az erőmű 2021-ben mintegy 16 ezer gigawattóra áramot termelt, ezzel a hazai bruttó villamosenergia-termelés csaknem felét, a hazai bruttó villamosenergia-igény 34 százalékát adta.

Fotók: MTI/Sóki Tamás

Nem múlik az aszály Magyarországon

Az ország túlnyomó részén továbbra is erős vagy rendkívüli aszály van.

Csökken a vízkészlet: nem múlik az aszály Magyarországon, képeken a lesújtó helyzet

Az ország túlnyomó részén továbbra is erős vagy rendkívüli aszály van.

Elolvasom
Ezt is szeretjük