Kíméletlenül tették el láb alól a törzs tagjait, és még nyomozás sem indult - Az oszázs indiánok vérfagyasztó története

Martin Scorsese legújabb, Megfojtott virágok című filmjének kapcsán került újból felszínre az oszázs indiánok története.

Az oszázs indiánok története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kevesen ismerik az oszázs indiánok sok szempontból vérfagyasztó történetét, ám az olasz-amerikai rendezőlegendának hála ismét rivaldafénybe került a szerencsétlen sorsú törzs históriája. A 20. század elején hirtelen busás vagyonra tettek szert az oszázsok, melynek hatására paraziták módjára szaporodtak el az amerikai nagyvállalkozók a területen, vagyis Oklahomában.

A szándékaik nem voltak tiszták, mi több, a törzs tagjai szép lassan elkezdtek fogyni, a jogaik és a vagyonuk pedig átszállt a helyi családokba beházasodó fehér bőrű üzletemberekre. A felettébb gyanús eltűnésekre és halálesetekre a hatóságok pedig egy jó darabig rá sem hederítettek. De mégis hogyan történhetett ilyesmi? Kezdjük az elején!

Az oszázs indiánok vérfagyasztó története

Korábban sem volt egyszerű sorsuk

Az 1800-as években többször elűzték őket a földjeikről, míg végül egy megmunkálásra alkalmatlan területen telepedtek le Oklahomában. Ennek köszönhetően már az amerikai polgárháború idején is a frontvonalban éltek: térségük felét az Unió, másik felét a déli Konföderáció uralta, és bár a törzsek igyekeztek semlegesek maradni, földjeiket sorozatosan kifosztották, lerabolták.

Fotó: Getty Images Hungary
Fotó: Getty Images Hungary

A legyengült, meggyötört indiánokat járványok is sújtották, így az 1860-as években már a fennmaradásukért küzdöttek. A polgárháború után igyekeztek okosan manőverezni, de nem sok esélyük volt a területre érkező fehérek ellen. Ugyanis 1897-ben a térség alatt meghúzódó kőolajat találtak, mi több, az Egyesült Államok egyik legnagyobb olajmezőjét, ami később sajnálatos módon megpecsételte jó néhányuk sorsát.

Az elátkozott vagyon

A törzs vezetőjének, Bigheartnak sikerült megállapodásra jutnia az USA kormányával, melynek értelmében a földjeikben található ásványkincsek az indiánok tulajdonát képezték. Az oszázsok hamar meggazdagodtak az olajnak köszönhetően, ám vagyonukra sokaknak fájt a foguk. 

A térségbe érkező amerikai üzletemberek aukciók keretein belül béreltek oszázs földeket, és haszonbérleti szerződéseket kötöttek az indiánokkal. Később beházasodtak a törzsek családjaiba is, a fiatal oszázs lányokat spekuláns fehér bőrű üzletemberek vették feleségül, akik az olajvagyonukra pályáztak. Ugyanis feleségük esetleges halála után jogaik és vagyonuk jelentős részét is megörökölhették.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

William King Hale, az oszázsok "jó barátja"

1921-ben keltett először visszhangot egy haláleset, amikor eltűnt Anna Brown, akinek a holttestére napokkal később találtak rá - az indián nőt fejbe lőtték. Ugyanekkor egy oszázs férfi is eltűnt. Az amerikai üzletember, William Hale (akit a filmben Robert De Niro alakít, és a "Király" középső nevét ő maga választotta, sokan így is szólították őt) támogatta, segítette a gyászoló családot. Hale az elhunyt távoli rokona volt, és a környék egyik legbefolyásosabb és köztiszteletben álló üzletembere. Kórházakat építtetett a térségben, rendszeresen jótékonykodott, még tiszteletbeli seriffhelyettesi posztot is kapott - ám ahogy azt sejtheti a kedves olvasó, bár ő soha nem ölt meg senkit, nyakig benne volt a gyilkossági ügyekben.

Az 1920-as években egyre szaporodtak a gyanús halálesetek, volt, akit megmérgeztek, másokat a vonat elé löktek. Betegségekkel, véletlen egybeeséssel magyarázták az eseteket. Illetve azzal is, hogy az oszázsok természetközeli életmódot folytattak, és nem igazán hittek a modern gyógyszerekben, betegesek is voltak, így a várható élettartamuk nem volt éppen magas - amit pontosan tudtak és ki is használtak a dörzsölt és kegyetlen vállalkozók.

William Hale (balra, Robert De Niro alakításában) és Ernest Bukhart (Leonardo DiCaprio) a Megfojtott virágok című filmben.
William Hale (balra, Robert De Niro alakításában) és Ernest Bukhart (Leonardo DiCaprio) a Megfojtott virágok című filmben.
Fotó: Melinda Sue Gordon

Rita és Bill Smith családi házát például felrobbantották, ami a házaspár halálát okozta, és ugyancsak Hale üzleti érdekeit szolgálta. Idővel gyilkossági spirálba keveredett, és fehér bőrűeket is eltetetett láb alól - mindenkit, aki veszélyeztette a jó hírét, vagy esetleg túl sok olyan információt tudott, ami később esetleg bajba sodorhatta őt. 

A nyomozók sem voltak biztonságban

Mivel egyes esetekben teljes családokat nyelt el a föld, a hatóságok elkezdtek vizsgálódni. Ám azok is hamar veszélybe kerültek, akik nyomozásra adták a fejüket. Vaughan ügyészt például kidobták egy mozgó vonatból, miután hazatelefonált, hogy perdöntő bizonyítékot talált a bűntettek ügyében. Hasonló sorsra jutott több magánnyomozó is.

Hozzá kell tenni azt is, hogy mivel indiánokról volt szó, a hatóságok egy ideig nem igazán erőltették meg magukat. Az oszázsok lélekszáma pedig egyre csökkent az 1920-as években, a nyomozók pedig látszólag semmit nem tettek ez ellen. Végső elkeseredésükben az indiánok 1925-ben Washingtonhoz fordultak.

GettyImages-1286362281
Fotó: ilbusca / Getty Images Hungary

Színre lép az FBI

Tom White FBI-ügynök nyomozócsapatot szervezett, és szövetségeseivel elvegyültek az Osage Hills-i alvilágban. A bűntettek felgöngyölítése még számukra sem volt egyszerű feladat, hiszen a William Hale-féle bűnbagázs, ahol tudott, keresztbe tett nekik. Hale lefizette a legbefolyásosabb embereket, megvesztegette az esküdteket, miközben látszólag jó kapcsolatot ápolt az oszázsokkal. Végül azonban Tom White - aki egyébként J. Edgar Hoover bizalmát is élvezte - a végére járt az ügynek, és letartóztatta a bűnösöket. Hale-t életfogytig tartó börtönbüntetésre ítéltek 1929-ben, közel húsz évet le is ült, ám 1947-ben szabadlábra helyezték, és végül 1962-ben, 87 éves korában hunyt el. 

Börtönbe zárták Ernest Bukhartot is (akit a filmben Leonardo DiCaprio alakít, és William Hale unokaöccse volt), akit bár valódi érzelmek is fűzték oszázs feleségéhez, végig Hale kezére játszott, és igencsak belekeveredett a piszkos ügyeibe is. Az botrány kirobbanása után a felesége, Mollie - akit egyébként hónapokon át mérgezett Ernest és Hale - elvált tőle. Bukhart a tárgyalások során együttműködött a hatóságokkal, és bemártotta Hale-t is. Tizenegy évet ült börtönben, ezután őt is kiengedték, és 1986-ban hunyt el.

Tudtad?

Az oszázs törzs napjainkban 20 ezer taggal büszkélkedhet, melyből körülbelül 7 ezren az ősi területen élnek, a többiek Oklahoma környékén és az USA más államaiban.

Ha érdekel, hogyan sikerült a sztárszínészekkel tarkított Scorsese-film, olvasd el a filmkritikánkat!

Sokak szerint az év filmjéről van szó.

Tényleg az év filmje DiCaprio és De Niro 3,5 órás bűneposza? Így sikerült a Megfojtott virágok

Az Oppenheimer és a Barbie után megérkezett az év harmadik legnagyobb filmes dobása, a Megfojtott virágok.

Elolvasom

(Képek forrása: UIP-Dunafilm, Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük