Kíméletlenül tették el láb alól a törzs tagjait, és még nyomozás sem indult - Az oszázs indiánok vérfagyasztó története
Martin Scorsese legújabb, Megfojtott virágok című filmjének kapcsán került újból felszínre az oszázs indiánok története.
Kevesen ismerik az oszázs indiánok sok szempontból vérfagyasztó történetét, ám az olasz-amerikai rendezőlegendának hála ismét rivaldafénybe került a szerencsétlen sorsú törzs históriája. A 20. század elején hirtelen busás vagyonra tettek szert az oszázsok, melynek hatására paraziták módjára szaporodtak el az amerikai nagyvállalkozók a területen, vagyis Oklahomában.
A szándékaik nem voltak tiszták, mi több, a törzs tagjai szép lassan elkezdtek fogyni, a jogaik és a vagyonuk pedig átszállt a helyi családokba beházasodó fehér bőrű üzletemberekre. A felettébb gyanús eltűnésekre és halálesetekre a hatóságok pedig egy jó darabig rá sem hederítettek. De mégis hogyan történhetett ilyesmi? Kezdjük az elején!
Az oszázs indiánok vérfagyasztó története
Korábban sem volt egyszerű sorsuk
Az 1800-as években többször elűzték őket a földjeikről, míg végül egy megmunkálásra alkalmatlan területen telepedtek le Oklahomában. Ennek köszönhetően már az amerikai polgárháború idején is a frontvonalban éltek: térségük felét az Unió, másik felét a déli Konföderáció uralta, és bár a törzsek igyekeztek semlegesek maradni, földjeiket sorozatosan kifosztották, lerabolták.
A legyengült, meggyötört indiánokat járványok is sújtották, így az 1860-as években már a fennmaradásukért küzdöttek. A polgárháború után igyekeztek okosan manőverezni, de nem sok esélyük volt a területre érkező fehérek ellen. Ugyanis 1897-ben a térség alatt meghúzódó kőolajat találtak, mi több, az Egyesült Államok egyik legnagyobb olajmezőjét, ami később sajnálatos módon megpecsételte jó néhányuk sorsát.
Az elátkozott vagyon
A törzs vezetőjének, Bigheartnak sikerült megállapodásra jutnia az USA kormányával, melynek értelmében a földjeikben található ásványkincsek az indiánok tulajdonát képezték. Az oszázsok hamar meggazdagodtak az olajnak köszönhetően, ám vagyonukra sokaknak fájt a foguk.
A térségbe érkező amerikai üzletemberek aukciók keretein belül béreltek oszázs földeket, és haszonbérleti szerződéseket kötöttek az indiánokkal. Később beházasodtak a törzsek családjaiba is, a fiatal oszázs lányokat spekuláns fehér bőrű üzletemberek vették feleségül, akik az olajvagyonukra pályáztak. Ugyanis feleségük esetleges halála után jogaik és vagyonuk jelentős részét is megörökölhették.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
William King Hale, az oszázsok "jó barátja"
1921-ben keltett először visszhangot egy haláleset, amikor eltűnt Anna Brown, akinek a holttestére napokkal később találtak rá - az indián nőt fejbe lőtték. Ugyanekkor egy oszázs férfi is eltűnt. Az amerikai üzletember, William Hale (akit a filmben Robert De Niro alakít, és a "Király" középső nevét ő maga választotta, sokan így is szólították őt) támogatta, segítette a gyászoló családot. Hale az elhunyt távoli rokona volt, és a környék egyik legbefolyásosabb és köztiszteletben álló üzletembere. Kórházakat építtetett a térségben, rendszeresen jótékonykodott, még tiszteletbeli seriffhelyettesi posztot is kapott - ám ahogy azt sejtheti a kedves olvasó, bár ő soha nem ölt meg senkit, nyakig benne volt a gyilkossági ügyekben.
Az 1920-as években egyre szaporodtak a gyanús halálesetek, volt, akit megmérgeztek, másokat a vonat elé löktek. Betegségekkel, véletlen egybeeséssel magyarázták az eseteket. Illetve azzal is, hogy az oszázsok természetközeli életmódot folytattak, és nem igazán hittek a modern gyógyszerekben, betegesek is voltak, így a várható élettartamuk nem volt éppen magas - amit pontosan tudtak és ki is használtak a dörzsölt és kegyetlen vállalkozók.
Rita és Bill Smith családi házát például felrobbantották, ami a házaspár halálát okozta, és ugyancsak Hale üzleti érdekeit szolgálta. Idővel gyilkossági spirálba keveredett, és fehér bőrűeket is eltetetett láb alól - mindenkit, aki veszélyeztette a jó hírét, vagy esetleg túl sok olyan információt tudott, ami később esetleg bajba sodorhatta őt.
A nyomozók sem voltak biztonságban
Mivel egyes esetekben teljes családokat nyelt el a föld, a hatóságok elkezdtek vizsgálódni. Ám azok is hamar veszélybe kerültek, akik nyomozásra adták a fejüket. Vaughan ügyészt például kidobták egy mozgó vonatból, miután hazatelefonált, hogy perdöntő bizonyítékot talált a bűntettek ügyében. Hasonló sorsra jutott több magánnyomozó is.
Hozzá kell tenni azt is, hogy mivel indiánokról volt szó, a hatóságok egy ideig nem igazán erőltették meg magukat. Az oszázsok lélekszáma pedig egyre csökkent az 1920-as években, a nyomozók pedig látszólag semmit nem tettek ez ellen. Végső elkeseredésükben az indiánok 1925-ben Washingtonhoz fordultak.
Színre lép az FBI
Tom White FBI-ügynök nyomozócsapatot szervezett, és szövetségeseivel elvegyültek az Osage Hills-i alvilágban. A bűntettek felgöngyölítése még számukra sem volt egyszerű feladat, hiszen a William Hale-féle bűnbagázs, ahol tudott, keresztbe tett nekik. Hale lefizette a legbefolyásosabb embereket, megvesztegette az esküdteket, miközben látszólag jó kapcsolatot ápolt az oszázsokkal. Végül azonban Tom White - aki egyébként J. Edgar Hoover bizalmát is élvezte - a végére járt az ügynek, és letartóztatta a bűnösöket. Hale-t életfogytig tartó börtönbüntetésre ítéltek 1929-ben, közel húsz évet le is ült, ám 1947-ben szabadlábra helyezték, és végül 1962-ben, 87 éves korában hunyt el.
Börtönbe zárták Ernest Bukhartot is (akit a filmben Leonardo DiCaprio alakít, és William Hale unokaöccse volt), akit bár valódi érzelmek is fűzték oszázs feleségéhez, végig Hale kezére játszott, és igencsak belekeveredett a piszkos ügyeibe is. Az botrány kirobbanása után a felesége, Mollie - akit egyébként hónapokon át mérgezett Ernest és Hale - elvált tőle. Bukhart a tárgyalások során együttműködött a hatóságokkal, és bemártotta Hale-t is. Tizenegy évet ült börtönben, ezután őt is kiengedték, és 1986-ban hunyt el.
Tudtad?
Az oszázs törzs napjainkban 20 ezer taggal büszkélkedhet, melyből körülbelül 7 ezren az ősi területen élnek, a többiek Oklahoma környékén és az USA más államaiban.
Ha érdekel, hogyan sikerült a sztárszínészekkel tarkított Scorsese-film, olvasd el a filmkritikánkat!
Sokak szerint az év filmjéről van szó.
Tényleg az év filmje DiCaprio és De Niro 3,5 órás bűneposza? Így sikerült a Megfojtott virágok
Az Oppenheimer és a Barbie után megérkezett az év harmadik legnagyobb filmes dobása, a Megfojtott virágok.
Elolvasom(Képek forrása: UIP-Dunafilm, Getty Images Hungary)
- megfojtott virágok
- leonardo dicaprio
- történelem
- robert de niro
- oszázs indiánok
- őslakosok
- amerika
- Terasz