2 millió éves evőeszközök: a tudósok rájöttek, mit ettek kőgolyókkal az őseink
Számos rejtélyes kőgolyó került elő a világon. A kutatók rájöttek, hogy őseink evőeszközként használták őket.
Ha egy napra elvennék az embertől a kést, a villát és a kanalat, és csak pár ökölnyi méretű golyót kapna helyettük, nem lenne könnyű dolga a falatozással. A 2 millió éve élt ember azonban a legmegfelelőbb evőeszközöket ismerhette ezekben.
Afrikai, ázsiai és európai ásatásokon is találtak már rejtélyes kőgolyókat, de csak évtizedek múltán derült fény, hogy egykor étkezéshez használhatták azokat.
A kőgolyók ősi evőeszközök voltak
Egy izraeli feltárás után érkezett el a fordulat, amikor is a Qesem-barlangban újabb harminc, dolomitból és mészkőből készített darab került elő. A barlang fontos lelőhely, mert még 200 ezer évvel ezelőttig is éltek ott emberek, akik számtalan kőeszközt hagytak maguk után.
A Tel Aviv-i Egyetem ősi, közel-keleti kultúrákkal foglalkozó tanszékének archeológusai megállapították, hogy az izraeli kőgolyók 2 millió évvel ezelőttről, az őskőkorból származhatnak. Az olaszországi Sapienza Egyetem kutatói pedig mikroszkopikus vizsgálat során olyan organikus nyomokat felfedeztek fel rajtuk, melyekből végül világossá vált, hogy a kőgolyókat állati csontok törésére, és a bennük lévő velő kikopogtatására használhatták.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogy további bizonyosságot nyerjenek, a kutatók kerestek néhány természetesen gömbölyded követ, és faragóeszközök segítségével készítettek is párat, majd kipróbálták a technikát: működött, és különösen a megmunkált golyókkal találták eredményesnek azt.
Érdekes a másodlagos felfedezés is, miszerint a Qesem-barlang későbbi lakói egyfajta használtcikkekként vihették barlangjukba a kőgolyókat. Erre a felszínükre rakódott gyöngyházszerű rétegből következtettek. Az ugyanis csak másutt kerülhetett rájuk, mivel a többi, azonos barlangban talált kőeszközt nem fedte ilyen réteg.
Ősi hangszerek
Hihetetlen, de már 43 ezer évvel ezelőtt is készítettek fuvolát: képeken a legrégibb ismert hangszerek.
43 ezer éves a világ legrégibb fuvolája: képeken a legkorábbi ismert hangszerek
Nézegess képeket!
Elolvasom