12 ezer éve ásták őket: letűnt európai kultúra nyomai lehetnek az alagutak

Több mint tízezer éves alagutak kötnek össze távoli tájakat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha archeológiai leleteket próbálunk magunk elé képzelni, általában ősi tárgyak, feltárt sírokban lelt emberi maradványok jutnak eszünkbe. Egy szerteágazó, hatalmas kiterjedésű, föld alatti alagút nem - az valahogy túl hollywoodinak tűnne. Pedig létezik ilyen, és nem a filmvászonra álmodták.

Európa szebbnél szebb tájakat felvonultató felszíne alatt 12 ezer éves, szerteágazó, óriási kiterjedésű alagútrendszerek futnak, érintve olyan területeket, ahol ismeretesen települések voltak az újkőkorban, a neolitikumban.

Hogy mik lehettek ezek, talány, de sok érdekes feltételezés született már szakértői körökben. Az egyik szerint ezek az alagutak veszély esetére létesített, például ragadozók elől való menekülésre kialakított útvonalak voltak. Egy másik elmélet azt mondja, az alagutak olyan funkciót tölthettek be, mint a mai autópályák, és az egyes települések közti közlekedést segítették. Olyan feltételezés is létezik, hogy vallásos célból hozták őket létre. Érdekesség, hogy föld alatti járatokra réges-régi írások is tesznek utalást, mint az alvilág felé vivő útvonalakra.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük