Több tízezer forintot igényelhetsz az államtól, ha ez igaz rád: kevesen ismerik a kedvezményt
Erről a kedvezményről kevesen beszélnek, pedig nagyon sokat segíthet!
Van egy olyan megtakarítási forma, amelyről keveset beszélnek, pedig akár évi 150 ezer forint állami támogatás jár utána, és sok célra, például lakáshitel-törlesztésre is felhasználható. Ez nem más mint az önsegélyező pénztár.
Önsegélyező pénztár
Az önsegélyező pénztárnál az egy évben befizetett összeg 20 százaléka igényelhető vissza állami adójóváírásként a személyi jövedelemadó (szja) terhére, ami minden évben maximum 150 ezer forint lehet. A 20 százalékos adójóváírás 30 százalékra növelhető 2 éves (24 hónapos) lekötés esetén, az éves maximum azonban ebben az esetben is ugyanannyi, szedte össze a támogatás legfontosabb jellemzőit az Infostart.
Az szja-visszatérítés mindig a következő évi szja-bevallásban érvényesíthető, amelynek a határideje május végén van. A 2024-ben befizetett összegre így 2025. május végéig kérhető adó-visszatérítés, amit nem sokkal ezután utalnak át a pénztári számlára.
A megtakarítás abban az esetben használható fel, ha legalább fél évig a pénztárban kamatozott. A befizetések után járó adókedvezmény és hozam azonban azonnal elkölthető. Ezeket azonban csak előre meghatározott célokra lehet felhasználni, például egészségügyi kiadásokra, tandíjra és családalapításhoz kapcsolódó kiadásokra. Újszülöttek után például egyes pénztárakból akár kétmillió forintot is kivehető, ami utána szabadon elkölthető.
A felhasználási lehetőségek között szerepel a jelzálogalapú lakáshitelek törlesztése is. Az erre fordítható havi összeg maximum annyi lehet, mint az adott év első napján érvényes bruttó minimálbér 15 százaléka, ami 2024-ben 40 020 forint, illetve nem lehet több magánál a törlesztőrészletnél.
A cikk idézi a money.hu szakértőjét, aki arra kereste a választ, hogy havi szinten mekkora összeget kell félretenni, hogy adó-visszatérítéssel együtt a maximális lakáshitel-törlesztést igénybe lehessen venni.
Mivel az önsegélyező pénztárnak költsége is van, ezért a piaci átlag alapján 6 százalék levonást feltételezett. Az eredmény az lett, hogy 20 százalékos adó-visszatérítéssel számolva havonta 34 ezer forintot kéne befizetni a maximális törlesztéshez, amihez az állam havi 8 ezer forintot tenne hozzá. Kétéves lekötésnél, 30 százalék adókedvezménnyel számolva 29 800 forint az egyéni megtakarítás minden hónapban, amit az állam havi 12 ezer forinttal egészít ki.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Adós vagy adóstárs (házastárs, élettárs) bevonása esetén az adókedvezmény és így a lakáshitelre fordított állami támogatás is a duplájára, tehát havi 16, illetve 24 ezer forintra növelhető. Itt az a fontos, hogy az adósnak, adóstársnak benne kell lennie a hitelszerződésben, illetve pénztári tagsággal is rendelkeznie kell. A lakáshitel-törlesztéshez a kifizetést a pénztárnál kell igényelni, amihez a hitelszerződés másolatát és a hiteltörlesztésről kiállított banki igazolást is csatolni kell.
A havi 40 ezer (adóstárs bevonásakor 80 ezer) forintos összegnek csak egy része érkezik az államtól, a többit a megtakarítónak kell félretennie. A money.hu szakértői szerint ugyanakkor ha már amúgy is fizetné az ember a lakáshitel-törlesztőjét, akkor az állami támogatás miatt célszerű előtte ezt az összeget átfuttatnia az önsegélyező pénztáron, és csak azután befizetni a hitelintézetnek, mert éves szinten ez akár 144-288 ezer forint megtakarítást is jelenthet.
Megszűnik az Ügyfélkapu: mi lesz helyette, és hogyan kell használni?
Mutatjuk, mit érdemes tudni a változásról, és azt is, mi lesz az Ügyfélkapu helyett, ha megszűnik.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- közlekedés
- felmérés
Meglepő, mitől félnek a magyarok az utakon: nincsenek rá felkészülve
- gyógyszer
- figyelmeztetés