Gyorsabban olvad az Antarktisz egyik legnagyobb gleccsere, mint a tudósok hitték
A Totten-gleccsert alulról olvasztja az óceánvíz, és ez felgyorsítja a feltöredezést.
Az eddig véltnél jóval nagyobb hányada fekszik az óceánvízen az Antarktisz egyik hatalmas gleccserének, ami azt jelenti, hogy a melegedő óceánvíz gyorsabban olvaszthatja a jégóriást, mely nagyjából háromméternyi globális tengerszint-emelkedéshez elegendő jeget tartalmaz - közölték a héten ausztrál kutatók.
A Totten-gleccser az Antarktisz egyik leggyorsabban mozgó és legnagyobb gleccsere, melynek olvadási sebességét folyamatosan szemmel tartják a kutatók. A szakemberek ezúttal mesterségesen gerjesztett szeizmikus hullámok segítségével néztek keresztül a jégáron, megállapítva, hogy annak jóval nagyobb hányada fekszik az óceán felszínén, mint azt eddig gondolták - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
Ezért olvad gyorsabban a gleccser
"Néhány helyen, ahol szilárd talapzatra számítottunk, óceánvizet észleltünk, ami azt mutatja, hogy a gleccser valójában a víz felszínén lebeg" - mondta Paul Winberry, a Central Washington University munkatársa, aki az Antarktiszon töltötte a déli félteke nyári hónapjait, hogy a Totten-gleccsert tanulmányozza. Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a gleccser szárazföldi része alatt hasadék húzódik, lehetővé téve a melegebb, sós óceánvíz számára, hogy alulról olvassza a jégóriást.
Ennek hatására egyre nagyobb a gleccser azon része, mely az óceánon terül el, és nem az alapkőzeten, ami gyorsítja a feltöredezést. "Ez azt is jelenti, hogy a Totten a jövőben érzékenyebb lehet az éghajlati változásokra" - tette hozzá a szakember. Az amerikai űrkutatási hivatal - NASA - adatai szerint 2002 és 2016 között évente 125 gigatonna jeget veszített az Antarktisz, éves szinten 0,35 milliméterrel növelve a globális tengerszintet.
Három métert emelkedhet a tengerszint
A kutatócsoportot vezető Ben Galton-Fenzi, az ausztrál környezetvédelmi minisztérium Antarktisz-részlegének - AAD - munkatársa szerint a Totten-gleccser nagyjából háromméternyi globális tengerszint-emelkedéshez elegendő jeget tartalmaz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
"Az 1900-as évek óta a globális tengerszint körülbelül 20 centiméterrel emelkedett, és a 21. század végére akár egy méterrel vagy még többel is növekedhet. Mindezt azonban óriási bizonytalanság övezi, ezért fontos az olyan gleccserek vizsgálata, mint amilyen a Totten" - jegyezte meg a szakember. A kutatók a gleccser mozgási sebességének és vastagságának mérésére szolgáló eszközöket helyeztek ki a térségben, hogy a következő 12 hónapban is gyűjtsék az adatokat a jégárról.
Több mint százéves felvételekre bukkantak a jég alatt
Száz évvel ezelőtt készült fotók negatívjaira bukkantak egy antarktiszi kunyhó jege alatt. Bár a felvételek a hideg miatt borzasztó állapotban voltak, a nitrocellulóz film megőrizte a tartalmukat, így némi munka után azok újra láthatóvá váltak.
Fotókat találtak az Antarktisz jege alatt: leesett az álluk, amikor meglátták, mi van rajtuk
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- klímaváltozás
- környezetszennyezés