Így jósoltak kockákkal az ókori rómaiak: isteni értelmezésre is használták a furcsa tárgyakat

A jóslások gyakori eszköze volt a különleges kocka.

Az ókori Rómában 20 oldalú kockákat használtak isteni értelmezésre és jóslásra: képen mutatjuk
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kockáknak - és a hozzájuk kapcsolódó szerencsejátékoknak - ősi története van. A régi változat feltehetőleg megjelölt ujjperecekből származik, amelyeket sorsvetésre és isteni értelmezésére használtak.

Ezek a relikviák a mai szem számára egyértelműen dobókockaként ismerhetők fel, de más, sokoldalú változatok megzavarhatják a szemet. A poliéderek (többoldalas szilárd testek), amelyekbe görög vagy római írásjeleket véstek, általánosak voltak, és valószínűleg látókkal, jövendőmondókkal együtt használták őket.

Az ókori római kocka története

A poliéderes kockák közé tartozik a szokásos hatoldalú kocka. Az oldalak számának növekedésével a kocka egyre közelebb kerül egy gömbhöz. A sokoldalú görög és római kockák közül az ikozaéder (húszoldalú) kocka a legismertebb a régészeti feljegyzésekben.

faience-polyhedron-inscribed-with-letters-of-the-greek-alphabet-

A csont és az elefántcsont elterjedt alapanyag volt. Pazarabb kockákat lehetett készíteni bronzból, hegyikristályból, üvegből , ónixból, fajanszból, alabástromból, márványból vagy borostyánból. Mindegyik háromszög alakú oldalon felirat volt. A görög betűk már a római korban is elterjedtek voltak. Római számok is megjelennek, és beszámoltak egy egyiptomi kockáról, amelyeken istenségeik nevét tüntették fel. 

Az ikozaéder kockák pontos használata még mindig meglehetősen homályos. A Metropolitan Museum of Art szerint „lehet, hogy egy nyilvános helyen felállított oszlopra írt orákulummal együtt használták őket”. A kocka dobása határozta meg, hogy az orákulum mely részéhez kell fordulni.

A jósok általában papnők voltak, akikről hitték, hogy hídként szolgálnak az istenek és emberek közt, az ő nevükben beszélnek, és megfejtik üzeneteiket. Kijelentéseiket gyakran lejegyezték, és tanácsot kaphattak a bölcsességet vagy próféciát keresők.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Híres ókori görög és római építmények kvíze

Nyolc fotót mutatunk: tippelj, melyik építményt látod rajta.

Híres ókori görög és római építmények kvíze: mennyit ismersz fel a 8-ból?

Kvíz!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek forrása: Getty Images

Kép forrása:  jenikirbyhistory.getarchive.net

Ezt is szeretjük