Saját testvérükkel és lányukkal kötöttek házasságot - Az ókori egyiptomi uralkodók megdöbbentő házasodási szokásai

A ma már vérfertőzőnek bélyegzett kapcsolatok az ókori Egyiptomban megszokott jelenségnek számítottak.

Ókori egyiptomi házasodási szokások
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több ókori egyiptomi uralkodó, például II. Ramszesz is a saját lányát vette feleségül, amivel isteneik mintáját követte. 

A rómaiak egyiptomi uralkodása alatt már a közosztályban is gyakori volt a családon belüli házasodás. 

Az ókori egyiptomi uralkodók furcsa házasodási szokásai

Néhány ókori egyiptomi uralkodó isteneik, Ozirisz és Ízisz példáján felbuzdulva saját testvérüket vették feleségül, ezzel is hangsúlyozva isteni mivoltukat. A két istenség ugyanis nemcsak férj és feleség, de testvér is volt az egyiptomi mitológia szerint. Az egyik fáraó, aki testvérével házasodott, az i. e. 1971-i. e. 1926 között uralkodó I. Szenuszert volt, aki nővérét, III. Noferut vette feleségül. De a négyszáz évvel később élő uralkodó I. Amenhotep szintén nővérét, Ahmesz-Meritamont vette feleségül. 

Ókori Egyiptom cikk
Fotó: Joe Clair Carnegie / Libyan So / Getty Images Hungary

Folytatta a hagyományt az egyik leghíresebb női uralkodó, VII. Kleopátra is, aki két bátyjával, XIII. és XIV. Ptolemaiosszal is házasságot kötött. Igaz, ezek inkább érdekházasságok voltak, közös gyermek egyikből sem született. Még az ókori Egyiptom egyik legjelentősebb uralkodója, II. Ramszesz a saját lányát, Meritamont vette feleségül. Más uralkodó is követte ezt a példát, de az ilyen házasságokból születő gyerekek gyakran komoly egészségügyi problémákkal küzdüttek. Ez lehetett a magyarázat Tutanhamon korai halálára is

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Alsóbb osztályokban is divatba jött a szokás

A rómaiak egyiptomi fennhatósága idején már nemcsak az uralkodókra volt jellemző a testvérek közti házasság, hanem más társadalmi osztályokra is. Ennek viszont logikus háttere is volt, mivel sok férfi utód nélküli családban örökbefogadták a lányoknak kiválasztott férjeket, aki így a családi házba költözött be. Ami különösen fontos volt az idősödő szülők anyagi biztonságának megteremtésében. 

Más kutatók viszont úgy vélik, hogy valódi testvérek léptek frigyre egymással, főleg vagyonos családok körében. Mivel így nem kellett a vagyont többfelé osztani a szülők halála után. Az ókori Görögországban is gyakoriak voltak ezek a házasságok, így a görög felmenőkkel rendelkezők is meghonosíthatták ezt a gyakorlatot a római uralom alatt levő Egyiptomban. 

Olvass tovább - Ilyen volt nőnek lenni az ókori Egyiptomban: nagyon más volt az asszonyok helyzete, mint a korabeli társadalmakban

Nagyon más életük volt a nőknek az ókori Egyiptomban, mint máshol. Számos olyan dolgot megtehettek itt az asszonyok, amit a korabeli társadalmakban nem.

Ilyen volt nőnek lenni az ókori Egyiptomban: nagyon más volt az asszonyok helyzete, mint a korabeli társadalmakban

Nagyon más életük volt a nőknek az ókori Egyiptomban, mint máshol. Számos olyan dolgot megtehettek itt az asszonyok, amit a korabeli társadalmakban nem.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük