Mátyás király elpusztult vadászkastélyát rejti a budai telek: kevesen ismerik a különleges helyet
Ma is ott vannak a nyéki vadászkastély romjai a forgalmas budai út mellett.
Budapest megannyi történelmi kincset rejt, amelyekért érdemes útra kelni, felszállni a villamosra, buszra vagy akár nyeregbe pattanni. A budai Hűvösvölgyi út mellett egy üresnek tűnő telken egy különleges, nagy múlttal rendelkező kastélyrom bújik meg: itt állt az egykori nyéki vadászkastély.
A nyéki vadászkastély története a régmúltra nyúlik vissza, méghozzá I. Mátyás király uralkodásának idejére, ekkoriban ugyanis többször emlegettek egy vadászkastélyt és vadasparkot a feljegyzések, bár pontos helyét sokáig bizonytalanság övezte.
A nyéki vadászkastély
Ha a 61-es vagy az 56-os villamossal Hűvösvölgy felé utazol, a Nagyhíd megállónál leszállva elindulhatsz az Apáthy-szikla és a Látó-hegy, de akár a Kis Hárs-hegy irányába is. A Hűvösvölgyi út felé azonban feltétlenül érdemes egy pár perces kitérőt tenni, itt találhatók ugyanis egy üres, alig észrevehető telken a nyéki vadászkastély romjai.
A Hűvösvölgyi út 78. szám alatt található kastély neve a középkori Nyék falura utal, mely ezen a területen volt megtalálható. A jelenlegi Nyék városrész is innen eredeztethető, mely kissé északabbra, a Vadaskerti-hegy mellett terül el. A beszédes elnevezések a környéken folytatott vadászati tevékenységet szemléltetik.
A kastély a régészeti feltárások bizonyítékai alapján egy emelet magas volt, tornáccal és loggiával rendelkezhetett, csodás panorámával a királyi vadaspark felé. A fallal körülvett, ősfás parkban temérdek vad élhetett, melyekben Mátyás gyönyörködhetett.
Bár a kastélyt Mátyás nevéhez kötik, ahogy később kiderült, az igazán pompás reneszánsz épületet II. Ulászló emeltethette. Ennek ellenére korábban is állhatott itt vadászlak, amelyet a Zsigmond-korból eredeztetnek, egyes romok Luxemburgi Zsigmond idejéből származnak, a közelben pedig egy Árpád-kori templom is állt.
A területet Mátyás király a környező birtokaihoz csatolta, és gyakran járt ide vadászati célú látogatásai idején. Ha gyakran kirándulsz a Hűvösvölgyhöz közeli Budai-hegyekben, valószínűleg találkoztál már a Mátyás király kertje elnevezéssel is. A név nem véletlen: a mai Kecske-hegy és Vadaskerti-hegy környékén előszeretettel tartózkodott a király, akiről korábbi cikkünkből azt is megtudhatod, valóban igazságos volt-e a maga korában.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A reneszánsz kastély és a vadaskert végül az oszmán hódítások ideje alatt mehetett tönkre. A helyét sem volt könnyű megtalálnia a régészeknek, egyedül Bonfini határozta meg 3 mérföldre Buda várától. Az 1930-as évekig váratott magára a feltárás, melyet Garády Sándor autodidakta régész számításai tettek lehetővé. Számos értékes lelet előkerült az ásatások során. A terület ma sajnos nem látogatható, de kívülről érdemes egy pillantást vetni a nagy múltú romokra.
8 kvízkérdés Mátyás királyról, amire általánosban tudtuk a választ: ma mennyire emlékszel?
A Mátyás királyról tanultakra ma is emlékezhetsz: fejtsd meg a kvízt!
Elolvasom(Képek: Indafotó / Puffancs, Getty Images Hungary.)