Egy dolog, amiben bizonyítottan rosszabbak a nők, és ezt most a tudomány mondja

Nem minden az analitikus képességeken múlik

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tudomány egy szomorkás hírrel állt elő a nők és a matematika kapcsolatáról. Ez azon különleges kevesekre vonatkozik leginkább, akik nőneműként kedvelik a számokat vagy a reál tárgyakat. Létezik az a közismert sztereotípia, hogy a pasik jobban teljesítenek a matematika vagy a tudományok területén, mint a nők.

Valóban van igazságtartalma ennek a közhelynek? A Floridai Egyetem kutatói beleásták magukat a problémába, hogy kiderítsék, miért fut be jóval kevesebb nő karriert a reál területeken. A felfedezésük pedig szomorú konzekvenciákat sejtetnek.

A nők ehhez nem értenek?

Lehet, hogy a nők kevésbé megbízhatóak a matematikával és tudománnyal kapcsolatos munkakörökben, és ez nem a képességeiken múlik. Inspiráló lenne, ha növekedne a nők jelenléte ezekben a szektorokban is. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy mindössze változtatni kellene a berögzült gondolkodásmódon, és nyilvánvalóvá tenni, hogy a lányok is értenek a matekhoz, a számokhoz és az analitikus gondolkodáshoz.

Nem csak a teljesítményen múlt

A kísérletet szervezők 15-16 éves iskolás lányokat figyeltek meg hat éven keresztül. Ebbe a periódusba beletartozott a lányok középiskolai érettségi időszaka is. A lányokat megkérdezték, hogy mennyire érezték magukat képesnek arra, hogy megoldják az évfolyamuknak szánt matekfeladatokat. A lányok nagy része nem oldotta meg a feladványokat, de az eredmények azt mutatták, hogy mégsem jórészt a teljesítményen volt a hangsúly.

Ezekhez a különleges képekhez viszont inkább kreativitás kellett. Nézd meg, és ámulj el, hogyan készültek!

Femina - Terasz - 15 nap alatt készített el egyetlen képet ez a férfi: lenyűgöző lett a végeredmény

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezek amolyan "fiús dolgok"

Amikor a lányokat kérdezték a tudományos feladatokról, sokan közülük meg sem próbálták megoldani azokat, mert a közfelfogás szerint ezek "fiús dolgok". Vagyis a fiúk gyakran magabiztosabbak a képességeiket illetően, mint a lányok. A kísérletben önmagában ez a jelenség 27%-kal jobb eredményt mutatott matekból a fiúknál.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A magabiztosságon múlik minden

Lara Perez-Felkner adjunktus és oktatásszociológus szerint itt már nem a tényleges tudás, hanem az önbecsülés, illetve annak hiánya a bűnös. A tanárnő elmondta, hogy a nemi különbségek az úgynevezett "kemény tudományok" terén az ehhez hasonló önértékelési zavarok mentén alakulnak ki. Ezzel együtt az önbizalom kérdések hatással vannak a diákok továbbtanulására és jövőjére is. Tehát ha valaki nőként úgy gondolja, hogy nem olyan jó matekból, fizikából vagy számítástechnikából, álljon neki néhány húzósabb feladatnak. Könnyen elképzelhető, hogy csak a saját magával szemben kialakított előítéletei állnak a sikere útjába. 

Ezt is szeretjük