Öngyilkosságba kergeti a rabokat a női börtön: ahol a legdurvábbak a körülmények

Kíméletlen szabályok uralkodnak, mint a férfi börtönökben.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hosszasan lehetne vitatkozni arról, hogy a börtönre ítélt raboknak embertelen körülményekre vagy inkább komfortos - az életen való merengésre alkalmas - intézményben van-e a helyük. Mindkettőre találni példát, de abban megegyeznek a vélemények, hogy férőhelyből sokkal többre lenne szükség.

Ez különösen igaz a női börtönökre. Angliában például 1993 óta megduplázódott a rabságra ítélt nők száma.

Szintén aggasztó adat, hogy minden második női rab valamelyik etnikumhoz tartozik, és sokan közülük drogok miatt kerülnek rács mögé. A túlzsúfolt cellákban szorongó rabok az átlagosnál is feszültebbé, agresszívabbá válhatnak.

Öngyilkosságba kergető intézmények

A WHO ajánlása szerint a szabadságvesztésre ítélt rabok az öngyilkosság szempontjából is sokkal veszélyeztetettebb csoportba tartoznak. A magasabb stressz, a túlterhelt személyzet, a zsúfoltság, az átlagosnál gyakrabban előforduló mentális betegségek, a család és a barátok elvesztése miatt megnő a kockázata annak, hogy egy elítélt végső elkeseredésében a halálba menekül. Utóbbinak azért is nagyobb a veszélye, mert nagyon kevés női börtön van, így a kiszabott büntetést gyakran az otthonoktól távol kell letölteniük, ellentétben a férfibűnözőkkel. Az így kialakult távolság gyakran tovább rontja a nők családi kapcsolatait.

Ez fokozottan igaz lehet a depresszióra köztudottan hajlamosabb nőkre, akiknek letöltendő büntetésük mellett sokszor más problémákkal is szembe kell nézniük.

Egy angliai - női börtönökről készült - statisztika szerint a rács mögé került nők 80%-ánál diagnosztizáltak valamilyen mentális betegséget, 66%-uk pedig súlyos, neurotikus, szorongásos tünetektől szenved. Megdöbbentő, de talán nem annyira meglepő adat, hogy a börtönbe került nők és asszonyok 50%-ának már volt része érzelmi, szexuális vagy fizikai bántalmazásban.

Valley State Prison for Women - kőkemény körülmények

Valószínűleg nincs ez másként a kaliforniai Valley Állami Börtönben sem. A kaliforniai Chowchillában található fegyintézet 260 hektáron terpeszkedik. A hírhedt intézmény működési költsége 125 millió dollár, de úgy tűnik, ez sem elég ahhoz, hogy a 214%-os kihasználtsággal működő büntetés-végrehajtási intézet celláinak lakóit kordában tartsák a börtönőrök.

A szigorított fegyintézetben burjánzik a rabok közötti kábítószer-kereskedelem, de a mindennapok része az erőszak is. A börtönnel a National Geographic Lakat alatt című sorozata is foglalkozott, a vonatkozó részből pedig - számos megdöbbentő tény mellett - például az is kiderül, hogy a hétköznapokban rátermett és agyafúrt hölgyek a börtönökben is nagyon találékonyak, a szigorú ellenőrzések ellenére is: a kőkemény körülmények között élő nők egy csavarhúzót vagy egy öngyújtót is képesek halálos fegyverré változtatni.

Ám mint minden olyan tettnek, mely egy kicsit is ellenkezik az intézmény szabályaival, súlyos következményei vannak, a magáncella és a szabadtéri séta megvonása hónapokra csupán enyhe büntetésnek számít.

Highpoint Prison - a kilátástalan kilátó

A Highpoint Prison Nagy-Britannia egyik leghírhedtebb fegyintézete. Az 1975 óta működő intézmény 1997 óta tart fenn egy külön részt a nőknek, ahol jelenleg több mint kétszáz elítéltet tartanak fogva. A börtön nemcsak szigorú, de a fogva tartás körülményei is rosszak, ami miatt az intézetet az elmúlt években többször is elmarasztalták. Nem ritka, hogy az egyébként sem tágas magáncellákon egyszerre ketten is osztoznak, ennek legfőbb oka pedig, hogy drasztikus mértékben nőtt Angliában a női bűnözők száma az utóbbi években. Gyakori ráadásul, hogy a korábban lecsukott rabok a szabadulást követően röviddel ismét visszakerülnek a rácsok mögé - a BBC újságírói például a börtönben tett látogatásuk alkalmával találkoztak olyan női elítélttel is, aki 38 évből 25-öt töltött rácsok mögött.

Az elítéltek között rendkívül magas a drogfogyasztók száma, ahogy az anyáké is. Sokan már gyakorló anyaként kerültek a börtönbe, gyermekeik többnyire gyermekotthonokban élnek.

Cornton Vale Prison - öngyilkosság, tömegnyomor

A BBC kamerái Skócia egyetlen női börtöne, a Stirlinghez közeli Cornton Vale Prison rácsai mögé is bepillantást nyertek. A tévéstáb nem véletlenül kereste fel az intézményt, ahonnan néhány évvel ezelőtt gyakran érkeztek a hírek a saját életüket kioltó nőkről és asszonyokról. A hírhedt skóciai fegyházban 1997 és 2002 között 11 nő követett el öngyilkosságot, de a fegyőröknek nap mint nap szembe kell nézniük a burjánzó leszbikussággal, szexualitással is. 2006-ban az itteni rabok 98%-ának voltak függőségi problémái, 80%-uknak mentális zavarai, és mintegy 75%-uk szenvedett el fizikai, érzelmi vagy szexuális bántalmazást. A fiatalkorú bűnözőknek 1999 óta külön részlegük van az intézményben, emellett 1978 óta előzetesben lévő nők is tölthetik itt büntetésüket.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció



Az 1975-ben épült fegyháznak 217 cellája van. A zárkákat öt blokkra osztották - név szerint a blokkok: Bruce, Ross, Peebles, Skye és Younger. A helyhiány itt is óriási probléma: a 230 férőhelyes fegyházban 353-an raboskodnak. Gyakran órákig kell várni a mosdó használatára is, és itt sem ritka, hogy az egyébként alig néhány négyzetméteres zárkákon többen osztoznak, mint amennyire tervezték őket.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük