Más volt a nők teste 7000 éve: meglepő dolog derült ki egy leletből
Az újkőkori nők csontjai erősebbek voltak, mint a maiakéi.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Nehéz fizikai munkára utal, hogy az újkőkori nők karja erősebb volt, mint a mai elit evezősöké - állapította meg ősi csontok elemzésével egy új brit tanulmány. Az őskori nők munkáját korábban alábecsülték, pedig a korai földművelő társadalmak fejlődésének kulcsfontosságú hajtóereje volt a Science Advances tudományos lap aktuális számában ismertetett kutatás szerint.
Alison Macintosh, a Cambrigde-i Egyetem tudósa, a kutatás vezetője a BBC-nek elmondta, hogy elsőként hasonlították össze az őskori nők csontjait a ma élőkéivel, hogy a nők rejtett történelméhez közelebb jussanak. A kutatók CT-készülékkel vizsgálták meg különböző edzettségű mai nők - futók, evezősök, focisták és nem sportolók - felkarcsontját és sípcsontját.
Erősebb volt a karjuk
A mai nők csonterősségét olyan nőkével vetették össze, akik a Közel-Keleten éltek a korai neolitikus agrárkultúrák korától a középkori földműves közösségekéig. A nagyjából hétezer évvel ezelőtti, neolitikum kori nők lába ugyanolyan erős lehetett, mint a maiaké, ám karjuk ereje 11-16%-kal meghaladta a mai elit evezősnőkét. A bronzkori nők karja is erősebb volt, mint a mai sportolóké.

A újkőkori nők kövek között őrölhették lisztté a gabonamagvakat, ez a munka pedig akkora terhelést jelentett, mint az evezők húzása. Az eke feltalálása előtti időkben a szántást, ültetést és a betakarítást kézzel végezték, valószínű, hogy ebből a nők is kivették a részüket - írták a kutatók. "Elképzelhető, hogy a háziállatokat is a nők etették-itatták, ők dolgozták fel a tejet és a húst, az állati bőrt, ők szőttek fonalat a gyapjúból" - magyarázta Macintosh.
"Tanulmányunk arra világít rá, hogy a nők nehéz testi munkája évezredeken át a korai földműves társadalmak kulcsfontosságú hajtóereje volt" - tette hozzá Jay Stock, a tanulmány vezető szerzője.
OLVASD EL EZT IS!

- evolúció
- emberi test