Megint emelkedik a tej és a hús ára - Az útdíj érezteti hatását
Az útdíj bevezetésével a lakosság többet fizet az élelmiszerért, a cégek pedig hitelre kényszerülnek.
- Segítenek, ha pár nappal késleltetnéd a hajmosást, felfrissítik a frizurát: kíméletesebb szárazsamponok árakkal »
- A magyar plus size modell nem csak fehérneműben mutatja meg alakját: Sirokai Diána imádja a merész ruhákat »
- Mintha Cindy Crawfordot látnánk a retró fotókon, de nem ő az: az ikonikus smink is rásegít a kísérteties hasonlóságra »

- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Orosz Barbara ilyen gyönyörű menyasszony volt: férjével először szerepelt címlapon
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
A legtöbb alapvető élelmiszer előállítója az elmúlt hetekben áremelési szándékkal kereste meg a kereskedőket - írja a Napi Gazdaság augusztus 6-i számában.
Az élelmiszergyártás legtöbb szereplőjére áthárítják ugyanis a júliusban bevezetett útdíjat, amit az átadási árakban alig tudnak érvényesíteni.
Többen is rosszul járnak
A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkára, Horváth Gábor elmondta, hogy egyes termelők, mint például a vetőmag-, növényvédőszer- vagy műtrágya-kereskedők már beépítették áraikba az útdíj költségét. Eközben pedig a gazdák a plusz költségre hivatkozva kapnak egyre kevesebb vételi ajánlatot.
Nő a tej és a baromfi ára is
A Baromfi Terméktanács elnöke, Csorbai Attila szerint néhány gyártónak sikerült 10% alatt emelnie az átadási árat, és ez nem mindig jelent meg a termékek fogyasztói árában. Az utóbbi időszak kisebb áremelései nem fedezik az útdíj értékarányosan 5-10%-os önköltségnövelő hatását, sem az elmúlt év magas takarmányárait.
A terméktanács szeretné szeptemberben újra a kormány elé vinni a jelentős áfacsökkentés javaslatát, ami érdemi segítséget nyújtana a termelőknek. Az idei olcsóbb termés hatása az áremelkedés miatt legkorábban szeptemberben éreztetheti hatását a baromfi-keveréktakarmányokban.
A Tej Terméktanács főtitkára, Lukács László hasonlóan fogalmazott, amikor azt nyilatkozta, hogy a tejtermékek esetében is emelkedés várható. Szerinte esélyes, hogy a júliusban kiadott 8-10%-os emelési előrejelzés teljesül majd. A tejbegyűjtés után beszedett útdíj magas többletköltséget jelent a feldolgozóknak.
A termelői nyerstejárak jelenleg kilogrammonként 94-96 forint között mozognak, míg a nyerstej uniós piaci ára már eléri a 40 eurócentet, ami itthon 120 forintos exportárat jelent. Ez még útdíjjal terhelten is vonzó a termelőknek és a feldolgozóknak.
Hitelbe kergetett cégek
Nagyjából ötezer vállalkozás élhet majd az útdíj bevezetése miatti forgóeszközhitel lehetőségével. A Világgazdaság augusztus 6-i száma szerint ez az összeg elérheti a 10 milliárd forintot.
A Vállalkozók Országos Szövetsége és a Magyar Kereskedelmi Iparkamara 2002-ben kezdeményezték egy olyan konstrukció megvalósítását, aminek során a magyar mikro-, kis-, középvállalkozások egyszerűsített módon kedvezményes hitelhez juthatnak a Széchenyi-kártya igénybe vételével. A KAVOSZ ennek konstrukciónak a szakmai irányítását és a koordinációs feladatait látja el.
A KAVOSZ honlapján már megtalálhatóak a hitellel kapcsolatos információk és az igényléshez szükséges dokumentumok listája. A vállalkozások az útdíj fizetésére kötelezett járművek után kamiononként 1 millió forintos hitelhez juthatnak egyéves futamidővel, ami később kétszer meghosszabbítható.
OLVASD EL EZT IS!

- adó
- élelmiszer
Tovább nőhetnek az élelmiszerárak

- adó
- élelmiszer