Nincs pénzed? Később végzik el rajtad a műtétet

Pécsett, ha fizetsz, lekerülsz a várólistáról, és gyorsabban ellátnak. A főigazgató-helyettes szerint ezzel mindenki jól jár.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában szeptembertől az, aki fizet az ellátásért, lekerül a várólistáról, és hamarabb látják el, mint azt, akinek erre nincs pénze. A fizetős szolgáltatások között lesz a szív-CT is, amit az RTL Klub Híradójának információi szerint 130 ezer forintért lehet majd igénybe venni.

A kórházi várólisták itthon legendásan hosszúak, vannak, akik hónapokig várnak egy-egy beavatkozásra. Ez a jövőben Pécsett nem lesz így, legalábbis azoknak, akik a Klinikai Központnak soron kívül tudnak - nemegyszer többszázezer forintot - fizetni.

130 ezer forint egy szív-CT

A kórház már elkészítette az árlistáját is, eszerint az allergiavizsgálat 40 ezer forint, a prosztataszűrés 15 ezer forint, a szív-CT 130 ezer forint, a vesevezeték-beültetés pedig 200 ezer forint lesz majd.

Aki ezt a pénzt kifizeti, azt soron kívül - munkaidőn kívül vagy hétvégén - megműtik, megvizsgálják, elvégzik rajta a szükséges beavatkozást. Akinek nincs ennyi pénze, annak marad a várólista, illetve a hónapokig tartó, szorongó várakozás.

Mindenki jól jár - kivéve a szegények

Endrei Dóra főigazgató-helyettes az RTL Klub Híradójának úgy nyilatkozott: az újítással mindenki jól jár, hiszen a várólisták "végül is" csökkennek. A klinikán érvként azt is mondták, ez segíthet megakadályozni az orvosok és ápolók elvándorlását is, mivel a fizetős szolgáltatásokkal pluszjövedelemhez juthatnak a dolgozók. Hogy ez az egyébként is túlterhelt orvosok és ápolók napközbeni munkájára milyen hatással lesz, arra nem tértek ki az ötletet támogatók.

Elméletileg nem lehetne ilyet

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának főigazgatóságát lapunk hiába kereste, nem értük el, így nem tudtuk meg, hogy nem érzik-e problémásnak, hogy sok pénzért cserébe bizonyos betegek gyorsabban kapnak majd ellátást - mindezt úgy, hogy a közfinanszírozott szolgáltatáson belül elméletileg pénzért senki sem kerülhetne előbbre a várólistán.

Íme, a 6,8 milliárd forintból felújított Szent Imre Kórház belülről

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kerestük az egészségügyi államtitkárságot is, hogy jogszerű-e az állami rendszerben hátrébb sorolni a szegényebbeket azoknál, akik tudnak fizetni, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Nem tudtuk elérni a Magyar Kórházszövetség elnökét, Rácz Jenőt sem a témában.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Már próbálkoztak hasonlóval

Hasonló esetre egyébként már volt példa, akkor a Pécsi Diagnosztikai Központban alakult ki hasonló gyakorlat, és 2009-ben Székely Tamás akkori egészségügyi miniszter vizsgálatot kezdeményezett az ügyben. A Diagnosztikai Központ az MRI-vizsgálatokat árulta, a helyzet annyiban különbözött, hogy ők erre vásároltak egy saját gépet.

Ezt is szeretjük