Elalvási nehézség pszichológusszemmel: a szakértőt kérdeztük, mi lehet a háttérben
Az elalvási nehézség hátterében gyakorta állhat valamilyen pszichológiai probléma.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen a gördülékeny, kiegyensúlyozott mindennapokhoz, a jó közérzethez, a koncentrációs képesség fenntartásához. Mindenkinek szüksége van pihenésre, sajnos mégis sokan küzdenek elalvási nehézségekkel.
Az elalvási nehézség hátterében állhatnak mindennapi rossz szokások, de akár pszichológiai jellegű kiváltó ok is, melynek mindenképp érdemes utánajárni. Erről és a lehetséges megoldásokról kérdeztük Acosta Sára Diána pszichológust.
Az elalvási nehézség okai
- Mi okozhat problémákat az elalvással?
- Elalvási nehézséget sok minden okozhat. Összefüggésben lehet életvitelbeli tényezőkkel, rossz szokásokkal, pszichés okokkal és orvosi problémákkal is. Gyakori rossz szokások, amik megnehezíthetik az elalvást, többek között a késői evés, az elalvás előtti tévézés vagy mobiltelefon-nyomkodás, esetleg a túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás.
Emellett a rossz alvással összefüggésbe hozható pszichés tényezők a stressz vagy a depresszió, de egyéb orvosi okai is lehetnek, ezért, ha a probléma hosszan fennáll, ezt érdemes kivizsgáltatni - hívta fel a figyelmet a pszichológus.
- Mit érdemes megfigyelni?
- Ha valaki nem tud aludni, figyelje meg, hogyan telik az elalvás előtti pár óra. Ha valamilyen tevékenységgel túlságosan aktivizálja magát lefekvés előtt, az könnyen vezethet elalvási nehézséghez. Ilyen lehet a tévézés, de akár a lefekvés előtti edzés is. Szintén rossz szokás a késői evés vagy alkoholfogyasztás. Ha ezeket elkerüljük, mégis rosszul alszunk, érdemes arra gondolni, hogy elképzelhető-e, hogy az elalvást valamilyen lelki feszültség nehezíti.
- Hogyan lehet felismerni az elalvást nehezítő lelki feszültséget?
- Mindenki figyelje meg, milyen, amikor nem tud elaludni: töpreng, idegeskedik valamin? Az alvási nehézség leküzdéséhez a legfontosabb, hogy felismerjük, mivel lehet összefüggésben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Mi lehet a megoldás?
- Első körben próbáljunk meg egy lefekvés előtti rutint kialakítani. A cél a szervezetünk megnyugtatása és ráhangolása az alvásra. Törekedjünk a rendszerességre - mind a lefekvés időpontját, mind az ébredést illetően. Csökkentsük a stresszt elalvás előtt, iktassuk ki a képernyőket, és a lefekvéshez közeledve lehetőség szerint ne együnk. Egy meleg fürdő vagy relaxáció segíthet megnyugodni. Próbáljuk megtalálni azt, ami minket a legjobban megnyugtat, ellazít.
- Mikor érdemes felkeresni egy szakembert?
- Ha a fenti javaslatok nem segítenek, érdemes orvoshoz fordulni, mivel akár alvászavar is állhat a háttérben. Mielőtt azonban erős altatók szedéséhez folyamodnánk, javasolt pszichológushoz is elmenni, aki ki tudja szűrni a háttérben húzódó lelki okokat.
OLVASD EL EZT IS!