Érdekes kijelentés Navracsicstól: a kétharmad semmit nem jelent

Eddig a kétharmadról más volt a vélemény. Mi változott?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg a Fidesz-KDNP és a kormány gyakran hivatkozik a kétharmadra, amikor megkérdőjelezik döntéseiket - Orbán Viktor is kijelentette, hogy a kormánya mögött kétharmados többség áll -, addig Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes szerdán a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában már azt mondta, a legitimáció nem darabszámtól függ, egy 36%-kal vagy 51%-kal megválasztott kormány hatásköre, legitimációja nem kisebb, mint egy 80%-kal megválasztotté.

- Erre ugyan hivatkoznak politikusok, mert van benne valami, a közhangulat, a népszerűség (...), de a demokrácia szempontjából azonos a legitimáció - jelentette ki. Navracsics Tibor pálfordulását magyarázhatja, hogy ezt a választ arra a kérdésre adta, hogy nem tart-e attól, hogy az előzetes regisztráció miatti alacsony részvétel okán csökken a következő kormány legitimációja.

Mint ismert, a kormány azt tervezi, hogy a választóknak két hónappal a voksolás előtt regisztrálniuk kell, és aki lemarad, kimarad. Az ellenzék szerint emiatt félő, hogy sokkal kevesebben járulnak az urnákhoz 2014-ben, ami egyelőre a Fidesznek kedvez.

Képviselői indítványként nyújtják be

A miniszterelnök-helyettes elmondta azt is, az előzetes regisztráció bevezetéséről szóló javaslatot képviselői indítványként nyújthatják be, mert az abban foglaltak az Országgyűlés működésére, illetve az Országgyűlés megválasztására vonatkoznak.

Arra a kérdésre, hogy a kormány kér-e majd előzetes normakontrollt az ügyben, Navracsics Tibor azt mondta: ha ilyen döntés születik, akkor minden további nélkül, rajta nem fog múlni.

A miniszter fontosnak tartotta leszögezni, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium politikailag vagy pártpolitikailag érzékeny témákban a miniszterelnök tudatos döntése alapján hátrébb lép, és nem dönt, hanem a kodifikációt végzi.

Fotók! Éld át újra a tűzijátékot és a virágkarnevált

Nézegess képeket!

Elolvasom

- Ami elkészül a választási eljárással kapcsolatban, az a politikai döntéshozó testületek elé kerül, részben a Fidesz elnöksége, részben a pedig a parlament és már pártok is meg fogják vitatni, mi azt fogjuk kodifikálni, amely a többségi akarat lesz - közölte.

Pintér Sándoréknál a labda a Bándy Kata-ügyben

A közigazgatási és igazságügyi minisztert arról is kérdezték, hogy érdemes lenne-e változtatni a jogerősen elítélt bűnözők börtönbe vonulásának szabályain. Amint arról lapunk is beszámolt, Bándy Kata gyilkosának a szörnyű tett elkövetésének napján már rég börtönben kellett volna ülnie, amire azért nem került sor, mert a rendőrségnek tíz napot kell várnia, miután az illető nem jelenik meg a megadott határidőre, és csak ezután kezdhetik el keresni.

A tárcavezető azt mondta: minden egyedi esetet nem lehet jogszabály-módosítással szabályozni, ugyanakkor úgy gondolják, hogy rövidebb határidőket megszabva, szigorúbb szabályozás alá kell vonni azokat, akiket a bíróság szabadságvesztésre ítél, hogy a megjelölt napon megtörténjen a büntetés-végrehajtási intézménybe vonulás.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Ugyanakkor megjegyezte, mindig lesznek olyan esetek, amikor valaki elbújik, elszökik, nehéz megtalálni, vagy méltányolható ok miatt halasztást kér. Azt is elmondta, a KIM átnézte az ezzel kapcsolatos joganyagot, és megállapította, hogy a fenti kérdés alapvetően belügyminiszteri kompetenciába tartozik, mert belügyi rendeletekről van szó, így a Belügyminisztérium megkezdte a joganyag felülvizsgálatát.

Ezt is szeretjük