Hogy fest a napnyugta az űrből? Lenyűgöző felvételeket készített az űrhajós

Az asztronauta 352 napot töltött az űrben, így volt alkalma megörökíteni a csodálatos pillanatot.

Napnyugta az űrből
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha az ember rákeres a #sunset, azaz napnyugta kifejezésre, az Instagram minden bizonnyal több millió találatot feldob neki. Ez nem véletlen, hiszen nap mint nap rengetegen szeretnék megörökíteni az egyik leggyönyörűbb természeti jelenséget.

Alexander Gerst, az Európai Űrügynökség munkatársa azonban új szintre emelte a napnyugtafotózás művészetét, és olyan távolságból örökítette meg, mely egymillió emberből jó, ha egynek sikerül: a világűrből.

Így fest a napnyugta az űrből

Gerst az űrügynökség legaktívabb munkatársa, egyúttal szenvedélyes fotós, így rengeteg időt tölt a felvételek elkészítésével. Az űrbéli naplementéről készült képeket 2018-ban lőtte, amikor a Nemzetközi Űrállomás parancsnokaként részt vett egy küldetésen.

A felvételeken jól látszik, ahogy a meleg színárnyalatok szinte paplanként beborítják a Földet. Ahogy az is, hogy a fény és az árnyék tökéletes párhuzamot alkot, hiszen, amíg az egyik oldalt sötétség uralja, a másik valósággal káprázik a napsugaraktól. 

Az űrhajós most először tárta nyilvánosság elé fotóit, noha egy korábbi küldetés alkalmával már volt szerencséje megörökíteni egy űrbéli forgószelet. Elhivatott asztronautaként és 362 űrben töltött nappal a háta mögött Gerstnek volt ideje tökélyre fejleszteni fotóstechnikáját, de természetesen esze ágában sincs visszavonulni.

Terminátor, azaz a nappal és éjszaka vonala a Földön

Csillagász berkekben Terminátornak nevezik azt az elmosódott sávot, ahol a világosság lassan átmegy sötétségbe: ahogy a Nap egyre közelebb ér a látóhatárhoz, a fénye egyre erősebben szóródik, hiszen egyre nagyobb légrétegen kell áthatolnia. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Emiatt a napfény először kékes-zöldes árnyalatúnak látszik, majd fokozatosan átmegy sárgás-vöröses színbe. Ha pedig az égen felhők is vannak, de nincs beborulva, úgy azok is a vörösbe hajló árnyalatban tűnnek fel.

Káprázatos kép a Jupiterről

A Nagy Vörös Foltot tudományos berkekben a Naprendszer egyedi jelenségeként emlegetik: az anticiklonra hasonlító légköri képződményről először Heinrich Schwabe csillagász írt 1831-ben. A 19. századtól kezdve egyre több tudós felfigyelt a jelenségre, bár egyes feljegyzések szerint a Nagy Vörös Folt már 350 évvel ezelőtt is létezhetett. A Juno szondának ezúttal 7900 kilométeres távolságból sikerült feltérképeznie, és most te is megcsodálhatod.

Bámulatos fotót küldött haza az űrszonda: hatalmas viharok dúlnak a bolygón

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Flickr/Alexander Gerst.

Ezt is szeretjük