Halálra enni magad pár millió követőért: ő Tzuyang, a 44 kilós koreai influenszer, aki eljött felzabálni Budapestet
Tzuyang, a mukbangvideók egyik legismertebb képviselője Magyarországra is ellátogatott. De honnan jött a zabálós trend, és mi értelme van?

Enni mindannyian szeretünk. Sőt mi több: azt is szeretjük nézni, ahogy mások esznek. Legalábbis erre enged következtetni a mokpang – elterjedtebb nevén mukbang – videók népszerűsége. A műfaj egyik legismertebb képviselője, a koreai Tzuyang Magyarországra látogatott – és mindent felzabált.
A mukbang koncepciója végtelenül egyszerű: a videós leül a kamera elé, és bepuszil egy halom kaját, miközben a kamerába beszél, vagy streamen interaktál a kommentelőkkel.
Tzuyang, a mukbanginfluenszer
Így tett a mindössze 44 kilós youtuber is, miközben budapesti kirándulása során a Pléh csárdában megevett 2 kiló rántott húst és több liter pacalpörköltöt. Tzuyang itt nem állt meg: folytatta útját egy steakétteremben, végül pedig kürtőskalácsot és bejglit nasizott desszertként. A koreai lányt pár napja a Nyugati téri mekiben kapták el, 10 darab hamburger és temérdek sült krumpli társaságában.

Tzuyang a 11,5 milliós követőbázissal felső polcos mukbang-tartalomgyártónak számít. A törékeny csontú, fiatal lányról nehéz elképzelni, hogy könnyűszerrel megeszik 20 zacskó ráment és 110 tálca sushit, azt pedig még nehezebb, hogy mindezt nem örömből és önszántából teszi.
Tzuyang története ugyanis sokkal megrázóbb, mint elsőre tűnik. Az influenszer exbarátja még a hírneve előtt zsarolni kezdte a lányt, hogy közzéteszi a róluk készült szexvideókat. A lány csapdába került, kiszolgáltatottá vált. Hostess lett ugyanabban a bárban, ahol párja is dolgozott, majd mivel ez nem termelt elég pénzt, a férfi szexmunkára akarta kényszeríteni. Ekkor jött a mukbangvideó ötlete, ami megmentette Tzuyangot.
A koreai youtuber bár megtalálta magát ebben a világban, a bántalmazás nem ért véget. A menedzsereként kizsákmányolta a lányt, fizikailag bántalmazta, meglopta és egy borzasztóan előnytelen szerződést íratott alá vele. Tzuyang végül akkor fordult ügyvédhez, amikor a férfi megfenyegette, hogy megöli valamennyi alkalmazottjukat és családtagjaikat. Az exbarátot 5 év börtönre ítélték szexuális erőszak és bántalmazás miatt. A férfi végül édesanyjával karöltve öngyilkos lett.
De mi értelme a mukbangvideóknak?
„Egyedül enni rossz.” – A mukbang alapfilozófiája gyakorlatilag ennyi. A trend Koreából indult, és számos ázsiai országban hamar népszerű lett. Ezeken a területeken ugyanis rengetegen élnek egyedül, számukra pedig megnyugvást ad, ha valakivel – ha csak virtuálisan is – de együtt falatozhatnak. Az evős videók nyugaton is végigsöpörtek, és több millió feliratkozós youtubereket termeltek ki magukból.

Ilyen volt például Nicholas Perry, azaz Nikocado Avocado is, aki vegán youtuberként kezdte, majd letörölte összes videóját és mukbangosnak állt. A férfi több mint 100 kilót szedett fel a videóban közvetített gyorséttermi kaják, instant levesek és tészták elfogyasztásától. Kerekesszékbe került, oxigénmaszkot viselt, sokak szerint meg is bolondult. Végül eltűnt, majd szeptemberben vékonyan tért vissza, és mintha mi sem történt volna, folytatta az evős videók gyártását.
Ezt teszi a testtel
A mukbangvideók nem sok értéket képviselnek, és rendkívül negatív hatással vannak a nézők táplálkozási szokásaira. Meghozzák a kedvet az ultrafeldolgozott, egészségtelen és zsíros gyorsételek iránt, így káros mintát közvetítve a fogyasztóknak. Bár bizonyos evészavarral küzdő embereknek felszabadítóan hathat, ha másokat látnak enni, ez még összességében elenyésző pozitívum a mukbangvideók mellett.

A zabálós kontent azonban a tartalomgyártókra van a legkárosabb hatással. Egy ilyen közvetítés alatt a youtuber a napi energiaszükségletének sokszorosát viszi be, akár tízezer kalóriát is elfogyaszt egy videóban. Ez megterheli az emésztőrendszert, a gyomor folyamatosan kitágul, ami akár gyomorrepedést is okozhat. A mukbangtartalmakban elfogyasztott szénhidrátok és a túlevés hozzájárul az inzulinrezisztencia kialakulásához, illetve növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A 44 kilós Tzuyangot látva persze felmerül a kérdés: vajon miért nem híznak mégis el ezek a tartalomgyártók? Valószínűleg a legtöbben szednek hashajtót, szigorú böjtidőszakokat tartanak, intenzíven sportolnak, vagy... egyszerűen csak szerencsés az anyagcseréjük.
Tetoválást varratott magára a NAV-ellenőr, hogy lebuktasson egy szalont: így sikerült az akció
Gyanús tetoválószalont vizsgáltak a NAV emberei.
Elolvasom(Képek forrása: YouTube)