Sok pénzt bukhatsz, ha nem figyelsz erre januártól: így kell majd visszaváltani a palackokat
Fontos dolgokra hívták fel a figyelmet!
Fontos részleteket árult el a 2024 január elsején élesedő palackvisszaváltási rendszerről a Mol hulladékkoncessziós cége, a MOHU.
A Telex összegyűjtötte a legfontosabb visszaváltási szabályokat, amelyeket nem árt észben tartani, ha az ember nem akar pénzt bukni.
Műanyag palack visszaváltása
Az új rendszerben a fém-, műanyag és üvegpalackokért darabonként 50 forint jár majd vissza.
A rendszer úgy fog felépülni, hogy amikor egy italgyártó cég piacra dobja a termékeit, lejelenti, hogy hány palackot adott el, és befizeti a palackonkénti 50 forintokat. Mikor a nagykereskedő-kiskereskedő megveszi a termékeket, kifizeti a gyártóknak az 50 forintokat, így azok zéróra jönnek ki.
Amikor a kereskedő értékesít, beszedi a fogyasztóktól a plusz 50 forintokat, így már ő is a pénzénél lesz.
A hétköznapi vásárlók akkor jöhetnek ki nullára, ha minden palackot összegyűjtenek és visszaváltanak. Ha egy palackot nem visznek vissza, az azért járó pénz a MOHU-t fogja gazdagítani. Az ilyen vissza nem váltott palackok fogják részben finanszírozni a rendszert.
A palackokat automatákban lehet majd visszaváltani. A vásárlók pénzt vagy kiskereskedelmi egységekben felhasználható utalványokat kapnak majd az automatákból a palackok visszaváltása után. Az automaták egy applikáció segítségével utalást is tudnak majd kezdeményezni, illetve a palackot visszaváltók jótékony célra is felajánlhatják a palackok ellenértékét.
Az európai előírások szerint 2025-ig a PET-palackok 25 százalékát már újrahasznosított anyagból kell előállítani, 2030-ra már 30 százalék az előírás, írja a Telex.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos tudnivaló ugyanakkor, hogy az automaták csak akkor tudják jól beazonosítani a palackokat, ha azok sértetlenek. Ez nagy változás, hiszen eddig azt kérték az emberektől, hogy tapossák össze a kiürült palackjaikat, hogy ne levegőt kelljen szállítani a kamionoknak. Az új rendszerben a palack formáját és a vonalkódot is azonosítani fogja az automata, ami egyfajta keresztellenőrzés is. A kisebb horpadásokat elviseli a rendszer, de a laposra taposást nem.
Bizonyos országokban már régóta működik hasonló rendszer. A cikk írója évekig élt Norvégiában, neki ez a véleménye a visszaváltási rendszerrel kapcsolatban:
„A rendszer Norvégiában nagyon jól működik. Az emberek néha több hónapnyi palackot gyűjtenek össze, aztán egyszerre viszik őket az automatákhoz, sőt az sem ritka, hogy egyesek az utcán szétdobált palackokat gyűjtik össze, hogy ezzel keressenek egy kis extra pénzt. Ez nekik is jó, és a környezetnek is, hiszen csökken a szemét mennyisége az utcákon.
Az tényleg fontos, hogy a palackok a lehető legsértetlenebbek legyenek, mert az automata nehezen ismeri fel a behorpadt vagy sérült palackokat.”
Meglepő dologra világított rá egy statisztika péntek 13-ával kapcsolatban: ezért légy nagyon óvatos a mai napon
Nem árt ma a fokozott elővigyázatosság.
Meglepő dologra világított rá egy statisztika péntek 13-ával kapcsolatban: ezért légy nagyon óvatos a mai napon
Nem árt ma a fokozott elővigyázatosság.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary