Váratlan, miket rejtenek a maja piramisok: erre a legkevésbé sem számítanál

Meglepő, mit találtak odabenn a kutatók.

Váratlan, miket rejtenek a maja piramisok: erre a legkevésbé sem számítanál
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Noha a piramis szóról a legtöbb ember először Egyiptomra asszociál, ne feledkezzünk el róla, hogy Közép-Amerikában Kr. e. 1000 körül megannyi maja piramist emeltek, melyek ma is állnak.

De mit is helyeztek el beléjük pontosan? Az ókori Egyiptom piramisaihoz hasonlóan a maják építette piramisok is gazdag kincseket és sírhelyeket tartalmaztak, valamint i. sz. 1500-ig sokféle műtárgyat is elhelyeztek bennük. Azonban a régészek felfigyeltek valami váratlanra is, amire senki sem gondolna, aki megpróbálná kitalálni, mi található odabenn.

Mit rejt a maja piramisok belseje?

Meglepő módon a piramisok közül több is kisebb piramisokat rejt, melyekben ugyancsak kisebb piramisok vannak. Így van ez például az El Castillo nevű esetében is, amely Chichén Itzá területén, a Yucatán-félszigeten található. A felépítés a matrjoska babákéhoz hasonló, de vajon miért építettek piramisra piramist a maják?

Andrés Tejero-Andrade, a Mexikói Nemzeti Autonóm Egyetem (UNAM) professzora, aki tanulmányozta az El Castillót, azt mondja, hogy a Yucatán-félsziget ősi lakói, amikor megérkeztek egy korábban lakott és elhagyatott helyre, nem rombolták le a régi építményeket, hanem inkább egy újat építettek a már jelen lévőkre, és így tovább.

Ez a gyakorlat nem csak El Castillónál volt bevett, hanem más maja és nem maja piramisok is hasonló módon épültek fel Denisse Lorenia Argote Espino, a mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) kutatója szerint, aki a Live Science-nek nyilatkozott.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Mi van még a piramisokban?

Néhány maja templomot rituálék lebonyolítására használtak, ám sokat uralkodók vagy más elit személyek gigantikus sírjaként emeltek, ezért a piramisok olyan tárgyakat is tartalmaztak, mint a jademaszkok, amelyeket az elhunytak számára hagytak bent, a jádegyöngyök, obszidiánpengék és rájatüskék, mely utóbbiak az ősi maják önfeláldozásának jelképei voltak - azokat füleken, arcon, ajkakon, nyelven, sőt a péniszen szúrták, a vért pedig a bálványok kenésére használt papírra fröcskölték.

A jádetárgyak fontosak voltak a maják számára. Az egyik leghíresebb példa az El Castillo piramisban talált jaguár alakú  trón. 

A jaguártrón.
A jaguártrón.

Számukra a jáde szimbolikus kő volt, melyet a kukoricával, az uralkodással és a széllel is társították. Fontos eleme volt a temetési szertartásoknak, illetve az istenek és ősök rituális megidézésének is.

A rejtélyes etruszk piramis

Az erdő rejtekéből előkerült, Bomarzo területén található piramis évezredekig felfedezetlen volt.

3 ezer évig elrejtette az erdő a titokzatos olasz piramist: meglepte a régészeket, hogy mit találtak

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük