3 mondat, amiért kirúghatnak: ne ejtsd ki őket a munkahelyen!

Az ember a sikerért sok mindenre hajlandó, ám az igyekezet a visszájára is fordulhat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hatékony befolyásolás az a fontos képesség, amellyel minden embernek rendelkeznie kell, hiszen az üzleti és a magánéleti sikerekhez elengedhetetlen, hogy hatni tudjon másokra, el tudja fogadtatni a véleményét, és így haladni tudjon előre a pályán. Minden menedzser tudja, milyen nehéz lehet meggyőzni a másik felet, még akkor is, ha lehengerlő érvei vannak. Jó hír azonban, hogy a befolyásolás tanulható technika, amelynek minden ember hasznát veszi. 

Fontos azonban szem előtt tartani, hogy ez a visszájára is fordulhat. Pontosan tudnod kell hát, hogy milyen helyzetben mi az, amit mondhatsz, és mitől érdemes tartózkodnod, ha nem akarod, hogy az az állásod bánja. A következő három mondatot például jobb, ha nem használod!

"Ezt akkor is így kell kiszámolni. Azt mondtam, hogy így csináld!"

Üzleti környezetben a hatékony befolyásolás az, amely megkülönbözteti a szakértőt az átlagos vagy alkalmatlan egyénektől. Például lehet, hogy ragyogó stratéga vagy, de mire mész vele, ha nem tudod rávenni az embereket, hogy elfogadják az ötleteidet? Néhány viselkedési forma követése elengedhetetlen a sikerhez, míg másokat kerülni kell. Ez utóbbira tökéletes példa a fenti mondat. 

Ha ugyanis úgy akarod befolyásolni a partneredet, hogy a beszélgetést azonnal megdönthetetlen állásponttal kezded, melyhez mindenáron ragaszkodsz, hajtogatva, hogy az úgy van, és kész, ne számíts sikerre. Ehelyett fektess több energiát a másik fél megértésébe! Így nemcsak a felesleges konfliktusokat kerülheted el, de nagyobb esélyed van arra is, hogy elfogadják a véleményed, és ne egy kibírhatatlan munkatársként könyveljenek el.

"Bárcsak olyan munkahelyen dolgoznék, ahol jobban értékelnek!"

A befolyásolás nemcsak arra használható, hogy másokat a saját oldaladra állíts, vagy meggyőzz arról, hogy valóban a te ötleted a jobb. Befolyásolni magadat is tudod, ráadásul sok esetben szükség is van rá. Ha úgy érzed, a munkahelyed nem éppen a legmegfelelőbb, vagy, hogy kizárólag téged nem értékelnek úgy, ahogy kellene, akkor ideje a saját magatartásodon is változtatni! Az állandó önsajnálat és a vágyakozás ugyanis könnyen vezethet elbocsátáshoz. 

Megpróbálkozhatsz azzal, hogy mások magatartását a fentihez hasonló mondatok állandó ismételgetésével befolyásolod, de nagy valószínűséggel kudarcot fogsz vallani. Koncentrálj inkább arra, hogy mi az, amit magadon javíthatsz! Tudatosítsd magadban, hogy képes vagy olyan munkahelyet találni, amire valóban vágysz. Ha úgy érzed, nem értékelik a képességeidet, akkor igyekezz megmutatni, mit is tudsz igazán. Ha kedvezőbben irányítod az energiáidat - például a lehető legkevesebbet fordítasz a sajnálkozásra -, több sikert érsz majd el, mint gondolnád.

"Ha így végeznéd a feladataidat, több időd lenne"

Ha sikeresen akarod befolyásolni a környezetedet, és a munkahelyeden, valamint a kollégáid között is jó pozícióba szeretnél kerülni, akkor a tanácsadás az, amitől a leginkább tartózkodj. A befolyásolást könnyű összekeverni a tanácsadással. Gondolj csak bele: ha egy dohányosnak naponta elmagyarázza valaki, hogy minden egyes cigaretta öt perccel megrövidíti az életét, akkor nem a cigarettát fogja letenni, hanem kevésbé nyilvános helyen fog rágyújtani.

Ha azt látod, hogy a munkatársad vagy az alkalmazottad nem halad jól a munkájával, akkor - főként a kérése nélkül - ne osztogass neki a fentihez hasonló tanácsokat! Lehet, hogy te jobban érzed majd magad, de az alapproblémához nem juttok el, legfeljebb a kapcsolat romlik meg köztetek. Amikor tanácsot adsz, valószínűtlen, hogy olyan dolgot mondasz, amire az illető még nem gondolt. Így segíteni nem fogsz, eléred azonban, hogy a másik fél veszítsen az önbizalmából.

Ezt is szeretjük