Fontos! Mostantól másként riaszt a meteorológiai szolgálat, ha veszélyes időjárás jön
Fontos változást jelentett be a meteorológiai szolgálat, ami az egész országot érinti.
2019. május 29-től változik a heves zivatar riasztás és figyelmeztetés kritériuma - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az új szemléletben már a legegyszerűbb zivatar, azaz dörgés, villámlás esetén is figyelmeztetés, illetve riasztás kerül kiadásra, hiszen már egyetlen villám is veszélyt jelenthet az életre és vagyonbiztonságra, nemcsak a hevesebb zivatarokat kísérő viharos szél, valamint jégeső.
Az új kritériumrendszer megfogalmazásakor törekedtek a közérthetőségre, és a nemzetközi trendeknek megfelelően a várható veszélyes időjárási eseményhez kapcsolódó károkozó jelenségekre hívják fel a figyelmet.
Első szintű, citromsárga jelzés
Olyan esetekben alkalmazzák, amikor zivatar várható. Ilyen időjárási helyzetekben az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként jelentős szél és/vagy jég társulhat a zivatarokhoz intenzív csapadékhullás és látástávolság-csökkenés mellett. Jellemzően kisebb károk keletkezhetnek, például háztetőkön néhány cserép elmozdulása, fák gallyainak letörése.
Villámlás létrejöhet nagy területet érintő csapadékmezőben is, illetve rövid idejű záporeső esetén, ha a gomolyfelhő zivatarfelhővé fejlődik. Kis valószínűséggel hevesebb zivatar is előfordulhat, ennek következtében kis területen, lokálisan a fentieknél nagyobb káresemények keletkezhetnek.
Második szintű, narancssárga jelzés
Azokban az esetekben alkalmazzák, amikor hevesebb zivatarok várhatók. Ezek intenzitása extrém is lehet, így akár nagyméretű jeget vagy károkozó széllökést eredményezhetnek. A környezetben jellemzően már komoly károk jelentkezhetnek, ami nagyobb területet is érinthet, például a háztetők nagyobb mértékű sérülése, fák ágainak letörése, esetleg fakidőlés, a zivatart kísérő jég miatt gépjárművek sérülhetnek, az intenzív villámlások következtében az elektromos hálózat károsodhat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Harmadik szintű, piros színű jelzés
Akkor lép életbe, amikor fokozott veszélyt jelentő, heves zivatarok várhatók. A veszélyjelzés harmadik, piros szintje esetén a várt heves zivatarok környezetében a narancs fokozathoz képest nagyobb eséllyel fordulhat elő nagyméretű jég és/vagy károkozó szélroham. A jellemző károk komolyak, és akár nagy területet is érinthetnek: a háztetők teljes mértékben sérülnek, több fa kidőlésével kell számolni, a jég a gépjárművek karosszériájában súlyos sérüléseket okoz, az elektromos hálózat jelentősen károsodik az intenzív villámtevékenység hatására - írták a közleményben. Az új kritériumokról ide kattintva olvashatsz részletes leírást.
Fotók: Getty Images.
Amikor a természet a keret
A legtöbb ember imádja a természetet és a gyönyörű helyszíneket, így nem csoda, hogy ez ihleti meg a leggyakrabban a festőket, és a tájképekért nagyon sokan rajonganak. Aaron Schuerr azonban még egy szinttel magasabbra emelte a dolgot.
OLVASD EL EZT IS!
- időjárás
- meteorológia
Tovább romlik az idő: nem fogsz örülni, ha meglátod, mit ígér az előrejelzés
- magyarország
- időjárás