Torzítja a Földet a legtöbb világtérkép: a Mercator-vetület áll a háttérben
A legtöbb világtérkép hibás: egy 40 másodperces videóból megérted, miért.

- A nyár legnőiesebb darabja a fehér nadrág: végtelen variációban elsüthető, így mindig felfrissíti a megjelenést »
- Az 57 éves Caroline az egyik leghíresebb ősz hajú modell, de a lánya szépségén is csak ámulni lehet: Mimi le sem tagadhatná édesanyját »
- Nőies, dús hatású frizurák, amiket nem ollóval készített a fodrász: divatos fazonok borotvával vágva »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- Rúzsa Magdi először mindhárom babájával egy fotón: már 4 hónaposak az ikrek
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Megmenthető Csősz Boglárka házassága? Milliárdos férje ezt nyilatkozta
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
Amerika, Ázsia, Afrika, Európa, Ausztrália és persze az Antarktisz - a földrészek neveit általános iskolás kora óta mindenki kívülről fújja, álmából felkeltve is.
Ha behunyjuk a szemünket, gond nélkül magunk elé tudjuk képzelni a világtérképet is. Arra azonban kevesen gondolunk, hogy ez a földrajzórákon bevésődött kép hibás.
A legtöbb világtérkép hibás
Képzelj el egy üveggömböt, melyre a kontinenseket festették. Ha ezt a földgömböt becsomagolod egy selyempapírba, és a gömb belsejéből fényt sugárzol, a szárazföldek árnyékként jelennek meg a papíron. Ez a Mercator-vetület.
Gerardus Mercator flamand térképész a XVI. században élt, az általa kifejlesztett világtérképet használjuk a legtöbb helyen napjainkban is. Tesszük ezt annak ellenére, hogy a sarkok felé nagyon torzít, hiszen a gömbfelületből készült hengerfelület. Az észak-déli távolságok az egyenlítőtől távolodva egyre nagyobbak, melynek következtében Alaszka olyan nagynak tűnik, mint Brazília - pedig valójában alig egyötöde -, Grönland pedig a valós méretének tizennégyszerese. Az alábbi videó remekül szemlélteti, hogy mi is a probléma valójában a Mercator-vetülettel.
A Mercator-vetület torzítására valójában már évtizedekkel korábban felhívták a figyelmet: James Gall térképész már 1855-ben ismertette a problémát egy tudományos kongresszuson. A szélesebb közönséghez pedig Arno Peters történész juttatta el az 1970-es években. Ennek ellenére még mindig nagyon sok helyen a Mercator-féle térképet ismerik és használják.
Földrajz-kvíz
Az alábbi játékban a 2021-es középszintű földrajzérettségiből válogatott, kvíz formájában átdolgozott, könnyített kérdések szerepelnek.
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!