Szabadlábra kerülhetnek gyilkosok egy sorozat miatt? A vérontás netflixes romantikája
A Netflix sorozata soha nem látott mértékben kavarta fel az állóvizet egy már lezárt gyilkossági ügy körül.
Rengeteg ember – főleg nő – imádja a bűnügyi dokumentumfilmeket és gyakorlatilag mindent, ami gyilkosokról szól. A bűnös elme megfejtése különösen vonzó egy átlagember számára, hiszen mindenáron meg akarjuk ismerni őket és választ kapni az örök kérdésre. Mi vette rá, hogy ezt tegye?
És akkor jött a Netflix, ami már nemcsak streaming platform, hanem saját tartalmat is gyárt. A cég a dokumentumfilm műfaját is felvirágoztatta, és a streamingoldal hemzseg az izgalmasabbnál izgalmasabb true crime sztoriktól.
Menendez testvérek: a gyilkosok netflixes romantikája
Ilyen az igaz történeten alapuló Szörnyetegek: A Lyle és Erik Menendez-sztori című antológiasorozat második évada is, ami 9 epizódon keresztül meséli el, hogyan ölte meg egy testvérpár a saját szüleit, és hogyan próbálták megúszni a börtönt, illetve a halálbüntetést. Az 1989-ban elkövetett gyilkosság nagyot ment a kilencvenes évek Amerikájában, nem csoda, hogy a Netflix sorozata újra felkavarta az állóvizet az ügy körül.
Aki esetleg nem ismerné a Menendez fivérek történetét, íme egy gyorstalpaló:
Erik és Lyle Menendez 1989 augusztusában hazatért fényűző Beverly Hills-i villájukba és gyakorlatilag szitává lőtte a nappaliban tévéző szüleit, Kitty és Jose Menendezt. Az akkor 18 éves Erik és a 21 éves Lyle sokkos állapotban hívta a rendőrséget, és arra hivatkoztak, hogy a moziból hazatérve találtak rá szüleikre. Erik és Lyle a maffiára fogták a gyilkosságot, amit apjuk sötét ügyeivel indokoltak.
Míg az egész világ őket sajnálta, a fiúk pénzszórásba kezdtek. Pattantak a rolexek, indultak a cabriók és így közel 700 ezer dollárt herdáltak el pár hónap alatt. A gond ezután kezdődött: Erik nem bírta a nyomást és kiöntötte lelkét a pszichológusának, töredelmesen bevallva az egész gaztettet. A testvérek azt hitték, a titkuk jó kezekben van, azonban az orvos felháborodott szeretője bosszúból a rendőrökhöz fordult és a Menendez fivéreket letartóztatták.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A bíróságon Erik és Lyle arról vallottak, hogy szüleik fizikailag, szexuálisan és mentálisan is bántalmazták őket. Az esküdtek először képtelenek voltak dönteni, másodjára végül elítélték őket, és a testvérpár immáron 35 éve ül rács mögött.
Szabadlábra kerülhetnek a Menendez testvérek?
A Netflixes sorozat és dokumentumfilm elképesztő sikeres lett a platformon. Ezzel együtt pedig előkerültek új bizonyítékok is, amik az ügy újratárgyalását kívánják. Az egyik ilyen bizonyíték egy 1988-as levél, amit Erik az unokatestvérének írt, és amiben szó esik bántalmazó apjáról. A testvérek ügyvédje, Mark Geragos még október végén nyújtotta be a szükséges jogi dokumentumokat a kaliforniai kormányzóhoz, Gavin Newsomhoz, kérve hogy adjon kegyelmet ügyfeleinek. George Gascon Los Angeles megyei kerületi ügyész szerint erkölcsi és etikai kötelesség felülvizsgálni az előkerülő bizonyítékokat. Hozzáteszi, nem gondolja, hogy az eredeti perben tévedés történt, a bizonyíték azonban új fényt vethet az ügyre, ami az ítélethozatal megváltoztatásához vezethet.
A találgatások elkezdődtek, és egyesek szerint a fivérek már novemberben szabadulhatnak is. Mark Geragos ezt azzal magyarázta, a bíróság hálaadás környékén gyakran megkegyelmez az elítélteknek. Amennyiben mégsem ez történik, a jogászuk december 11-én tárgyaláson fog a bíróság elé állni, ahol hat tanút hív majd a koronatanúk padjára. Érdekesség, hogy a tanúk mind a San Diego melletti Richard J. Donovan büntetés-végrehajtási intézetben dolgoznak, ahol a testvérek már több mint harminc éve ülnek.
A rajongó nézők ereje
A bizonyító erejű levél mellett a sorozat és a dokumentumfilm is komoly nyomást helyez a döntéshozókra. Az ügyész elárulta, hogy rengeteg hívás érkezett hozzájuk, miután a Netflix felpörgette a testvérpár történetét. A civilek mellett celebritások is kifejezték együttérzésüket a fiúk mellett. Kim Kardashian valóságshow-sztár így nyilatkozott az NBC Newsnak írt cikkében: – Ők nem szörnyetegek. Kedves, intelligens, becsületes emberek.
A sztori sikeressége sokrétű. Az embereket mindig is vonzotta a misztikum, a zavart elme megértése. Különösen igaz ez, ha a zaklatott elme egy napbarnított, izmos és szexi bőrbe van bújtatva. A Menendez fivérekről készült sorozatban ugyanis két jóképű fiatal és érzékeny fiút láthatunk, akik nem félnek felvállalni sebezhetőségüket. Mikor kiderül, hogy a gyilkosok valóban traumatizált emberek, a – főleg női – nézőkben felébred az empátia, és a gyilkosok által elkövetett bűntett szinte feledésbe merül.
Míg azonban a felmentési folyamat többnyire véget ér a stáblistával, a testvérek története ezúttal meghaladta azt, és egészen a bíróságig jutott.
A Menendez fivérek és a katasztrófaturizmus
A rajongók felálltak a kanapé elől, és meg sem álltak a gyilkosság helyszínéig. A dokumentumfilm és a sorozat fanatikus rajongói ellepték a Beverly Hills-i villát és környékét, ahol Menendezék lelőtték szüleiket. Sokan egészen Argentínából, Guatemalából, Kolumbiából vagy Svédországból utaztak az Egyesült Államokba, hogy lássák az ikonikus bűntényt. A rajongók megjelenését a helyi lakosok sem nézték jó szemmel. A szomszédok remélik, hogy a hype gyorsan elül majd.
A katasztrófaturizmus, angolul „dark tourism” persze nem új keletű. Az emberek a kilencvenes évek óta szeretik meglátogatni a fájdalmakkal, traumákkal és vérengzéssel kapcsolatos helyeket. Bizonyos helyek, mint például Csernobil mára összeolvadtak a turizmussal, hiszen túrákat is tartanak a katasztrófa helyszínén. A katasztrófaturizmus sokak szerint erkölcsileg megkérdőjelezhető, hiszen gyakorlatilag szórakozást nyújt egy múltbéli gyilkosság, katasztrófa, vagy háború helyszínén.
A hiba azonban nem a rendszerben, hanem az emberi természetben keresendő. Akár erkölcstelen, akár nem, vágyunk a múlt eseményeinek megismerésére és megértésére, a tragédia átélésére, no meg a borzongásra. A félelem megélése és a halállal való szembenézés felszabadítóan hat a befogadóra. Erre építenek a Menendez-féle sorozatok, a horrorfilmek és a katasztrófaturizmus helyszínei is.
A szexi gyilkosokat meg csak... jó nézni, na.
Megérkezett a Gladiátor II. – Ilyen folytatást érdemelt a klasszikus?
Bosszúvágy, véres harcok és CGI-vadállatok várják a nézőt a Gladiátor folytatásában.
Elolvasom(Képek forrása: Profimedia, Youtube)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.