Egyszerű összeadásnak tűnik: mindenkinek 40 jött ki, de valami más a megoldás

A logikai feladatba sokak bicskája beletört már.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
A logikai feladatba sokak bicskája beletört már.

Egy könnyű matematikai feladat söpört végig nemrégiben a Facebookon, amelynél egyetlen kikötés van: két megoldást kell találni. Nagyon bosszantó, ám a második válasz valahogy senkinek sem jut eszébe.

Ha azt hiszed, kened-vágod a matekot, lehet, hogy a feladvány láttán elbizonytalanodsz, de akár kellemes meglepetésként is érhet, ha mégis sikerül puskázás nélkül megválaszolni.

IQ-teszt másként

A tesztet Go Tumble nevű oldal hozta létre azzal a felhívással, hogy a felhasználók a logikai feladatra két megoldást dolgozzanak ki, mégpedig úgy, hogy kicsit tovább gondolják a számsort. A dilemma rengeteg vitát eredményezett világszerte.

Első megoldás:

A legtöbben úgy jutnak az első eredményre, hogy először összeadják a felső sor két számjegyét, az 1-et és a 4-et, amivel 5-öt kapnak. Az 5-höz hozzáadják a második sorban szereplő számokat, a 2-t és az 5-öt, így 12-t kapnak. A harmadik sorban ugyanígy folytatják: 12+3+6=21. A negyedik sorban ezért a 21-hez adják a 8-at és a 11-et. Az így kapott utolsó összeg tehát a 40.

Második megoldás:

Bár az előbbire a többség előbb-utóbb rájön, a második válaszra már nagyon ritkán hibáznak rá a játékos kedvű próbálkozók. A feladat alkotói szerint ugyanakkor a legintelligensebbek arra is rájönnek, hogy az első számjeggyel is érdemes lehet babrálni picit.

Mivel 1+1x4=5, ugyanígy folytatva a sort a 2-höz adják hozzá a 2x5-öt, így 12-t kapnak. A 3-hoz a 6 és a 3 szorzatát hozzáadva szintén 21-et kapnak. Az utolsó sorban ezért a 8-hoz adják a 11 és a 8 szorzatát, ezért a második válasz a feladat kiötlői szerint a 96 lesz.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük