12 évesen férjhez ment, 13 évesen szülte a királyt: Margaret Beaufort élete nem volt egyszerű
Trónra segítette egyetlen gyermekét.
Margaret Beaufort neve, mint sok más középkori nő története, kevésbé ismert, de élete izgalmas és inspiráló volt. Ő volt az a nő, aki a rózsák háborújának viharai közepette kitartóan harcolt fiának, a jövendőbeli VII. Henriknek a trónra jutásáért.
Számos kihívással kellett szembenéznie, és az akarat megtestesítőjeként olyan erőt szimbolizál, amelyről érdemes szót ejteni.
12 évesen férjhez ment, 13 évesen szülte a királyt
VII. Henrik angol király édesanyja és VIII. Henrik angol király nagyanyja, I. Erzsébet angol királynő dédanyja 1441. vagy 1443. május 31-én született John Beaufort, Somerset első hercege és Margaret Beauchamp of Bletso egyetlen gyermekeként a Bletso-kastélyban, Bedfordshire-ben. Apja, John Beaufort, Somerset első grófja VI. Henrik angol király szolgálatában állt, ám nem sokkal születése után, 1444. május 27-én egy betegség következtében körülbelül negyvenévesen meghalt.
A kis Margaret még csak egy- vagy hároméves volt, amikor ő lett Anglia valaha volt leggazdagabb örökösnője és ezzel együtt a legjobb parti is a nősülni vágyó férfiak számára. Egyéves korában el is jegyezték William de la Pole (Suffolk első hercege) fiával, John de la Pole-lal.
Frigyükhöz viszont pápai diszpenzációra volt szükség, mert túl közeli rokonok voltak. Az engedélyt 1450 körül kapták meg, amikor Margit még csak hétéves lehetett, házasságuk azonban nem volt hosszú életű. Három évvel később az uralkodó úgy döntött, hogy felbontja az esküt, és saját féltestvérei, Jasper és Edmund Tudor gyámsága alá helyezi Margaretet.
Házasság a király tanácsára
Házassága hivatalos felbontása után VI. Henrik biztatására Margit következő hitveséül Edmund Tudort választotta, Richmond első grófját. A 12 éves lány tehát hozzáment a kétszer annyi idős Edmundhoz: esküvőjükre 1455-ben, a rózsák háborújának kitörésekor került sor.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ifjú férj egy évvel később hadifogolyként halt meg, hátrahagyva a mindössze 13 éves özvegyét hét hónapos terhesen. Richmond ifjú grófnéja 1457. január 28-án a Pembroke-kastélyban hozta világra egyetlen gyermekét, Henriket. A szülés olyannyira komplikált volt, hogy anya és fia is majdnem belehalt, ezért az orvosok a törékeny testére hivatkozva nem javasolták, hogy még egy gyermeket vállaljon.
A különleges kapocs
Margaret és Henrik között annak ellenére, hogy a fiú 14 éves koráig apja családjánál élt, rendkívül szoros kötelék alakult ki. A grófnő mindig szeretettel és tisztelettel beszélt elhunyt férjéről is, és azt kérte, halála után mellé temessék el.
Ám 1462. január 3-án Margit harmadszorra is oltár elé állt. Nőül ment Henry Staffordhoz, Buckingham első hercegének fiához, aki pár évvel később, 1471-ben meghalt. Nem született tőle gyermeke. Utolsó hitvese Thomas Stanley volt. Frigyük látszólag ideális volt, de a grófnő ezalatt szervezkedni kezdett IV. Eduárd angol király özvegye Woodville Erzsébet angol királyné és III. Richárd angol király ellen.
Mivel a királyné mindkét fiát vélhetően megölték a Towerben, így Margit arra törekedett, hogy fia vegye nőül IV. Edward legidősebb élő gyermekét, Erzsébet hercegnőt, hogy Henrik ezáltal is igényt formálhasson majd az angol koronára. 1485 augusztusában Margit álma valóra vált, fia, Henrik megölette a bosworthi csatában Richárd királyt, és onnantól kezdve a lady egyetlen gyermeke lett Anglia uralkodója.
A király édesanyjaként különköltözött férjétől, és magányosan élt Collywestonban. Fia halála után két hónappal, 1509. június 29-én halt meg. A Westminster-apátság kápolnájában helyezték örök nyugalomra.
Olvass tovább! Így találták fel a Tudorok a reggelit: volt idő, hogy kiváltságos volt a korai étkezés
Manapság az étkezések közül a reggelit tartják a legfontosabbnak. Azt mondják, hogy nem szabad kihagyni, hiszen elengedhetetlen az egészséges és energikus napkezdéshez. Azt is mondják, hogy aki nem reggelizik, többet nassol napközben, így a vonalak megőrzése érdekében is tanácsos a napirendbe iktatni.
Így találták fel a Tudorok a reggelit: volt idő, hogy kiváltságos volt a korai étkezés
A reggeli étkezés nem volt mindig természetes, sőt, kiváltság volt.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)