Már büntetnek a buszmegállókban dohányzás miatt!

2 ember járt pórul eddig

Egyikük jutalma háromezer forintos bírság, a másik cigizőt feljelentették.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Március 6-a óta pénzbírsággal sújtható, aki rágyújt a buszmegállóban. A Fővárosi Közterület-felügyelettől megtudtuk, azóta két esetben jártak el, az egyik szabályszegő háromezer forint büntetést kapott, a másik ellen pedig szabálysértési eljárás indul, így az ő büntetése 50 ezer forint is lehet.

Az új szabály február elején lépett életbe, ami után 30 napos türelmi időt kaptak a dohányosok. Ez idő alatt a közterület-felügyelők nem büntettek, csak felszólították a cigarettázókat a dohányzási tilalom betartására.

Mint megtudtuk, a felügyelők február 6. óta 973 esetben jártak el, 971 esetben felszólítást, figyelmeztetést alkalmaztak, egy esetben háromezer forintos helyszíni bírságot szabtak ki, egy esetben pedig feljelentést tettek.

Jól meg kell nézned, hol állsz

A dohányzási tilalom a tömegközlekedési eszközök megállóira vonatkozik, mely vagy egy jól láthatóan elkülönített terület, például járdaszigettel, korláttal, vagy, ha egyéb jelzésekből nem lehet következtetni a megállóhely határaira, akkor az állomást jelző táblától mérethatárok szabják meg a tilalmi korlátokat.

Minden esetben két méter szélességű, az autóbusz, trolibusz, csuklós jármű esetében 18 méter hosszú, egyéb jármű esetén 12 méter hosszú, kettős megálló esetén pedig 36 méter hosszú területet kell érteni.

Villamosoknál és a HÉV járműveinél is a két méter szélesség megtartása esetén az előbbinél 35 méter hosszú, az utóbbinál 120 méter hosszú területet kell érteni. A dohányzási tilalom vonatkozik a megállóhelyeknél létesített utasváróhelyekre is.

A közterület-felügyelő 3-20 000 forint helyszíni bírságot, a szabálysértési hatóság pedig 50 ezer forintig terjedő pénzbírságot szabhat ki.

Az aluljárókban is tilos

Nemcsak a buszmegállókban, az aluljárókban is tilos dohányozni Budapesten. A közterület-felügyelők szeptember 5. óta szankcionálják a dohányzást a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló aluljárókban.

A közterület-felügyelők a rendelet hatályba lépését követő egy hónapban, azaz augusztus 5. után szóban és szórólapok segítségével tájékoztatták az aluljárókban dohányzókat, felhívták a figyelmet a tilalomra. A türelmi időszak alatt 601 felszólításra került sor, ami napi 20 felszólítást jelent.

A Fővárosi Közterület-felügyelet tájékoztatása szerint a figyelmeztetéseknek és a tájékoztatásnak köszönhetően jelentősen csökkent az aluljárókban dohányzók száma, kevesebb intézkedésre van szükség. - Most már vannak olyan napok, amikor az összes aluljáróban csak két-három helyszíni bírságot kell kiszabni - tették hozzá.

A közterület-felügyelők szeptember óta összesen 142 esetben szabtak ki helyszíni bírságot, feljelentést 90 esetben tettek. A kiszabott bírság összesen 515 000 forintra rúg - tudtuk meg.

Tiszta udvar, rendes ház

A Fővárosi Közgyűlés a főváros köztisztaságának fenntartása, tisztán tartása érdekében alkotta meg 1994-ben a köztisztaságról szóló rendeletét. A nemdohányzók védelme és a közterületek tisztasága érdekében 2010 júniusában a játszótéri dohányzás megtiltása ügyében hozott döntés folytatásaként a Fővárosi Közgyűlés döntött az aluljárókban történő dohányzást tilalmáról is.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

A köztisztasági rendelet a közforgalmú közlekedés céljaira szolgáló megállóhelyek, végállomások, pályaudvarok, villamospályák, valamint az azokat kísérő földsávok tisztán tartásáról is rendelkezik, és ezt egészíti ki az elmúlt év decemberében hozott döntés: a budapesti tömegközlekedési megállók területén történő dohányzás megtiltása.

Ezt is szeretjük