Ő minden idők legfiatalabb női Nobel-díjasa - Malála Júszafzai 16 évesen indította az első jogvédő szervezetét
Iskolákat épít és támogat, valamint népszerűsíti a tanulást a lányok körében a legfiatalabb női Nobel-díjas, Malála Júszafzai.
Malála Júszafzai történetét - annak ellenére, hogy minden idők legfiatalabb Nobel-békedíjasa - kevesen ismerik. A pakisztáni lány 16 évesen indította első jogvédő szervezetét, és alig múlt 17 éves, amikor elismerték a nők és gyermekek jogaiért való küzdelmét. A most 25 éves aktivista férjhez ment, és erején felül dolgozik a 2013-ban létrehozott Malála Alapítványnak, hogy minél több elesettnek tudjanak segítséget nyújtani a világban.
Ő minden idők legfiatalabb női béke-Nobel-díjasa
Malála Júszafzai 1997. július 12-én született a pakisztáni Szvát-völgyben fekvő Mingora városában, pastu nemzetiségű, szunnita muszlim családban. Édesapja amellett, hogy ismert költő és tanító, számos emberjogi küzdelemben vett részt, kiállva a nők tanuláshoz való jogaiért és lánya tanításáért is sokat tett. Malála tizenegy évesen szólalt fel először azzal kapcsolatban, hogy a tartományukban egyre nagyobb hatalomra szert tevő iszlám fundamentalista tálibok megtiltották, hogy a lányok tanulhassanak.
A diáklány határozott kiállással azt nyilatkozta a New York Times stábjának: “Engem nem tudnak megállítani. Tanulni fogok, akár itthon, akár az iskolában vagy valahol máshol. Arra kérjük a világot, hogy mentsék meg iskoláinkat, mentsék meg a világunkat, mentsék meg Pakisztánt, mentsék meg Szvátot.” A Szvát-völgy 2008-tól teljesen a tálibok fennhatósága alá került, akik a hatalomátvétel után bezárták a leányiskolákat, betiltották a zenét, a televíziót, és korlátozták a nők jogait.
A merénylet
Júszafzai a tálib elnyomás ellen az interneten kezdett kampányolásba és Gul Makar (Búzavirág) álnéven blogot működtetett. Írásai a BBC brit közszolgálati televízió honlapján is megjelentek, amelynek köszönhetően világszinten ismertté vált. A pakisztáni hadsereg fél év után foglalta vissza a táliboktól a Szvát-völgyet, ám a fenyegetés ennek ellenére sem múlt el. Maulána Fazlulláh fanatikus tálib vezető mindent megtett azért, hogy elhallgattassa a kislányt, akit újságokban figyelmeztettek arra, hogy hagyjon fel a nyugati eszmék népszerűsítésével. Az ilyen lapokat - hogy biztosan értesüljenek az üzenetről - rendszeresen becsúsztatták a család bejárati ajtaja alatt. Ha szeretnél többet olvasni a tálib elnyomásról, ide kattintva megteheted.
Azonban a megfélemlítés ellenére sem hagyott fel a lányok tanulásának népszerűsítésével, amiért 2009-ben megpróbálták meggyilkolni. Október 9-én egy katonai ponttól nem messze két tálib katona megállította az őt szállító iskolabuszt, és név szerint szólították. Utastársai rendkívül bátor módon azt mondták, hogy nincs a buszon, ám a fegyveresek felismerték, és háromszor rálőttek. Malála Júszafzai a támadás során a fején, a nyakán és a vállán is megsérült, és a leadott lövések másik két lányt is megsebesítettek. Súlyos sérülései miatt az akkor 15 éves diákot helikopterrel szállították kórházba, ahol életmentő műtétek sorát hajtották végre rajta.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A felépülés
Végleges kezelését Angliában fejezték be, ahol azóta is él. A merénylet után nemzeti hősből nemzetközi példaképpé vált, és olyan vezetők fejezték ki támogatásukat felé, mint Barack Obama, az Amerikai Egyesült Államok volt elnöke és Pan Gimun ENSZ-főtitkár. Júszafzai 2013-ban hozta létre az első jogvédő alapját, amelynek célja, hogy a világon minden lány és minden gyermek tanulhasson. 2014-ben állhatatos és odaadó munkájáért béke-Nobel-díjjal tüntették ki, ezzel ő lett a világ legfiatalabb női Nobel-díjasa és az első pakisztáni születésű ember, aki megkapta az elismerést.
Today marks a precious day in my life.
— Malala Yousafzai (@Malala) November 9, 2021
Asser and I tied the knot to be partners for life. We celebrated a small nikkah ceremony at home in Birmingham with our families. Please send us your prayers. We are excited to walk together for the journey ahead.
📸: @malinfezehai pic.twitter.com/SNRgm3ufWP
A most 25 éves aktivista férjhez ment, és erején felül dolgozik, hogy minél több elesettnek tudjanak segítséget nyújtani a világban. A tálibok viszont továbbra is célpontnak tekintik, és szerintük csak azért kap elismeréseket, mert az iszlám ellen dolgozik.
Olvass tovább! Tragikusan fiatalon halt meg az igazi Pocahontas
Az 1995-ben bemutatott Pocahontas című Disney-mese a társaság egyik legsikeresebb alkotása. A rajzfilm Magyarországon is villámgyorsasággal vált a gyermekek kedvencévé, az viszont már kevésbé ismert, hogy a történetet egy valós személy, Mataoka ihlette.
Tragikusan fiatalon halt meg az igazi Pocahontas - Mataoka szinte semmiben sem hasonlít a mesebeli karakterre
Indián lányból vált keresztény asszonnyá.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)