Ő minden idők legfiatalabb női Nobel-díjasa - Malála Júszafzai 16 évesen indította az első jogvédő szervezetét
Iskolákat épít és támogat, valamint népszerűsíti a tanulást a lányok körében a legfiatalabb női Nobel-díjas, Malála Júszafzai.
Malála Júszafzai történetét - annak ellenére, hogy minden idők legfiatalabb Nobel-békedíjasa - kevesen ismerik. A pakisztáni lány 16 évesen indította első jogvédő szervezetét, és alig múlt 17 éves, amikor elismerték a nők és gyermekek jogaiért való küzdelmét. A most 25 éves aktivista férjhez ment, és erején felül dolgozik a 2013-ban létrehozott Malála Alapítványnak, hogy minél több elesettnek tudjanak segítséget nyújtani a világban.
Ő minden idők legfiatalabb női béke-Nobel-díjasa
Malála Júszafzai 1997. július 12-én született a pakisztáni Szvát-völgyben fekvő Mingora városában, pastu nemzetiségű, szunnita muszlim családban. Édesapja amellett, hogy ismert költő és tanító, számos emberjogi küzdelemben vett részt, kiállva a nők tanuláshoz való jogaiért és lánya tanításáért is sokat tett. Malála tizenegy évesen szólalt fel először azzal kapcsolatban, hogy a tartományukban egyre nagyobb hatalomra szert tevő iszlám fundamentalista tálibok megtiltották, hogy a lányok tanulhassanak.
A diáklány határozott kiállással azt nyilatkozta a New York Times stábjának: “Engem nem tudnak megállítani. Tanulni fogok, akár itthon, akár az iskolában vagy valahol máshol. Arra kérjük a világot, hogy mentsék meg iskoláinkat, mentsék meg a világunkat, mentsék meg Pakisztánt, mentsék meg Szvátot.” A Szvát-völgy 2008-tól teljesen a tálibok fennhatósága alá került, akik a hatalomátvétel után bezárták a leányiskolákat, betiltották a zenét, a televíziót, és korlátozták a nők jogait.
A merénylet
Júszafzai a tálib elnyomás ellen az interneten kezdett kampányolásba és Gul Makar (Búzavirág) álnéven blogot működtetett. Írásai a BBC brit közszolgálati televízió honlapján is megjelentek, amelynek köszönhetően világszinten ismertté vált. A pakisztáni hadsereg fél év után foglalta vissza a táliboktól a Szvát-völgyet, ám a fenyegetés ennek ellenére sem múlt el. Maulána Fazlulláh fanatikus tálib vezető mindent megtett azért, hogy elhallgattassa a kislányt, akit újságokban figyelmeztettek arra, hogy hagyjon fel a nyugati eszmék népszerűsítésével. Az ilyen lapokat - hogy biztosan értesüljenek az üzenetről - rendszeresen becsúsztatták a család bejárati ajtaja alatt. Ha szeretnél többet olvasni a tálib elnyomásról, ide kattintva megteheted.
Azonban a megfélemlítés ellenére sem hagyott fel a lányok tanulásának népszerűsítésével, amiért 2009-ben megpróbálták meggyilkolni. Október 9-én egy katonai ponttól nem messze két tálib katona megállította az őt szállító iskolabuszt, és név szerint szólították. Utastársai rendkívül bátor módon azt mondták, hogy nincs a buszon, ám a fegyveresek felismerték, és háromszor rálőttek. Malála Júszafzai a támadás során a fején, a nyakán és a vállán is megsérült, és a leadott lövések másik két lányt is megsebesítettek. Súlyos sérülései miatt az akkor 15 éves diákot helikopterrel szállították kórházba, ahol életmentő műtétek sorát hajtották végre rajta.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A felépülés
Végleges kezelését Angliában fejezték be, ahol azóta is él. A merénylet után nemzeti hősből nemzetközi példaképpé vált, és olyan vezetők fejezték ki támogatásukat felé, mint Barack Obama, az Amerikai Egyesült Államok volt elnöke és Pan Gimun ENSZ-főtitkár. Júszafzai 2013-ban hozta létre az első jogvédő alapját, amelynek célja, hogy a világon minden lány és minden gyermek tanulhasson. 2014-ben állhatatos és odaadó munkájáért béke-Nobel-díjjal tüntették ki, ezzel ő lett a világ legfiatalabb női Nobel-díjasa és az első pakisztáni születésű ember, aki megkapta az elismerést.
Today marks a precious day in my life.
— Malala Yousafzai (@Malala) November 9, 2021
Asser and I tied the knot to be partners for life. We celebrated a small nikkah ceremony at home in Birmingham with our families. Please send us your prayers. We are excited to walk together for the journey ahead.
📸: @malinfezehai pic.twitter.com/SNRgm3ufWP
A most 25 éves aktivista férjhez ment, és erején felül dolgozik, hogy minél több elesettnek tudjanak segítséget nyújtani a világban. A tálibok viszont továbbra is célpontnak tekintik, és szerintük csak azért kap elismeréseket, mert az iszlám ellen dolgozik.
Olvass tovább! Tragikusan fiatalon halt meg az igazi Pocahontas
Az 1995-ben bemutatott Pocahontas című Disney-mese a társaság egyik legsikeresebb alkotása. A rajzfilm Magyarországon is villámgyorsasággal vált a gyermekek kedvencévé, az viszont már kevésbé ismert, hogy a történetet egy valós személy, Mataoka ihlette.
Tragikusan fiatalon halt meg az igazi Pocahontas - Mataoka szinte semmiben sem hasonlít a mesebeli karakterre
Indián lányból vált keresztény asszonnyá.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)