A sziget, ahol fél évig nem kel fel a nap: éjjeli sötétségben élnek a lakók
A norvég sziget nemcsak szélsőséges éghajlatáról ismeretes: meghalni is tilos, egészen meglepő ok miatt.
Longyearbyen átlaghőmérséklete a legmelegebb hónapokban sem éri el a 10 °C-ot: a fagyos, norvég szigeten mégis zajlik az élet, ugyanúgy, mint más északi területeken. A csekély, mindössze 2144 lélekszámú szigetet 1906-ban alapították, fekvése miatt pedig egy érdekes természeti hatás érvényesül területén, a fél év sötétség, amit fél év világosság követ. Ahogy meghalni, úgy születni sem lehet a különös szigeten: három héttel a kiírt időpont előtt el kell hagyni Longyearbyent, az esetlegesen fellépő komplikációkat ugyanis nem biztos, hogy meg tudnák oldani a helyi orvosok.
A szigetnek saját mottója van, ami a következő: egyedi, biztonságos és kreatív. Ezzel az állítással, ha akarnánk, sem tudnánk szembeszállni, árai viszont a norvég pénztárcához vannak igazítva. A szállás egy hét ott-tartózkodásra, egy hónappal előre foglalva több mint félmillió forintra is rúghat a téli szezonban. A bakancslistán azonban mégis helye van: káprázatos világa magával ragad minden odautazót.
Ne rémisszen meg, hogy az utcán mindenki fegyverrel közlekedik: a jegesmedveveszély létező fenyegetettség, a középületekbe azonban nem lehet puskával belépni. Maria Sahai fotós a negyedik karácsonyt töltötte a nem mindennapi településen, amikor úgy döntött, ezt a csodát mindenkinek látnia kell: megragadta hát fényképezőgépét, és útra kelt a jeges területeken, hogy megörökíthesse mindazt, amiért érdemes Longyearbyen felé venni az irányt, pláne, ha amúgy is északon kalandozol.
Olvadó gleccserek
Turbó sebességre kapcsolt az olvadás Grönlandon, ha ez így megy tovább, a tengerek szintje hamarosan a vártnál is jobban megemelkedhet.
Félelmetes jelenségre bukkantak a kutatók Grönlandon: nem sok jót jelez előre
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- természet
100 év alatt sem olvadt el annyi gleccser, mint az elmúlt évtizedben
- klímaváltozás
- növények