A nő, aki 10-szer mászta meg a Mount Everestet: Lhakpa Sherpa rekordját máig senki sem múlta felül

A nehézségek és veszélyek ellenére mindig is kiemelkedő kitartásról és bátorságról tett tanúbizonyságot.

A hegy királynője: Lhakpa Sherpa
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Top olvasott cikkek

Lhakpa Sherpa a világ egyik legismertebb hegymászója, aki rekordot döntött azzal, hogy a legtöbbször mászta meg a Mount Everestet nőként. 

Első sikeres csúcshódítását 2000-ben érte el, és azóta több mint 10 alkalommal mászta meg a világ legmagasabb hegyét.

A hegy királynője: Lhakpa Sherpa

48 évesen Lhakpa Sherpa tizedszer mászta meg a Mount Everestet, miközben egész életében folyamatos kihívásokkal szembesült, és azokat egymás után sikeresen leküzdötte. Testvére, valamint egy nepáli tisztviselő által megerősített tizedik sikere révén ő az első nő, akinek ez sikerült. A nepáli egyedülálló anya egy barlangban született, nem kapott formális oktatást, és takarítónőként dolgozott - írja róla a BBC.

lhapka sherpa (3)

„Úgy éreztem, megvalósult az álmom, amikor először értem el az Everest csúcsát” – mondta a BBC-nek. „Azt gondoltam magamban a mászás előtt: »Nincs többé csak háziasszonyi élet!« Úgy éreztem, megváltoztattam a serpák kultúráját és a nepáli nők helyzetét. Élveztem, hogy otthonon kívül lehetek, és ezt az érzést szerettem volna megosztani minden nővel.”

A BBC 2016-ban a 100 leginspirálóbb és legbefolyásosabb nő közé választotta Lhakpát. Tizedik csúcshódításáról testvére, Mingma Gelu Sherpa számolt be, aki szerint anyja 06:15-kor (00:30 GMT) érte el a csúcsot. Bhishma Kumar Bhattarai nepáli turisztikai tisztviselő a Reuters hírügynökségnek is megerősítette a hírt. Korábban az alaptáborból legfiatalabb lánya, Shiny nyilatkozta a BBC-nek, hogy izgatottan és figyelmesen követi édesanyja haladását. „Felnézek anyára” – mondta. „Annyi mindent elért, pedig semmije sem volt.”

Lhapka Sherpa lányaival.
Lhapka Sherpa lányaival.

Lhakpa kemény munkája és eredményei azonban még nem hoztak anyagi jólétet vagy széles körű elismerést. Élete egy, a tengerszint felett több mint 4000 méter magasan fekvő faluban kezdődött Nepál keleti részén, a Makalu régióban. A serpa etnikai csoporthoz tartozik, amely a nomád tibetiek leszármazottja, akik hozzászoktak a zord, nagy magasságú környezethez. „Egy barlangban születtem” – emlékezett vissza nevetve. „Még a születési dátumomat sem tudom. Az útlevelem szerint 48 éves vagyok.”

„Emlékszem, órákon át gyalogoltam, néha a testvéreimet is cipelve az iskolába, csak hogy ott elutasítsanak. Akkoriban a lányoknak nem volt szabad iskolába járniuk.” Falujában a mezőgazdaság jelentette a fő megélhetési forrást, és nem volt áram. „Az Everest közvetlen közelében nőttem fel – emlékezett vissza. – Otthonról láttam, és a mai napig inspirál és izgat.” Az Everest első meghódítása 1953-ban történt, azóta évente egyre többen próbálkoznak a csúccsal. A hegymászás során elkerülhetetlen a sherpa vezetők és hordárok igénybevétele, de néhány sherpa, köztük Lhakpa, önálló hegymászóként is bizonyítani akart. Ez nem volt könnyű, mert szülei nem támogatták, és a falubeliek azt mondták, hogy ez férfiaknak való feladat.

everest
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

„Anyám azt mondta, soha nem fogok megházasodni – mesélte a BBC-nek. – Arra figyelmeztetett, túl férfias leszek, és senki sem fog rám szánni. A falubeliek szerint meghalok, ha megpróbálom.” Lhakpa azonban nem törődött az aggodalmakkal, és 2000-ben eljutott az Everest legmagasabb gerincére. 2003-ban ő lett az első nő, aki háromszor mászta meg a csúcsot, és ekkor csatlakozott hozzá testvére és nővére is, így ők lettek az első három testvér, akik egyszerre jártak egy 8000 méter magas hegyen. A Guinness-rekordok könyve is elismerte ezt a teljesítményt.

Később feleségül vette az Egyesült Államokban élő, román származású hegymászó, George Dijmarescu, akivel ötször mászta meg a csúcsot. A házasság után az Egyesült Államokba költözött, de 2015-ben válással ért véget. Jelenleg két lányával Connecticut államban él, és van egy fia is egy korábbi kapcsolatból. Korábbi expedíciói során a csúcson a nepáli zászlót tűzte ki, de legutóbbi mászásán az amerikai zászlót vitte magával.

Sok éven át ismeretlenül élt és minimálbérért dolgozott. „Az idősek gondozása, a takarítás és a mosogatás tartozott a feladataim közé – mesélte. – Nem kerestem sokat, nem volt pénzem ruhákra vagy fodrászra. Csak a gyerekeimről kellett gondoskodnom, és remélni, hogy lesz elég pénzem visszatérni az Everestre.”

A cikk az ajánló után folytatódik

A bennünk élő nők - Hol az egyensúly a megfelelés és az önazonosság között?

A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Hogyan lehet lavírozni a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békénk között? Hogyan találjuk meg az egyensúlyt szerepeink között? Erős Antónia és Pokorny Lia beszélgetnek június 1-jén a MOMkultban arról, mit jelent ma nőnek lenni: hogyan lehet egyszerre helyt állni a munka, a család és a saját vágyak világában, miközben megőrizzük önmagunkat, belső erőnket és harmóniánkat. 

Biztosítsd be a helyed most!

Promóció

Hegymászó szenvedélye azonban töretlen maradt. Kétszer vezetőként ment fel, és néha barátai vagy családtagjai segítették az expedíciók finanszírozását. Bár a hegymászás „nem volt túl jövedelmező a kockázatokhoz képest”, segített elmenekülni a falu monotóniájából. Anyagilag a helyzet akkor javult, amikor megtanult jól angolul, interjúkat adott, és rendezvényeken beszélt. A kilencedik csúcshódításához már szponzort talált, a tizedik alkalommal viszont közösségi finanszírozással gyűjtötte össze a szükséges összeget.

Lhakpa mindig egy rövid imával kezdi a túrát, és a biztonságot tartja a legfontosabbnak. Több mint 300 ember halt meg az Everest megmászása közben, ezért a csapatnak gyakran jég által megőrzött holttestek mellett kell haladnia. „A hegy dönti el, milyen lesz az időjárás – mondta. – Rossz időben egyszerűen várok. Nem küzdhetünk a hegy ellen.” „8000 méter felett zombinak érzem magam – folytatta. – Nem lehet enni, minden fagyott, és éjszaka kell mászni, hogy nappal le tudjunk ereszkedni. Ijesztő.”

A hegymászók számára a csúcson nagyon kevés az idő: Lhakpánál mindössze 5–10 perc, éppen elég fényképezésre és arra, hogy gondoljon mindazokra, akik támogatják. A szezon után nem tervezi a visszavonulást: célja a K2 megmászása, és szeretné, ha jövőben fiával és lányaival együtt is elérnék az Everest csúcsát. „A hegymászás a szenvedélyem, és ezt akarom csinálni – mondta. – Nehéz életem volt, de a hegyek boldoggá és nyugodttá tettek. Soha nem adom fel, és azt szeretném, hogy a fiatal nők se adják fel.”

Mesebeli szurdoktúra vár Ausztria legszebb vidékén: 7 káprázatos vidéki úti cél őszre

Ausztria hegyvidékein kiválóan karbantartott túraútvonalakon járva csodálhatod meg az Alpok lenyűgöző tájait, festői dombokat és tiszta hegyi tavakat.

Elolvasom

Képek: ProfiMedia, Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük