Putyin hozománya ezt is megéri Orbánnak: összetörte a lengyelek szívét
A lengyel politikában most nem Orbán a legnépszerűbb.
A legújabb lengyel lehallgatási botrány kapcsán előkerült egy hangfelvétel, melyen a helyi olajvállalat vezetője a pénzügyminiszter és annak helyettese füle hallatára obszcén szavakkal illeti Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin közeli viszonyát.
Közös múlt, közös jelen, közös jövő?
Nem először akadnak ki Donald Tusk kormányában miniszterelnökünkre, ami több okból is aggasztó. Még azokkal is konfliktusba kerülhet, akik eddig feltétel nélkül szerették. Viszonyunk Lengyelországgal nem csak a "lengyel, magyar, két jó barát" aforizma miatt fontos. Közös a sorsunk, a rendszerváltás idején e két országot tartották a térség nagy reménységének, szabadulva a szovjet befolyás alól.
Aztán a Visegrádi Együttműködésben fűzte szorosabbra a két ország a kapcsolatait, majd az Európai Unióba is egyidőben léptünk be.
Bár a jelenlegi varsói kabinetet Donald Tusk miniszterelnök vezeti, aki egy jobbközép formáció élén áll, közös európai pártcsaládba tartoznak a Fidesszel, a lengyel kormány körében egyre kevésbé tolerálják a magyar kormány lépéseit.
Bár a Fidesz a lengyel barátságot eddig is inkább egy másik párttal képzelte el, ugyanakkor Oroszországgal a Fidesz-barát Jog és Igazságosság szinte paranoid módon ellenséges. Ez pedig azt jelenti, hogy Orbán új barátjának - Putyinnak- a kormány régi partnerei sem örülnek.
A politika már csak ilyen? Egyszer velük, egyszer ellenük. A jelenlegi magyar politikai elit egy jelentős része az állampárt tagja volt, ám ahogy változtak a körülmények, igazodni kellett. Nézd meg, ki volt MSZMP-tag a jelenlegi kormánypárt tagjai közül.
Hemzsegnek a volt MSZMP-tagok a parlamentben: képeken 6 múltból itt ragadt figura
Nézegess képeket!
ElolvasomVarsóból is Budapest lesz?
2012. március 15-én még nagyszámú lengyel vendégsereg érkezett a kormányt támogatni hivatott Békemenetre. Az akkori források szerint ezernél is több szimpatizáns kelt útra különvonatokkal. Az eseményre a Gazeta Polska toborzott résztvevőket. A jobboldali hetilap Jaroslaw Kaczynski és pártja, a Jog és Igazságosság - PiS - nagy híve.
Ahhoz, hogy kibogozhassuk a szálakat, helyre kell tenni néhány dolgot. Nagy vonalakban: a lengyel belpolitikát két párt határozza meg. Az egyik a jelenlegi kormánypárt, a jobbközép Polgári Platform, a másik az ellenzéki Jog és Igazságosság. Ez utóbbi egy keresztény, erősen euroszkeptikus populista párt, melynek vezetője, Jaroslaw Kaczynski történetesen Orbán Viktor nagy csodálója. Ez azért furcsa, mert ez a formáció sokkal inkább a szélsőjobboldali jelzővel írható le.
Kaczynksi olyannyira egyetértett Orbán politikájának 2010 utáni irányával, azzal, hogy a Fidesz nyíltan vállalta a konfliktust Brüsszellel, hogy 2011 őszén, egy elvesztett választás után úgy vigasztalta híveit; egyszer "Varsóból is Budapest lesz". Bár a Békemenetre szervező hetilap és a párt közt nincs hivatalos kapocs, a közös világnézet egyértelmű.
Ha már itt tartunk, a Békemenet szervezői és a kormány közt sincs hivatalos kötelék, ám a menetet szervező Civil Összefogás Fórum és annak vezetői kétséget kizáróan a Fidesz holdudvarához köthető személyek.
Összeesküvés-elméletek és oroszellenesség Orbán lengyel barátainak körében
A lengyel-orosz kapcsolatok történelmileg meglehetősen ellenségesen alakultak. A két ország viszonya ma sem felhőtlen. Komoly szerepet játszik az ellentétek szításában a szmolenszki katasztrófa megítélése is. Mint ismert, 2010-ben az oroszországi Szmolenszk katonai reptere közelében lezuhant az a lengyel gép, amely egy megemlékezésre szállított magas rangú tisztségviselőket. A fedélzeten volt az akkori lengyel elnök, Lech Kaczynski is, aki a többi utassal együtt szörnyethalt.
Bár a vizsgálatok tisztázták a katasztrófa körülményeit, érdekes, hogy az odaveszett államfő fivére és pártja környezetében továbbra is erősen él az a nézet, hogy az utasok orosz merénylet áldozatai lettek, melyet egyenesen Vlagyimir Putyin rendelt el. Az oroszellenesség tehát az átlagosnál is erősebb a Fidesszel - eddig- szimpatizáló populista jobboldalon.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos partnert veszítünk Lengyelország képében
A Moszkvától felvett magyar hitel összehozta a két jobboldali riválist Lengyelországban, legalábbis talán az egyetlen közös álláspontjukban sértette meg őket Budapest: az oroszellenességben. Így már nem csak a mérsékelt lengyel jobboldal, a jelenlegi kormánypárt figyeli gyanakodva az Orbán-kormány lépéseit, de már az eddig a Fidesszel szimpatizáló radikálisok sem lesznek partnerek.
Régi barátokat veszít a kormány, de jönnek újak:
Mindezek után kérdés, látunk-e még Fidesz-rendezvényen vagy Békemeneten lengyel zászlókat az után, hogy az Orbán-kormány együttműködik Moszkvával a paksi bővítés kapcsán. Jelenleg ugyanis úgy fest, nincs Lengyelországban olyan párt, mely szimpatizálna Orbánékkal. A moszkvai hitelmegállapodás bejelentése után egy Békemenetet rendeztek eddig, közvetlenül a választást megelőzően. Azon már nem szúrtunk ki piros-fehér lobogót. Ha Lengyelországgal nem képes a magyar kormány jó viszonyt ápolni, úgy a térség fejlődése, de akár a Visegrádi 4-ek együttműködésének hatékonysága is megsínyli kormányunk orosz barátkozását.
Fotó a békemenetről: Wikipedia.org - feltöltő: Derzsi Elekes Andor
- hitel
- oroszország
- lengyelország
- fidesz
- orbán viktor
- belföld
- vlagyimir putyin
- békemenet
- magyarország
- Jog és Igazságosság
- Jaroslaw Kaczynksi
- cöf
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- paks
- kormány
7 000 000 000 000 forint: ennyibe kerül Paks 2
- oroszország
- moszkva