Tudósok állítják: az időutazás lehetséges - Megdöbbentő kijelentést tett a fizikus

Akár meg is elevenedhetne a sci-fik világa.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár régóta izgatja az emberiség fantáziáját, eddig csak a legabszurdabb és legizgalmasabb sci-fik világának részeként gondoltunk az időutazásra. Egy kanadai fizikus azonban megdöbbentő állításával minden eddigi meggyőződést felülírt.

Ben Tippett, a British Columbia Egyetem matematika- és fizikaoktatója alaposan felborzolta a kedélyeket, amikor kijelentette, az időutazás igazából megvalósíthatóbb, mint azt bárki gondolná.

- Az emberek úgy gondolják, hogy az időutazás valamiféle fikció. És hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy nem lehetséges, csak azért, mert valójában nem csináljuk. Pedig matematikailag lehetséges - mondta Tippett.

Ki is fejtette az elméletet

Nemrégiben publikált tanulmányában Tippett abból indult ki, hogy a tér és az idő dimenzióját nem lehet szétválasztani, helyette ezt egy téridő-kontinuumban kell elképzelni, amelyben ezek egyidejűleg léteznek. A tudós Einstein relativitáselméletét vette alapul, és a görbületek vizsgálatát követően kifejtette többek között azt is, hogy egy nagy csillag szomszédságában a téridő-geometria hajlottá válik, hogy a bolygók követni tudják a pályát. 

Tippet szerint ugyanígy görbületben működik az idő is a térhez képest, hozzátéve azt is, hogy immáron bebizonyított tény: egy fekete lyuk közelében az idő lassabban halad. Modelljében ezért az ívelt téridőt használja fel, és úgy véli, ha az időt egyfajta körbe lehetne hajlítani, az képes lenne visszavinni az időben. Ezt nevezi a tudós a téridő-geometria buborékjának, ami képes lehet a fénynél gyorsabb sebességgel előre és visszafelé vinni a tartalmat.

Még valami hiányzik hozzá

A matematikai lehetőség ugyanakkor még nem garancia a megvalósíthatóságra. Sokan úgy képzelik el az időutazást, mint amit a sci-fikben szereplő kis gépezetek tudnak nyújtani az emberek számára, mégsem valószínű, hogy a közeljövőben tudnának ilyesmit létrehozni. Az időutazáshoz ugyanis olyan anyag felfedezésére lenne szükség, amelyben lehetséges meghajlítani a téridőt, ilyet azonban egyelőre nem ismernek.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Ezt is szeretjük