Ez az 5 legrégebbi vicc a világon: ha ma elsütnéd, kínos csend fogadna
A világtörténelem legrégebbi viccei ma inkább furcsának hatnak.
Amióta az emberiség létezik, azóta szeret nevetni. A humor - és különösen a viccek - régóta részei a társadalmi-antropológiai kultúrának, legyen szó kiparodizálásról vagy csak szimpla mókázásról. A bugyuta, gyakran trágár poénok fontos szerepet játszottak a régmúlt emberének hétköznapjaiban. A tabuk döntögetése és a közönség meghökkentése idővel egyre nagyobb teret kapott.
A nevetés már a civilizáció kezdetén közelebb hozta az embereket, megszüntette a különbségeket, nézeteltéréseket, és növelte a kötődést, közösségérzetet.
A világtörténelem legrégebbi vicce
Hála a médiának, már rengeteg forrásból kacaghatunk. Elég a közösségi oldalakon terjedő mémekre, egy vicces Netflix-sorozatra vagy épp egy szórakoztató youtuberre gondolni. De vajon miken nevethettek őseink?
A legrégebbi feljegyzett vicc i. e. 1900-ból származik, az ókori Sumérból, a legkorábbi ismert mezopotámiai civilizációból. A vicc a hagyományos felépítés és csattanó helyett inkább egy megfigyelésre hajazott. Így szólt:
Valami, ami ősidők óta nem fordult elő: egy fiatal nő nem szellentett a férje ölébe.
Első olvasatra furcsán hangozhat ez a mondat, különösen, hogy kettős tagadás van benne. Az ókori sumér vicc, ha jól értelmezzük, a romantikus partner tökéletlenségeit hivatott kifigurázni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szintén a sumérokhoz köthető az első klasszikus értelemben vett vicc, amit időszámításunk előtt 1983-ra datálnak. Valahogy így szólt:
Egy kutya besétál a kocsmába, és azt mondja: "Nem látok semmit. Ezt majd kinyitom én."
Nos az, hogy itt mire gondolhattak, kérdéses. A sumér vicc jelentését azóta sokan fejtegették - sikertelenül. Voltak, akik arra tippeltek, hogy a kutya vakságával kapcsolatos szójáték lehetett. Akárhogy is, a csattanó lehet, hogy mindörökre a múlt homályába vész.
Az első angol nyelvű vicc a 10. századhoz kapcsolható. Egy angolszász verseskönyvben így szól:
Mi az, lóg a férfi combján és olyan helyet akar megbökni, amit megböktek már előtte? Egy kulcs.
Ahogy azt a mellékelt ábra mutatja, a történelmi humor szóviccekre és a bujaságra épült. Jobban belegondolva, ebben nem is történt túl nagy változás az évszázadok alatt.
Az első vicckönyv
A vicceket először időszámításunk után a 4. században gyűjtötték össze egy csokorba. A Philogelos (magyarul "a nevetés szerelmese") nevű gyűjtemény az első ismert vicckönyv, amit két ismeretlen írónak, Hieroklésznek és Philagriosznak tulajdonítanak.
A könyvben ilyen és ehhez hasonló gyöngyszemek kaptak helyet:
Amikor az udvari borbély megkérdezte, hogyan szeretné levágatni a haját, a vicces fickó így válaszolt: "Csendben."
A bujaság és a nemek közti különségek már őseinket is megmosolyogatták. Ilyen például ez a Kr. e. 30-ból származó ókori egyiptomi vicc, ami az udvarlás - mondjuk úgy - anyagi vonzatát gúnyolja ki:
Az ember még a szamárnál is jobban vágyik a közösülésre - a pénztárcája az, ami visszatartja."
Hány évesen halt meg Tutanhamon? 10 kérdés, amire ötödikben még tudtad a választ
Nem is olyan könnyűek, mint elsőre tűnnek.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- állásinterjú
Így zajlott a világ első állásinterjúja - Ilyen kérdéseket tett fel Edison
- történelem
- tudomány