
Majdnem 10 ezer éves a világ legöregebb fája: magányosan magaslik skandináv földön
Elképesztő kora ellenére remekül tartja magát.

Néha rácsodálkozunk idős emberek életkorára, ha a televízió vagy épp a lapok mesélnek róluk. Az emberek mellett ugyanakkor az élővilág is felvonultat meglepő eseteket szép számmal. Korábbi cikkünkben az állatvilág legidősebbjeiről szóltunk, de mellettük a természet nagy öregjeiről is érdemes említést tenni.
Ami a fákat illeti, nehéz lenne megjelölni, melyik is a világ legöregebbje, de a Svédországban magasló, Old Tijikko névre keresztelt fát - és így jóval hitelesebb - a világ legöregebb jegyzett fáinak egyikeként tartják számon. A fa a nevét Leif Kullman, a fa felfedezőjének kutyájáról kapta.
Elképesztő régen eresztett gyökeret
Vizsgálatok szerint ez a fa, mely a Fulufajallet-hegy tetején nőtt, egy norvég lucfenyő, mely még a legutóbbi jégkorszak legvégén kezdhetett növekedni. Ma, úgy tartják, mintegy 9950 éves. Viszonyításképp, ebben az időben az emberek épp csak, hogy rájöttek, hogy a föld megművelhető, és még csak évezredekkel ezután háziasították a juhot, a kecskét, a szarvasmarhát és a sertést.
További öreg fák
Világszerte több helyütt is jegyeznek rendkívül idős fákat.

Szenvedélyeink fogságában - Az addikció és a kontrollvesztés pszichológiája
A Femina Klub júniusi vendége Dr. Zacher Gábor toxikológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a kultúránkban hangsúlyosan jelen lévő függőségek kérdéseiről beszélget.
Zacher Gábor szerint, ha saját magunk elé tükröt tartunk, akkor 4-5 függőséget mindenki fel tudna sorolni. Igaz ez?
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. június 5. 18 óra
Helyszín: József Attila Színház
Promóció