5 film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz

A filmtörténelemben számtalan olyan alkotás született, amelyet legalább egyszer mindenkinek látnia kell. A következő 5 például kihagyhatatlan!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem egyszer fordul elő az emberrel életében, hogy csak bambán áll a videotékában, és azt fürkészi, melyik film is lenne a legjobb aznap estére.

Néhány cím vagy jelenet persze fel-feldereng, de, hogy melyik is volt az az akciófilm, romantikus dráma vagy vígjáték, amiről hosszan vitatkozott a barátaival, azt homály fedi.

Ha te is voltál már ilyen helyzetben, akkor most megkönnyítjük a dolgod. Összegyűjtöttük azt az öt filmet, amit mindenképpen látnod kell - legalább egyszer az életedben.

Hagyományos műfaj ínycsiklandozó fogásokkal: Fargo

A Coen-testvérek egyik specialitása, hogy vesznek egy hagyományos hollywoodi műfajt - noir, thriller, fekete komédia, gengszterfilm -, és ínycsiklandozó mai fogást főznek belőle. A nyolcvanas években felbukkant amerikai csúcsfilmesek legjobb munkái kiállták az idő próbáját, és az ördögien elmés Fargo ott van a legjobbak között. Szokás szerint együtt írták ezt az ámulatba ejtő és mulatságos darabot sikkasztással, emberrablással, átveréssel, félreértéssel és gyilkossággal - a bűnnel, ami Coenék visszatérő sajátságaként kikerül az elkövetők ellenőrzése alól.
A Fargo Észak-Dakotában játszódik, ahol a papucsférj autókereskedő, Jerry azzal bíz meg két börtönviselt alakot, hogy rabolják el a feleségét.
Az alkotók fölényes szakértelme szellemes, bizarr tragikomédiát szült, amely egyszerre vadul mulatságos, és a maga nagy műgonddal kivitelezett fordulataival hatásosan állítja szembe az ártatlan és egyszerű hősöket a többiek gonoszságával.

Megdöbbentő, megrázó és felejthetetlen: Ütközések

A metaforikus cím Paul Haggis 2005-ös Oscar-díjas filmjének témájára utal, amelyben Los Angeles-i figurák végzetesen keresztezik egymás útját. Ehhez adj hozzá egy etnikai konfliktust - latinok kontra ázsiaiak -, fűtsd fel egy vérforraló eseménnyel - rablás -, és máris megkaptad a kellőképpen széles, de áttekinthető tablót.
Semmi kétség, a film közhelyes emberi viszonyokat tár a néző elé. A sztori szélsőséges helyzetekkel operál. Untig ismerjük már az efféle multikulti összecsapásokat. De a film vitathatatlan ereje az élesre hegyezett kis párbeszédekben van, amelyeket jól megválasztott figurák szólaltatnak meg az ügyesen bonyolított cselekmény fordulópontjain.
A Haggis és Bobby Moresco írta forgatókönyv se nem reális, se nem fantáziaszülemény. A politikai korrektség lecsengése után, egy poszt-PC korban a szereplők olyan terepen mozognak, ahol a szó éles fegyver, amelyet jól és rosszul is forgathatunk egymás ellen, a körülményektől függően.

Polgárháború meseköntösben: A faun labirintusa

A faun labirintusa a mexikói rendező, Guillermo del Toro összegző filmje. Korábban olyan munkákon dolgozott, amelyek magas szinten alkalmazták a különleges effektusokat, vagy hátborzongatóan másvilági atmoszférát teremtettek, most pedig, alighanem legérettebb darabjában, sikeresen ötvözi a kettőt, olyan filmet alkotva, amely egyszerre idegborzoló és technikailag kifinomult.
Az 1944-ben játszódó A faun labirintusa Ofelia, egy kislány története, aki erdei teremtmények fantasztikus világát fedezi fel, miután Észak-Spanyolországba költözik az édesanyja új házastársához. A sötét lelkű mostohaapa Franco tábornok fasiszta hadseregében szolgál.
A faun labirintusa a polgárháború utáni Spanyolországgal a háttérben számos csodával szolgál a közönségnek. Első helyen a film megkapó szépségét és az erős alakításokat kell említenünk. Ha mégis hiányérzeted lenne, az annak tudható be, hogy a történet allegorikus elemei nem tudják maradéktalanul összekapcsolni a valóságot a fantáziavilággal, de a végeredményt tekintve ez nem homályosítja el a rendező kiemelkedő teljesítményét.

Uganda, igazán: Az utolsó skót király

Voltaképpen nem meglepő, hogy az ugandai elnök, Idi Amin izgalmas történetét a gonosz diktátort játszó Forest Whitaker toronymagasan kiemelkedő alakítása uralja: Amin vonzó karizmát és érzéketlen erőszakot egyesítő kettős jellemét kitűnően formálja meg. Giles Foden 1998-as regénye az embereket mesterien manipuláló zsarnokként ábrázolta Amint, aki a hűtőszekrényben őrizte ellenségei fejét. Ám vitathatatlan sármjával sikerült megnyernie magának Uganda népét, míg sajátos vonásai külföldi támogatókat szereztek neki a nagyhatalmak körében.
Kevin McDonald rendező első nagyjátékfilmje magabiztosan tárja fel Amin összetett karakterét egy félszeg skót orvos, Nicholas Garrigan nézőpontjából.
Az eredeti ugandai helyszíneken forgatott film, Az utolsó skót király tökéletes példája a színes kalandokkal tarkított erkölcsi mesének, amelynek ékköve Whitaker csodálatos - és 2006-ban Oscarral díjazott - alakítása az ellentmondásos természetű zsarnok szerepében.

A teljes zűrzavar: Bábel

Guillermo Arriaga és Alejandro González Iñárritu írói-rendezői párosa már egy nagy hatású mexikói drámában - Korcs szerelmek - és az Amerikában játszódó 21 grammban is bizonyított. Újabb közös munkájuk, a Bábel arról szól, hogyan keresztezi egymást szerte a világban az emberek életútja, és milyen pusztító következményekkel is járhatnak azok a tettek, amelyeknek látszólag semmi közük egymáshoz.
A többszálú narratív szerkezet ezúttal négy család földrészeken átívelő kapcsolatait foglalja magában: a Bábel széles vásznán marokkói, amerikai, mexikói és japán figurák tűnnek fel, amellyel nemcsak a körkép lesz nagyobb hatású, de néhány, egyre súlyosbodó globális probléma is terítékre kerülhet.
A Bábelt többek között az teszi különlegessé, hogy az író és a rendező láthatóan nem volt hajlandó engedményeket tenni sem az elbeszélésmódban, sem a stílusban a közönségigények kedvéért.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Erről talán a nyitott vég árulkodik a legszembetűnőbben, amely után a nézők nem távozhatnak megnyugtató érzéssel a moziból: a Bábelen jóval a főcím lefutása után is van mit agyalni.

Cikkünk az 1001 film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz című könyv alapján készült.

Minden, amit tudni akarsz a filmekről, amelyeket feltétlenül látni kell - mind az 1001-et. Ha kedvenc mozidról szeretnél többet megtudni, vagy azt eldönteni, mit nézz meg ma este, az 1001 filmhez bátran fordulhatsz. Itt mindent megtalálsz: az alapműveket, amelyeket talán kihagytál, éppúgy, mint a klasszikusokat, amiket nem lehet elégszer megnézni.
Bárhol is ütöd fel a könyvet, egy nagyszerű filmről olvashatsz, a legfontosabb adatokkal és néhány meglepő ténnyel együtt. Ha DVD- vagy videogyűjteményt állítasz össze, itt megtalálod a nélkülözhetetlen segítséget, de még az alkalmi mozinéző is élvezetét lelheti a szórakoztató kötetben.

Kiadja a Gabo Kiadó.
Ára 9999 forint.
Ezt is szeretjük