Hatalmas büntetés járhat érte, ha rossz helyre dobod ezt a háztartási hulladékot
Tilos a szemétbe dobni ezeket a háztartási hulladékokat!
Tilos a szemétbe dobni a tönkrement LED-es izzókat és fénycsöveket, mert azokban a környezetre ártalmas anyagok vannak.
Ezeket a veszélyes hulladéknak minősülő fényforrásokat a legtöbb magyarországi barkácsáruházban le lehet adni.
LED-es izzók kidobása
Sokan nem tudják, de húsz éve törvény rendelkezik az elektromos és elektronikus hulladékok begyűjtéséről és feldolgozásáról. A fénycsövek és a kompakt fénycsövek nagy része a veszélyes hulladékok körébe tartozik, mivel higanyt tartalmaznak, de a LED-ek is ebbe a kategóriába sorolhatók, mondta el Nagy János, a Magyar Világítástechnikai Társaság elnöke az InfoRádióban.
A tönkrement fényforrásokat, illetve lámpatesteket ezért az országban található 14 ezer gyűjtőhely egyikére kell elvinni. Az összesen 40 ezer kihelyezett gyűjtőedényt barkácsboltokban és nagyobb áruházakban lehet megtalálni.
"Az itt elhelyezett, tönkrement fényforrásokat összegyűjtik, és Mezőkovácsházára viszik, ahol feldolgozzák. A fénycsövekből évente három kilogramm higanyt sikerül kivonni. Ha a fényforrásokat nem gyűjtenék be, hanem kidobnák, ez mind a környezetünkbe kerülne, pedig tudjuk, hogy a higany veszélyes vegyi anyag" - magyarázta a szakember.
Nagy János azt is elmondta, hogy a lampahulladek.hu honlapon minden információ megtalálható a gyűjtőpontokról, telefonszám is van, ha nagyobb mennyiségű tönkrement fényforrást, lámpatestet adna le valaki, akkor azt a helyszínre való kiszállással átvegyék.
A Magyar Világítástechnikai Társaság elnöke szerint a környezettudatosság terjedésének köszönhetően évről évre egyre többen adják le ezeken a helyeken a tönkrement fényforrásaikat.
A fénycsöveket és LED-izzókat azért is mindenképp gyűjtőpontokra kell vinni, mert a veszélyes hulladék nem megfelelő elhelyezését a törvény bünteti, hívta fel a figyelmet a Dívány.
A Büntető Törvénykönyvnek a Hulladékgazdálkodás rendjének megsértéséről szóló része így fogalmaz:
aki arra a célra hatóság által nem engedélyezett helyen hulladékot elhelyez, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Súlyosbító körülménynek számít, ha ezt veszélyes hulladékkal teszi, így akár egytől öt évig terjedhet a szabadságvesztés mértéke. A jogi gyakorlat szerint a kis mennyiségben történő, nem megfelelő hulladék-elhelyezésért a bíróság legtöbbször csak pénzbüntetést szokott kiszabni.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kevesen tudják, de készpénz is járhat a palackok visszaváltásánál: ezt kell tenni hozzá
Ezzel a trükkel készpénzt kaphatsz a visszaváltott palackokért!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!