Karácsony után is veszélyben vannak az otthonok: több a lakástűz januárban

Ünnepek után áll fenn a valódi tűzveszély a biztosító szerint.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A lakástüzek jellemzően a karácsonyi időszak során válnak a hírműsorok visszatérő rémképeivé, nem volt ez másként tavaly sem. A lángok szinte mindig gondatlanság miatt csaptak fel, és olyan ártatlannak tűnő ünnepi kiegészítők okozták őket, mint az őrizetlenül hagyott gyertyák, koszorúk, helytelenül gyújtott csillagszórók vagy zárlatos karácsonyi égősorok.

De vajon tényleg akkora kockázatot jelent a karácsony, mint ahogy azt a hírekből gondoljuk? A Központi Statisztikai Hivatal - KSH - adatai szerint 2016-ban 7449 regisztrált lakástűz volt Magyarországon. Ez, ha csak kis mértékben is, de javulás a korábbi 7730-as értékhez képest, reméljük, ez a pozitív tendencia tükröződni fog a 2017-es, rövidesen megjelenő adatokban is.

Karácsonyi lakástüzek

A Katasztrófavédelem elmondása alapján tudjuk, minden évben bőven száz alatt van azon esetek száma, amikor egy karácsonyfához vagy adventi koszorúhoz köthetően keletkezik tűz az otthonokban. Bár éves szinten a tűzesetek legjellemzőbb okozói az elektromos zárlatok, a Groupama Biztosító tapasztalatai szerint év végén a második leggyakoribb okká válnak - bár számukban, léptékükben nem foghatók az előzőkhöz - a karácsonyfatüzek, illetve a karácsonyi díszek, asztali díszek, csillagszórók okozta tüzek.

"Karácsonykor még otthon van a család, a figyelem a feldíszített fára összpontosul, így, ha valami lángra kap, jó eséllyel gyorsan eloltják" - mondta el Szabó Imre, a Groupama Biztosító Szolgáltatási Centrumának főosztályvezetője.

"Ezekről az esetekről nem is érkeznek kárbejelentések, a napok múlásával azonban sajnos lankad a figyelem, mindeközben a fák napról napra szárazabbá válnak, így egyre fokozódik a gyúlékonyságuk is. Az esetleírásokból kiderül, hogy a szülők ekkor már engedik a gyerekeknek egyedül meggyújtani a gyertyákat és csillagszórókat, ami könnyen vezet katasztrófához."

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

A szakember megkockáztatja: az ünnepek elmúltát követő időszak az igazán veszélyes, különösen azoknál, akik a karácsonyfájukat Vízkereszt után is még akár hetekig meghagyják. A 2017-ben bejelentett tűzkárokat megvizsgálva egyértelműen látszik, hogy a legtöbb bejelentés januárban érkezett a Groupama Biztosítóhoz.

"Az elmúlt napokban csupán pár darab karácsonyi lakástűzzel kapcsolatos kárbejelentés érkezett, ezek asztalon lévő gyertya vagy csillagszóró miatt meggyulladt TV-ről, függönyről, kanapéhuzatról, szőnyegről számoltak be. A legnagyobb káresemény várható kártérítési összege 280 ezer forint. Bízunk abban, hogy súlyosabb, akár az egész lakás kiégését okozó tűzeset ebben az évben nem fordul elő" - tette hozzá Szabó Imre.

Ezt is szeretjük