Új feltételt szabtak az érettségihez

A tanulás már nem elég

Elfogadták az új köznevelési törvényt. Közösségi munka hiányában nem jár érettségi. Összefoglaló a változásokról.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Országgyűlés keddre virradó éjjel elfogadta az új köznevelési törvényt. A jogszabály rögzíti, hároméves kortól lesz kötelező az óvodába lépés, amely alól felmentést a jegyző adhat a szülő kérelmére és az óvodavezető, valamint a védőnő egyetértésével.

A tankötelezettség hat évtől kezdődik az új szabály szerint, és 18 helyett a 16 évig tart. 

Kötelező hittan és egész napos iskola

A gyereknek a jövőben kötelező lesz hittan- vagy ekölcstan órára járni, és a tanulók a jövőben csak ötven óra közösségi munka után vehetik kézhez érettségi bizonyítványukat.

A jogszabály pontosan meghatározza az egész napos iskola feltételeit is, amely választható oktatási forma lesz. 

Általános iskolában a nevelés-oktatást a délelőtti és délutáni tanítási időszakban olyan módon kell megszervezni, hogy a foglalkozások legalább 16 óráig tartsanak, továbbá 17 óráig - vagy addig, amíg a tanulók jogszerűen tartózkodnak az intézményben - gondoskodni kell a tanulók felügyeletéről.
    

A nappali rendszerű iskolai oktatásban azon osztályokban, ahol közismereti oktatás is folyik, a mindennapos testnevelést heti öt testnevelésóra keretében szervezik meg, ebből legfeljebb heti két óra meghatározott feltételek mellett kiváltható.

A tanítási év utolsó napját követően legalább 60 - szakképző iskolában legalább 30 - összefüggő napból álló nyári szünetet kell biztosítani. 

Az iskola igazgatója a szülő kérésére legfeljebb egy alkalommal engedélyezheti az iskola első évfolyamának megismétlését, akkor is, ha a tanuló az előírt tanulmányi követelményeket sikeresen teljesítette. Ebben az esetben a megismétlendő évfolyamról nem kap bizonyítványt a tanuló. A szülő kérésére az iskola magasabb évfolyama is megismételhető legfeljebb egy alkalommal.
    

Képek! Családi fotók Harrachról, Hoffmannról, Mesterházyról

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az intézményekben a pedagógus-munkakörökben dolgozók a heti teljes munkaidő 80%-át, azaz kötött munkaidőt az intézményvezető által meghatározott feladatok ellátásával kötelesek tölteni, a munkaidő fennmaradó részében a munkaideje beosztását vagy felhasználását maguk jogosultak meghatározni. A teljes munkaidő 55-65%-ában tanórai és egyéb foglalkozások megtartása rendelhető el. 

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A kötött munkaidő fennmaradó részében a pedagógusok a nevelés-oktatást előkészítő, nevelés-oktatással összefüggő egyéb feladatokat, tanulói felügyeletet, továbbá eseti helyettesítést látnak el.
    

Ezt is szeretjük