8 máig megmaradt középkori ruhadarab izgalmas története: van, akinek az alsógatyáját őrizték meg

Számos középkori ruhadarab fennmaradt, melyekről azt is tudni, ki viselte egykor.

Középkori ruhák

Múzeumi vitrinek tárgyait nézegetve az ember gyakorta elcsodálkozik, milyen különleges, hogy a kiállított holmikat egykor valóban, akár mindennaposan használta valaki.

Különös érzés, és még inkább az, ha ruhákról van szó, hiszen személyesebb tárgya alig-alig van az embernek. A középkorból számos olyan ruha maradt ránk, mely hihetetlen épségben őrizte meg eredeti jellegét. Ilyenekből mutatunk be a következőkben egy képes összeállítást: egyik-másik darab története kifejezetten érdekes.

8 középkori ruhadarab

Királyi és királynői, hercegi és nemesi ruhák: pazar és nehéz anyagok, aprólékos kidolgozás, csodás, hímzett minták jellemezték az akkori öltözeteket. Előkelő és fenséges a kép, amit magunk elé képzelünk. Az alsóneműket látván viszont egy szempillantás alatt újra emberi közelségben érezzük egykori viselőiket. 

A 14-15. század fordulóján élt I. Margit dán királynő ruhája a világ legrégibb gálaruhája.  X. Károly Gusztáv Roskilde-ből származó háborús zsákmánya. Az uppsalai katedrális múzeumában őrzik.
Svante Stures alsónadrágja. A férfi 1567-ben egyike volt az öt svéd nemesnek, akiket a mentálisan instabil XIV. Erik felségárulással vádolt. A király saját kezűleg ölte meg a diplomatát a cellájában.
Aragóniai Leonóra 15. századi portugál királyné ujjatlan köpenye, melyet Spanyolországban, egy középkori ruhákat bemutató múzeumban őriznek.
A 12. századi Angliai Matild, német-római császárnő, angol hercegnő selyemruhája. A királynő maga ajándékozta Ambazac templomának több más tárggyal, például egy aranykereszttel, egy zsoltáros könyvvel és egy szenteltvíztartóval együtt. Ma is ott őrzik.
A 13. században élt IX. Lajos francia király alsóneműje. A világ legrégibb alsóneműjeként tartják számon: 1250-ből való. A keresztény lovagkirály két keresztes hadjáraton is részt vett, és szentté avatták.
Károly burgundi herceg hihetetlen állapotban megmaradt, ma is csodás színű szaténkabátja. A 15. században élt Károly volt az utolsó Valois-házból származó burgundi herceg. A ruhadarab egy svájci múzeum történeti tárlatának része.
I. Károly orléans-i herceg doubletje. A fantasztikus állapotban megmaradt szaténfelsőt elején 32, ujjain 20-20 gomb díszíti. A ruhadarab az 1360-as évekből származik. Franciaország szövettörténeti érdekességeket bemutató múzeuma őrzi.
Mai szemmel már-már komikusak az utókorra maradt hosszú orrú, középkori cipők. Olyan különös, botrányt keltő divathullám emlékét őrzik, melynek izgalmas történetét érdemes alaposabban is megismerned ebben a korábbi cikkben.

Képek: Pinterest.

Ezt is szeretjük