18

Csak felnőtteknek!

Az általad letölteni kívánt tartalom a hatályos jogszabályok szerint a kiskorúakra káros hatással lehet. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz ne férjen hozzá kiskorú, használj szűrőprogramot!

A Júdás széke az egyik legkegyetlenebb középkori büntetőeszköz volt: képeken a kínzás korabeli eszközei

A középkorban nem volt kifizetődő a bűnözés: sokszor rettenetes kínzást vont maga után.

Középkori büntetés kínzóeszközei

Talán nem túlzás azt mondani, hogy a sok évszázadot felölelő középkor a történelem legizgalmasabb, legmeghökkentőbb korszaka. 

Nemcsak a fontos események miatt, amikről az iskolai történelemkönyvek szóltak, hanem az akkor éltek életmódja, étkezése, ruházkodása, viselkedése miatt is, melyekre a 21. századi ember óhatatlanul rácsodálkozik. Mivel napjainkra szerencsére sokat változott a büntetőjog, annak a régi eszközeivel is érdeklődve, esetenként elszörnyülködve ismerkedünk. A különböző bűntetteket, például a tolvajlást vagy emberölést ugyanis akkoriban egészen másként torolták meg: megszégyenítéssel és kínzóeszközökkel végrehajtott pszichikai és fizikai büntetéssel. A módszerek kegyetlenségüknél fogva gyakorta halált vontak maguk után.

6 kínzóeszköz a középkorból, és 2 tévedés

Ahogyan a történész, Chris Bishop is tartja, a középkori kínzóeszközök kapcsán vannak félreértések. Ezek részben abból erednek, hogy a kíváncsi utókor bizonyos esetekben olyan, ismeretlen funkciójú eszközöket is kínzószerszámnak titulál, amelyek valószínűleg egész másra voltak jók. A 18-19. századi fikciók és misztikum iránti rajongásnak ugyancsak betudhatók téveszmék. Olyan is előfordult, hogy egy véletlen félreértés folytán született meg a köztudatban egy soha nem is létezett kínzóeszköz. A következőkben hat módszert mutatunk be, és két olyan szerkezetet is, amely téves elgondolásból került a köztudatba. Figyelem: egyes eljárások felkavaróak lehetnek.

A forralás nevű kínzási módszer eszköze egy kondér víz vagy más folyadék, például olvasztott viasz vagy olaj volt, melybe beleültették az alanyt, majd alágyújtottak, és lassú kínok közepette halálra főzték. Ezt a kegyetlen módszert még VIII. Henrik idején is alkalmazták.
A Júdás széke nevű, hegyes, gúla formájú heggyel rendelkező szerkezetre ülő pózban, fentről eresztették alá az alanyt. Mivel ez végbéltájon belé szúródott, mintegy felnyársalta, és lassú halálra ítélte őt.
A csigába húzás során a két kart hátrakötötték, és ennél fogva felfüggesztették az alanyt. Mivel súlyokkal terhelték meg a testét, a karjában még elviselhetetlenebbé vált a fájdalom.
A kaloda sokak számára ismerős lehet: a fakeretbe zárt fej és karok, a hosszas ácsorgás egy idő után szörnyű zsibbadtságot és fájdalmat eredményezett.
A szégyenketrec, ahogy nevében is benne van, a nyilvánosság előtti megszégyenítésre, és az adott bűntől való elrettentésre szolgált. Egyúttal kínzóeszköz is volt, rendszerint kivégzés előtt alkalmazták. Az embert egy, a testét körbefogó ketrecbe zárták, és fellógatták.
A lingchi nevű, Kínában alkalmazott kínzómószer mind közül a legbrutálisabb: ezer vágás általi halálnak is nevezik, mivel ennek során a alany bőrét és végtagjait kisebb darabokban vagdosták le a testéről.
A gyötrelem körtéje nevű eszközről sokáig az a hiedelem terjedt, hogy intim testnyílásokba vezették, majd kinyitották, óriási szenvedést okozva. Ez az elgondolás megdőlni látszik, és az új feltételezés szerint orvosi, például szájat nyitó, vagy háztartási, például csizmaszár-tágító eszköz lehetett.
A belül szöges, egyiptomi szarkofágokat idéző vasszűz egy egyszerű tévedés eredményeként születhetett meg az emberek fantáziájában, a 19. században. Valószínűleg a hordószerű spanyolkabát magyarázatát értelmezték félre, melyet egyfajta szégyenítő eszközként húztak arra, akit nyilvános megszégyenítésnek akartak kitenni. Az is előfordulhat, hogy a római Marcus Atilius Regulus kivégzésének történetében szereplő szöges fadoboz leírása vezette félre az utókort.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük