Napi 4,5 milliós bírságot szabhat ki Magyarországra az EU
Hazánk ellen több kötelezettségszegési eljárás is indult, két ügy még hátravan. Körkép.
Április végén, mintegy öt hónapos várakozás után az Európai Bizottság bejelentette: megkezdhetjük a tárgyalásokat az IMF-fel egy újabb hitelről. A bizottság ezzel párhuzamosan közölte azt is, készek arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank ügyében lezárják a kötelezettségszegési eljárást, az adatvédelmi hatóság függetlenségének és a bírói nyugdíjkorhatár csökkentésének ügyében viszont az Európai Bírósághoz fordulnak.
Nem ez lesz az első, hogy a bíróságon kötünk ki, Magyarország ellen összesen tíz olyan eljárás indult, ami végül a bíróság elé is került. A tízből csupán egyben született elmarasztaló ítélet, bár az kétségkívül nagyon fájdalmas volt.
Először 2007-ben nyújtottak be keresetet
Az Európai Bizottság legelőször 2007 januárjában nyújtott be keresetet Magyarország ellen. A gond akkor az volt, hogy nem vettük át azt az uniós irányelvet, amely a munkavállalás, tanulás, letelepedés terén ad szélesebb jogokat a nem tagállami országok azon polgárainak, akik legalább öt éve az EU területén tartózkodnak. A bíróság törölte az ügyet a nyilvántartásból, mivel a problémát megszüntető jogszabályok 2007 júliusában hatályba léptek.
Ugyanígy semmissé vált a korábbi médiatörvényünkkel kapcsolatos eljárás, amit azért indítottak el, mert a törvény alapján a kábeltelevíziós szolgáltatók a magyar lakosság mindössze egyharmadának nyújthattak csak szolgáltatásokat. Az Országgyűlés 2007 júniusában hatályon kívül helyezte a paragrafust.
Hasonlóan végződött az az ügy is, amely az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatairól szóló irányelv átültetéséről szólt. Az irányelv célja, hogy az EU polgárait ugyanaz a védelem illesse meg a tisztességtelen gyakorlatokkal szemben akkor is, ha például külföldi weblapról vásárolnak.
Az Országgyűlés 2008. június 9-én fogadta el az irányelv teljes átültetéséhez szükséges törvényeket, amelyek 2008. szeptember 1-jén léptek hatályba.
Három ügyet töröltek
A fentiek mellett három további ügyet törölt a bíróság, az egyik a tőkekövetelményekről szólt, a másik a szakmai képesítések elismeréséről, a harmadik pedig a közbeszerzésekről.
Két esetben volt ítélet, az egyik százmilliárdokba fájt
A bíróság két esetben hozott ítéletet, az egyikben a javunkra döntöttek, a másikban pedig elmarasztalták hazánkat. Magyarország számára sikerrel zárult az az ügy, ami a lakásvásárlás után fizetendő illetékről szólt. Az Európai Bizottság ez esetben azt a szabályt kritizálta, amely szerint lakásvásárláskor, ha valaki bizonyos időszakon belül eladja egy másik ingatlanát, az illetéket nem a vásárolt lakás teljes értéke, hanem a vásárolt és eladott lakás forgalmi értékének különbözete után kellett megfizetni. A gond az volt, hogy a szabály csak azokra érvényes, akiknek az eladott ingatlana Magyarország területén fekszik.
Ha az EU más tagállamaiban, akkor nem jár a kedvezmény. Ez az EU-nak nem tetszett, mert szerintük a szabályozás a más tagállamokban lakó és ott ingatlannal rendelkező uniós polgárokat visszatarthatja a magyarországi ingatlanvásárlástól és a hazánkban történő letelepedéstől. A bíróság elutasította a bizottság keresetét.
Ennél szomorúbb véget ért az áfa-törvény miatt indított eljárás. A szabály miatt 2010. június 1-jén nyújtott keresetet az Európai Bizottság, mivel az akkor hatályos magyar szabályok szerint az a cég, amely a beszerzés értékét még nem fizette meg üzleti partnerének, az erre az ügyletre vonatkozó áfát nem igényelhette vissza, szemben a többi céggel, amelyek a befizetendő összegből levonhatták beszerzéseik értékét. Ráadásul, ha a levonható áfa összege meghaladta a befizetendő adóét, úgy a különbözet visszatérítését is kérhették.
A bíróság úgy döntött, a jogszabály indokolatlan terhet ró a vállalkozásokra, csökkenti pénzügyi likviditásukat és profitabilitásukat, így ezt a szabályt meg kell változtatnunk. A döntés miatt több százmilliárd forint esett ki a költségvetésből.
Az Európai Bíróság előtt jelenleg még két magyar ügy van, az egyik eljárást bizottság azért indította, mert a testület szerint a piaci verseny torzulásához vezethet az a gyakorlat, hogy Magyarországon a vasúti forgalomirányítást a vasúttársaságok végzik, és mivel a forgalomirányító a menetvonal-kijelöléssel, illetve kapacitáselosztással kapcsolatos döntéshozatali folyamatnak részesévé válik, így részletes ismereteket szerez a versenytárs vasúttársaságok által nyújtott szolgáltatásokról, azok mennyiségéről és időpontjairól.
Magyarország szerint a forgalomirányítás nem jár együtt menetvonal-kijelöléssel, illetve kapacitáselosztással. Az ügyben még nem született döntés.
Napi 4,5 milliós bírság
Nincs még eredménye annak az eljárásnak sem, amit a hulladékokról szóló uniós keretirányelv miatt indított ellenük a bizottság. A legújabb fejlemények szerint a testület pénzügyi szankció kiszabását kéri a bíróságtól hazánkra, valamint Bulgáriára, Lengyelországra és Szlovákiára, amiért az irányelvet a 2010. decemberi határidőre nem ültették át. A bírság napi 4,5 millió forintra rúgna.
Az MTI beszámolója szerint az átültetés késlekedése miatt tavaly januárban a bizottság még 23 uniós tagállam ellen indított kötelezettségszegési eljárást, de a tagországok nagy része időközben eleget tett kötelezettségének.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hulladékokról szóló 2008-as uniós keretirányelv egyebek között olyan hulladékkezelési alapelveket vezet be, mint a szennyező fizet elv, és előírja azt is, hogy a tagállamoknak mindenekelőtt a hulladékképződés megelőzésére kell koncentrálniuk, majd - sorrendben - az újrahasználatra, az újrafeldolgozásra és az egyéb hasznosításra kell módot találniuk, hulladéklerakással pedig csak legvégső lehetőségként élhetnek.
OLVASD EL EZT IS!
- fidesz
- európai unió
Pofont kapott a magyar kormány az Európai Uniótól
- európai unió
- orbán viktor
Így adta fel Orbán nem egészen egy nap alatt a nagy szabadságharcot
- európai unió
- kormány