Botrányt okozott Orbán beszéde

A kormány legkínosabb pillanatai

Indiában kézcsókkal, Németországban félreértésével keltett komoly felháborodást.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Orbán Viktor szombaton, kormányfővé választása után elmondott beszédének szavai e hét közepére érték el Ukrajnát. A beszédben elhangzottak miatt kedden bekérették hazánk kijevi nagykövetét az ukrán külügyminisztériumba. Azóta a miniszterelnök csak rontott a helyzeten, miután pénteken arról beszélt, hogy igenis most van itt az ideje ezeknek a dolgoknak a megvitatására.

Donald Tusk, Lengyelország miniszterelnöke is megszólalt az ügyben, és szerencsétlennek tartotta magyar kollégája szavait. Ezzel folytatódott a magyar kormány vesszőfutása a diplomácia rögös útján.

Martonyi János a villámhárító

Orbán szombaton a határon túli magyar kisebbségek kapcsán kiemelte, hogy a kétszázezer ukrajnai magyarnak "meg kell kapnia a kettős állampolgárságot, meg kell kapnia a közösségi jogok teljességét, és meg kell kapnia az önigazgatás lehetőségét is". Ezeket a szavakat a háborús helyzetben lévő, a keleti országrész egyes területeit éppen elvesztő Ukrajna kormánya nyilván túlreagálta, de jelen helyzetben ezen aligha csodálkozhatunk.

Most is, mint eddig számtalanszor, Martonyi János külügyminiszter igyekezett tompítani a miniszterelnök kijelentéseinek élét, aki egy Brüsszelben tett nyilatkozatban állt ki Ukrajna ügye mellett. Martonyi azonban a ciklus végével távozik, posztját a szintén diplomatikus magatartásáról ismert Navracsics Tibor veszi át, azonban ősszel feltehetőleg uniós biztos lesz, így Szijjártó Péter kerülhet a helyére.

Médiaalkotmánytól a baltás gyilkosig

Nem először keveredünk kellemetlen helyzetbe a kormány diplomáciai csetlései-botlásai miatt. A második Orbán-kormány felállása után hozott új médiaalkotmány verte ki először a biztosítékot az unióban, ahonnan akkor komoly kritikák érkeztek Budapest felé. A Matolcsy György-féle gazdaságpolitika szintén ártott európai kapcsolatainknak, de a szabadságharcos fordulatok, hogy, hogy nem, szintén külföldi politikusok fülébe jutottak.

A kormány a nyugati elszigetelődéssel számolva kelet felé nyitott, innen várva gazdasági segítséget. Talán ennek is köze volt ahhoz, hogy 2012. augusztus 31-én Magyarország kiadta hazájának Ramil Safarovot, az azeri katonát, aki 2004-ben baltával végzett örmény társával Budapesten. A két ország közti kvázi háborús helyzet miatt Safarovot Bakuban nemcsak szabadon engedték, de nemzeti hősként ünnepelték, Örményország pedig megszakította hazánkkal diplomáciai kapcsolatait. Martonyi április végén az ATV Szabad szemmel című műsorában elismerte azt, amit sejteni lehetett, a kormány a megkerülésével döntött a baltás gyilkos kiadatásáról.

Bár pártjaik egy pártcsaládba tartoznak Európában, mégsem mindig érti egymást Orbán és Merkel.

Ritka fotó! Így nézett ki Angela Merkel fiatalon

Nézegess képeket!

Elolvasom

Merkel lovassága mégsem erre vágtat

"A németek küldtek már lovasságot Magyarországra, tankok formájában jöttek, ne küldjenek, az a kérésünk. Nem volt jó ötlet, nem vált be" - ezekkel a szavakkal keltett feltűnést Orbán tavaly májusban. A Kossuth Rádióban elhangzott mondatokkal reagált Angela Merkel német kancellár egy vitában elhangzó szavaira. Peer Steinbrücknek, a szociáldemokrata kancellárjelöltnek címzett válaszában Merkel arról beszélt, mindent meg kell tenni, hogy Magyarország a helyes útra térjen, de "nem kell rögtön a lovasságot küldeni".

Hamar kiderült, Orbán a tankok emlegetésével félreértette német kollégáját, aki éppen megvédte a magyar miniszterelnököt. Ez a fejlemény tette igazán kínossá Orbán kirohanását. A hazai diplomácia helyzetéről az is sokat elárul, hogy egy blogot idézve a 444.hu arra jutott, politikusainkat alig-alig követik a Twitter közösségi oldalon külhoni kollégáik. Az is sokatmondó, hogy Orbánt miniszterelnökségének négy éve alatt egyszer sem hívta meg Barack Obama a Fehér Házba, és erre a továbbiakban sem mutatkozik esély.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Kézcsók Indiának

Bár diplomáciai botrányt szerencsére nem okozott, Orbán indiai kézcsókkísérlete amellett, hogy vicces, rendkívül kínos is, és felveti a kérdést, mégis ki készíti fel egy-egy útja előtt a miniszterelnököt. Orbán tavaly ősszel a helyi protokollt súlyosan megsértve kézcsókkel kívánta üdvözölni Sonia Gandhit, az Indiai Nemzeti Kongresszus Párt elnökét. A hölgy végül épphogy elhúzta kezét, mielőtt a magyar kormányfő ajkai cuppantak volna rajta. Természetesen senki nem várja el, hogy Orbán minden kultúra etikettjét ismerje, azért valaki szólhatott volna neki az üdvözlési szokásokról.

Fotó: facebook.com/orbanviktor, leadkép: hu.wikipedia.org, Off2riorob.

Ezt is szeretjük