Egy távoli ország, ami rabul ejti a szíveket: a koreai kultúra több száz éves zenéit adják elő hazánkban
Korea hagyományos zenéi rabul ejtik a szíveket.
Akik szeretik a koreai kultúrát, azok egész biztosan szabadon hagyják a naptárukat szeptember 8-30. között. A Koreai Kulturális Fesztivál szervezői olyan zenei programkínálattal készülnek, amihez hasonló még nem volt hazánkban.
Az események fókuszában a hagyományos koreai zenei műfajok állnak, amelyeket koncertek, színpadi produkciók, workshopok és szimpóziumok tesznek teljessé.
Koreai Kulturális fesztivál 2023-ban
A K-gugak, azaz koreai népzene
Sokak számára a hallyu - azaz az 1990-es években indult dél-koreai kultúra világszerte népszerűvé válása - mára fogalom. A koreai hullámnak is nevezett hallyu egyik fontos pillére a zene, ami magában foglalja a modern K-pop és a hagyományos K-gugak műfajokat is. Előbbi már szinte mindennapjaink részévé vált, elég, ha csak bekapcsoljuk a rádiót. De a K-gugak térnyerése még csak most következik. Koreában a modernizáció mellett nagy hangsúlyt fektetnek a hagyományok tiszteletére, így a tradicionális zenére is.
A K-gugak szó szerinti jelentése “a palotai zenétől a népzenéig”, mely a koreai hagyományos kultúrából és művészetekből kiindulva egészen napjainkig mutatja be a koreai zenét. Ennek a megjelenítése, feldolgozása pedig rendkívül színes lehetőségeket kínál. A szeptemberi fesztivál előadásai abból a számtalan új művészeti lehetőségből adnak ízelítőt, amelyeket a gugak potenciálisan tartogat.
Koncertek koreai módra
A Koreai Kulturális Központ célja, hogy megismertesse és népszerűsítse a koreai kultúrát hazánkban. Aki járt már valamely eseményükön, tudja, hogy igyekeznek mindig kreatív programokat kínálni. Az őszi koncertsorozat is hozzájuk hűen nagyszabásúnak ígérkezik. Szeptember 13-án a Magyar Zene Házának színpadán fellép a geomungo koronázatlan királynője, Heo Yoon-jeong vezetésével a Black String és a Gyeonggi tartománybeli népdalok mestere, Lee Hee-moon által fémjelzett „NAL projekt”.
A Black String a hagyományos koreai hangszereket és zenét veszi alapul, ugyanakkor átfogó érzékenységgel szabadon elmossa a műfaji határokat, koncertjei során a végletekig kihasználja az előadók rögtönzési képességét. Az együttest beválasztották többek között a 2016-os zenei világkiállítás (WOMEX) hivatalos showcase programjába, 2018-ban pedig az első koreai díjazott lett Ázsia & Óceánia kategóriában a híres angol zenei magazin, a Songlines díjátadóján.
A „NAL projekt” megálmodója Lee Hee-moon, aki Korea 57. számú szellemi kulturális örökségének a Gyeonggi (ejtsd: Kjanggi) tartományi népdal művészetének képzett áthagyományozója. Az előadás ihletadó forrása is ez az örökség, mellyel egy sajátos művészeti ágat hozott létre, és mutat be a színpadon a magyar közönség számára is. Tevékenységével sikerült a hagyományos vokális zenét ismét az előadások középpontjába emelnie, lehetőséget adva ezzel a közönségnek, hogy újra felfedezze a népi énekek hallgatása által tartogatott örömet.
Egy este alatt két külön zenekar és produkció is látható a színpadon. A szervezők a hosszabb technikai átállás alatt sem hagyják a közönséget unatkozni, ugyanis az érdeklődők a szünet alatt kipróbálhatják az előtérben a színpadon hallható tradicionális hangszereket, miközben koreai snackeket ropogtatnak.
Felejthetetlen élmény
Szeptember 17-én a Magyar Zene Házában Park Jiha egyedülálló koncertjét hallhatjuk. A zeneművész és egyben zeneszerző Park Jiha zenéjében a pirihez, saenghwanghoz (ejtsd: szenghváng) vagy yanggeumhöz (ejtsd: jánggüm) hasonló, hagyományos koreai hangszerek klasszikus minimalizmusa harmonikusan vegyül az aprólékosan megkomponált keretek között szabadon kibontakozó, improvizatív zenei elemekkel. Első albuma számos nagynevű zenei médium, többek között az amerikai Pitchfork Media vagy az angol The Wire és Uncut magazin, a The Guardian napilap vagy a BBC elismerését is kiváltotta. A The Guardian angol napilap Park Jiha zenéjét úgy értékelte: „Park Jiha zenéjének szépsége az általa megidézett üres térben rejlik, amelyet maga után hagy.”
Világkörüli turnén a JONGMYO JERYEAK
A Nemzeti Gugak Központ világ körüli turnéja egyik európai állomásaként szeptember 21-én hazánkba érkezik, hogy társulatával előadja a JONGMYO JERYEAK-ot, amely a királyi ősök rituális zenéje és tánca a Jongmyo Szentélyben. A JONGMYO JERYEAK, ami a nemzet első regisztrált Szellemi Kulturális Öröksége volt 1964-ben, felkerült a UNESCO Emberiség Szellemi Kulturális Örökségeinek listájára 2001-ben. Az instrumentális zenéből, énekből és táncból álló szintetikus művészeti alkotás közel hatszáz éves történelmet tudhat magáénak. A magyarországi nagyszabású, 90 perces előadásban 54 zenész és 18 táncos lép az Erkel Színház színpadára.
Workshopok & szimpózium
Azokat, akik szeretnének közelebbről megismerkedni a tradicionális koreai zenékkel és táncokkal, a Jindo Nemzeti Gugak Központ szakemberei kalauzolják el a K-gugak világába.
Kezdő és haladó hangszeres workshopok várják az érdeklődőket szeptember 8-11. között a Koreai Kulturális Központban. Szeptember 12-én egy hagyományos koreai zenéről és táncról szóló ismeretterjesztő koncertet kínál az intézet. A rendezvénysorozat egyik fénypontja pedig a hagyományos koreai és magyar zenéről szóló szimpózium szeptember 14-én a Hagyományok Házában. Elismert magyar és koreai szakemberek által a két ország megismerheti egymás zenei és tánchagyományait.
Regisztráció és részletes információt a Koreai Kulturális Központ weblapján találsz.
Ha szeretnél többet megtudni a Koreai Kulturális Fesztiválról, kövess minket az esemény Facebook-oldalán.
A programlista tájékoztató jellegű, a szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják.
Ez is érdekes: egyre többen élnek így Ázsiában
Vannak emberek, akik úgy élnek, hogy még a lábukat sem egyszerű kinyújtaniuk a lakásukban.
Ilyen, amikor egy kis lyuk jelenti az otthont - Egyre többen élnek így Ázsiában
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Koreai Kulturális Központ.)
OLVASD EL EZT IS!
- észak-korea
- kim dzsongun