Így hat Magyarország időjárására a klímaváltozás - Mit lehetett érezni 2017-ben?
1901 óta a tavalyi volt a 13. legmelegebb év.

- Folyton ingadozik a testsúlya, és észbontóan nőies: a modell stílusát és őszinte fotóit imádják az Instán »
- A szűk szárú farmer még nem vonul vissza teljesen: ezekben a nőies összeállításokban igazán divatosan mutat »
- Ráncok ellen igazi nagyágyú, segít megőrizni a bőr rugalmasságát: a marulaolaj eltörli az apróbb hibákat »

- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
- Deutsch Anita párducmintás bikiniben: 48 évesen tökéletes az alakja a kommentelők szerint
Magyarország tavalyi időjárása illeszkedik a melegedő tendenciába, a jelenlegi adatok szerint a hazai rangsorban a tavalyi lehet a 13. legmelegebb év 1901 óta. A csapadék szempontjából átlagos volt a 2017-es év - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat legfrissebb, az MTI-hez eljuttatott elemzéséből.
Az éghajlatváltozást vizsgáló Copernicus Climate Change Services - C3S - program adatai alapján 2017 átlaghőmérséklete 14,7 °C volt, ami 1,2 °C-kal magasabb az iparosodás előtti átlagnál. A tavalyi globális középhőmérséklet mindössze 0,1 °C-kal marad el a legmelegebb, 2016-os évétől.
Magyarország időjárása 2017-ben
Magyarországon 2017 éves középhőmérséklete 11,06 °C lett. Ez 0,9 °C-kal marad el az eddigi legmelegebb, 2014-es évtől. Az adatok jelenlegi feldolgozottsága mellett 2017 - a 2013-as évvel együtt - a 13. legmelegebb év lett 1901 óta. A melegedő tendenciát jól szemlélteti, hogy a legmelegebb 13 év közé csak kettő került be az 1990-es éveket megelőző időszakból.

Az év jelentős részében melegebb volt az átlagosnál. A legnagyobb pozitív anomália márciusban volt, akkor a havi átlag 3,5 °C-kal volt magasabb a normálnál. A március a második, a június a negyedik, az augusztus pedig az ötödik legmelegebb volt 1901 óta. A magas pozitív havi anomáliák miatt 2017-hez köthető az ötödik legmelegebb nyár és a 12. legmelegebb tavasz 1901 óta.
Mindemellett hideg szélsőség is volt 2017-ben, a legnagyobb, csaknem 5 °C-os negatív anomália januárban volt, és ezzel a tizedik leghidegebb januárt regisztrálták. A február enyhe, a március pedig meglehetősen meleg volt. Az április viszont összességében kissé hűvösebb volt a szokásosnál.
Október végén egy markáns hidegfront vonult végig az országon, mely meglehetősen szeles és hűvös időt hozott. A Magyarországon Nárcisznak keresztelt vihar alig néhány óra alatt átszáguldott az ország felett, a legerősebb széllökések sokfelé meghaladták a 120 kilométer/órát. Az év vége is szokatlanul enyhén telt, a decemberi középhőmérséklet 2,3 °C volt.
Országos átlagban csaknem 605 milliméter csapadék hullott tavaly, ami nagyjából megegyezik az 1981-2010-es átlaggal. Márciusban, augusztusban, júniusban, januárban és májusban is kevesebb csapadék hullott a szokásosnál, három hónap - szeptember, október, december - viszont jelentős csapadéktöbblettel zárt.
OLVASD EL EZT IS!

- időjárás
- globális felmelegedés
"A szélsőséges időjárás fel fog erősödni" - Aggasztó a jövő a geológus szerint

- természet
- globális felmelegedés
Bajban vannak a legszebb világörökségi helyszínek: minden negyedik elpusztulhat

- globális felmelegedés
- nasa