Kiszolgáltatott helyzetben a dolgozók
A munkanélküliségtől való félelem sok mindenre rákényszeríti a munkavállalókat.
A munkanélküliségtől való félelem és a létbizonytalanság okolható azért, hogy egyre több dolgozó hallgatólagos beleegyezéssel tűri a munkaadók trükközését. A munkavállalók attól tartanak, hogy elveszítik állásukat, a munkáltatók pedig ezt a rettegést használják ki, hogy a sajátos takarékossági intézkedéseiket rá tudják erőltetni az alkalmazottaikra, még akkor is, ha ily módon nem tesznek eleget a Munka Törvénykönyvében foglaltaknak.
Mivel a kereseti lehetőség megszűnése sok ember számára egyet jelent az eladósodással, ha sikerül elhelyezkedniük, akár az egészségük és a jogaik árán is képesek megtartani a munkahelyüket. A munkaügyi perek száma még mindig elenyésző ahhoz képest, mennyi munkáltatói visszaélés zajlik a háttérben. Az internetes fórumokon közzétett munkavállalói beszámolók azt támasztják alá, hogy a munkaadói szabálytalanságok mára általános problémává duzzadtak.
A leggyakoribb munkaadói visszaélések
Némely cégek egyszerűen válaszút elé állítják a dolgozóikat, miszerint vagy vállalkozói engedélyt váltanak ki, vagy más munka után nézhetnek. A munkáltató így megszabadulhat a kötelező járulékok terhétől, és akkor sem kell fizetnie, ha a munkavállaló szabadságra megy, esetleg lebetegszik. Ez a megoldás további előnyökkel is szolgál a munkaadó javára, ugyanis ebben a felállásban bármikor szerződést bonthat végkielégítés nélkül. A kényszervállalkozó viszont már kevésbé jár jól. Papíron talán többet keres, mint alkalmazottként, de saját magának kell kifizetnie az összes biztosítását. Ez a megoldás csak azoknak éri meg, akik egyszerre több cégnek is dolgozhatnak.
Leginkább a kereskedelmi és a vendéglátó-ipari vállalkozásokban terjedt el az alkalmazottak bejelentésével való trükközés. Az ellenőrzések miatt a feketemunka már visszaszorulni látszik ezeken a területeken, viszont a bejelentett munkaidő gyakran így sem fedi a valóságot. Bevált szokásnak tűnik, hogy a munkavállalókat négy- vagy hatórás munkára jelentik be, míg közben 12 órás műszakokban dolgoznak.
Fizetéskor a dolgozók számlájára csak a hivatalos óraszámuknak megfelelő összeget utalják el, a többit borítékban kapják kézhez. A fifikásabb munkáltatók két jelenléti ívet íratnak alá az alkalmazottakkal. Az egyik a fiktív beosztásokat tartalmazza - melyet az ellenőrzések során lehet lobogtatni -, a másik pedig a főnöknek készül. Ha papíron minden rendben zajlik, a cég bármikor moshatja kezeit, a dolgozók viszont tehetetlenek, amennyiben elmaradoznak a borítékos összegek.
Kisebb szabálytalanságok
Számos munkavállalói történet kering az interneten, melyekben kisebb szabálytalanságokról esik szó. Gyakran felbukkanó eset, hogy a munkáltató időszakosan túlfut a Munka Törvénykönyvében megszabott túlóraszámon, illetőleg elsumákolja az elrendelhető kereten túlra eső rendkívüli munkavégzés óraszámait, így a kifizetésüket is elmulasztja. További problémaként szokott felmerülni a megvont ebédszünet, a szabadnapok visszatartása, valamint az előírtaknak nem megfelelő, egészségre káros munkakörülmények.
A munkahelyféltésen túl sokszor az is közrejátszik a dolgozók hallgatásában, hogy egyedül kevésnek érzik magukat a céggel szemben, mert ha pereskedésre kerül sor, nem biztos, hogy a többi alkalmazott is alátámasztja a szavukat. Ráadásul a munkaügyi perek akár éveken keresztül is elhúzódhatnak, és a kisebb szabálytalanságokkal egyébként sem célszerű perre menni.
Jogtalan elbocsátások miatt indul a legtöbb per
A válságot kísérő létszám-leépítési hullámok után az emberek annak is örülnek, ha egyáltalán van hol dolgozniuk, ezért csak akkor fordulnak bírósághoz, ha jogellenesen mondtak fel nekik. A statisztikai adatok szerint 2008 óta folyamatosan nőtt a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos, bíróságra vitt vitás esetek száma, ám ez főként annak tudható be, hogy ez idő alatt az elbocsátások száma is megnövekedett.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ugyanakkor a munkaügyi perek költségviseléséről szóló törvény módosulásának is köszönhető, hogy egyre többen próbálnak élni a jogaikkal, ugyanis részben visszaállították a költségmentességet. Ennek megfelelően, a dolgozónak akkor sem kell illetéket fizetnie, ha elveszíti a pert, valamint a szakértők díja sem őt terheli. A munkaügyi perek esetén a munkavállalói költségmentesség feltétele, hogy a dolgozó fizetése a mindenkori nemzetgazdasági átlagkereset kétszeresénél kevesebb legyen.
OLVASD EL EZT IS!
- pénzügyek
- kormány
Áron alul veszi meg a hitelesek lakását a kormány
- munkaerőpiac
- közmunka
Elvesztetted a munkád? Stadiont kell építened havi 30 ezerért
- munkaerőpiac
- kormány