Elfogadták: jön a fizetés nélküli túlóra és 6 hónapos próbaidő

A munka új törvényei

Kemény időszak vár a dolgozókra, a kormány nem nézte az érdekeiket.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Országgyűlés az utolsó előtti ülésnapon elfogadta a munka világát nagyban átalakító törvénycsomagot. Változnak a heti munkaidőre, a túlórára, a próbaidőre és a szabadságok kiadására vonatkozó szabályok is.

Heti munkaidő

Az Országgyűlés döntött arról, hogy a heti munkaidő a munkáltató szempontjából ugyanolyan rugalmas maradjon, mint korábban. A válság miatt vezették be azt a szabályt, hogy a munkáltató gazdasági okból 36 órára csökkentheti a dolgozó heti munkaidejét 40 órás fizetés mellett, majd később megemelheti 44 órára.

Ezt nem törölte el a kormány, ugyanakkor kikötötte, hogy a hosszabb időben való foglalkoztatást csak a váltás utáni egyéves időszakban lehet alkalmazni - és ugyanannyi óra csoportosítható át, amennyivel kevesebbet dolgozott korábban a munkavállaló.

Az egyéves időszak után pedig a dolgozónak már háromszoros bér jár. Újítás továbbá, hogy az első hosszabbítás után egy évet kell várni a következővel.

Túlmunka

Változik a túlóra kifizetése is. Eddig a túlóráért akkor adhatott pénz helyett szabadságot a munkáltató, ha ezt a kollektív szerződés megengedte, illetve a dolgozó belegyezett. Az Országgyűlés ezt annyiban változtatta meg, hogy most már bármikor adhat pénz helyett szabadságot a munkáltató.

Próbaidő

Míg eddig csak a közszférában lehetett hat hónapos próbaidőt kikötni, addig innentől már a versenyszférában is lehetőség nyílik rá - feltéve, ha ezt a kollektív szerződés engedi. Alapesetben a próbaidő hossza 30 nap, amit három hónapra lehet kitolni.

Szabadság kiadása

Módosítottak a szabadság kiadásának szabályain is. Az eddig érvényben lévő szabályozás szerint, ha három hétre mentél nyaralni, akkor a munkáltató nem mondhatta azt, hogy ezt nem teheted meg.

Miért változtattak?
Kíváncsi vagy, miért változtattak a szabályokon még annak ellenére is, hogy ez nem hoz pénzt az államnak? Egy korábbi cikkükből megtudhatod, kattints a magyarázatért.

Ma már az eléggé megfoghatatlan "fontos gazdasági érdek, illetve a munkáltató működési körét közvetlenül és súlyosan érintő" ok miatt dönthet úgy a vezető, hogy kettőnél több részletben adja ki a neked járó 20, 21 vagy több napot. Ettől függetlenül 14 nap megillett évenként egyben.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Álláskeresési járadék

A munka világához tartozik az állástalanság miatt kapott segélyek átalakítása is. Az álláskeresési járadék folyósítási idején 90 napra csökkentették, vagyis, ha munkanélkülivé válsz, akkor az eddigi kilenc hónap helyett csak három hónapig kaphatsz pénzt. Erről bővebben itt olvashatsz.

Ezt is szeretjük