Trópusi eredetű kártevő jelent meg a Kis-Balatonban: ezért lehet nagyon veszélyes

A természetes vizekben nagyon nagy károkat tud okozni.

Trópusi kártevő növény jelent meg a Kis-Balatonban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Megjelent egy invazív, trópusi eredetű kártevő növény a Kis-Balatonban, derül ki a Zaol.hu cikkéből

Az akváriumokban és kerti tavakban gyakran előforduló növény neve kagylótutaj. 

Trópusi kártevő növény jelent meg a Kis-Balatonban

A természetes vizekre nagyon veszélyes kagylótutaj néhány hete jelent meg a Kis-Balatonon. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság és a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság munkatársai most azért láttak munkához, hogy megakadályozzák a növény szaporodását és így az elterjedését, írja a cikk. 

A szakemberek a part közelében úszó növényeket vízhatlan ruhában és gumicsizmában szedték, míg a beljebb lévőket csónakkal gyűjtötték össze.

GettyImages-1143840698
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary

- Az úszó kagylótutaj olyan felszínborítást képes elérni gyors szaporodásával, ami akár 100 százalékban lefedi a víz felszínét, ezzel pedig komoly kárt jelenthet, mivel egyrészt az itteni, hasonló életmódú, őshonos és védett fajok konkurense, másrészt vízminőségi problémákat is okozhat egy ilyen állomány - mondta el a lapnak Rozner György, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság szakmai vezetője.

- Az úszó kagylótutaj ugyan most még nem jelent problémát, de ha elszaporodna, komoly gondot okozna. Az özönnövények akkor jelentenek a vízügyi kezelő számára problémát, amikor bedurrannak, elburjánzanak. Akár olyan mértékben elszaporodhatnak az ilyen jellegű, úszó növények, hogy leárnyékolják a vízfelszínt, és oxigéntől zárják el a vízereket, emellett lefolyási akadályt is képezhetnek - fogalmazott a lapnak dr. Baranyai Olga, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság monitoring referense.

A szakember azt is hozzátette, hogy az inváziós fajokat, állományokat egyelőre csak nyomon követni tudják, mert költséges és rendkívüli erőfeszítést igényel az ellenük való küzdelem, ugyanis ha egy-egy hajtás, vagy éppen a gyökerükből egy-két milliméter a vízben marad, akkor abból újabb növény fejlődhet.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így néz ki a Balaton a világűrből - 7 gyönyörű képet mutatunk

A Balaton több ezer kilométeres távolságból is megkapó látványt nyújt.

Így néz ki a Balaton a világűrből - 7 gyönyörű képet mutatunk

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borítókép: Laszlo Szirtesi/Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük