2 cuki háziállat, ami a szobádban is elfér: így gondozd őket
Ha szeretnél egy imádnivaló kis kedvencet, bennük biztosan nem csalódsz majd.
Ha kicsi a helyed, vagy a szüleid nem engedik, hogy kutyát, cicát vigyél a lakásba, kompromisszum lehet számotokra egy kis helyigényű állat.
Ám mielőtt úgy döntötök, hogy beszereztek egy kedvencet, mindenképpen gondold végig, biztosan szeretnéd-e, mert az állatok folyamatos törődést és odafigyelést igényelnek. Ha úgy érzed, jó körülmények között tudnád tartani őt, és a szüleid is belemennek, nincs más hátra, minthogy kiválaszd a neked való kisállatot.
Az alábbi tanácsok önmagukban nem a teljes állatgodozási folyamatot írják le. Mielőtt házikedvencet veszel, tájékozódj mindenről személyesen az állatkereskedésben vagy a tenyésztőnél!
Törpenyuszi
Ez az édes kis szőrmók bőven elfér a szobádban. Beszerezheted tenyésztőtől vagy kisállat-kereskedésben. Egy nagyobb ketrecben a legjobb tartani, és bár szereti a szabadságot is, ez egy lakásban nem biztos, hogy megvalósítható. Ezért igyekezz olyan helyet választani a ketrecnek, ami a legjobb a nyuszinak. Fontos, hogy biztonságban érezze magát, és ne legyen huzatnak kitéve. A legjobb, ha fal mellett helyezed el, mert így a nap sugarai sem árthatnak a jószágnak.
Ha kiengeded a ketrecből, készülj fel rá, hogy a nyuszi rágcsál, ezért ne hagyj elöl olyan tárgyat, ami hiányozna, vagy amiben kárt tehet. A ketrec alját terítsd le forgáccsal, majd szénával. Önitatót vagy vizes tálkát is tegyél be neki, és az sem árt, ha rágófával kedveskedsz a nyuszinak. Ez a kisállat általában egy helyre végzi el a dolgát, de ettől függetlenül az egész ketrecet tisztán kell tartanod.
Amikor már megfigyelted, hol a nyuszi kedvenc illemhelye, oda tegyél almos tálkát. Heteken belül megszokja majd. A törpenyuszi előtt mindig legyen friss víz! Kedvenc étele a széna, de emellett adhatsz neki minden nap egy nagyon kevés szárazeledelt is, az étele 20%-át pedig valamilyen zöldség, például sárgarépa tegye ki.
Vigyázz: a hagymafélék és a hagymás virágok, valamint néhány szobanövény mérgező a törpenyuszi számára!
Ékszerteknős
Állatkereskedésben be tudsz szerezni ékszerteknőst. Figyelj rá, hogy kemény legyen a páncélja, mert ha puha, az hiánybetegségre utal. A teknőst úgynevezett akvaterráriumban kell tartani, vagyis az egyik felében tiszta víz legyen, hogy tudjon úszkálni, a másik oldalon pedig lejtőt képezve olyan magas kavics- vagy sóderrakás, hogy kimászhasson a szárazföldre.
A víz mindig 25-30°C-os legyen, ha szobahőmérsékleten ez nem megy, mesterségesen is megoldhatod. Az akváriumba jól jön egy fűtőberendezés, illetve egy tisztítórendszer, hogy ne kelljen szinte naponta cserélni a vizet.
A fűtött vizű akváriumot üveglappal takard le, hogy a teknős ne hideg levegőt lélegezzen be. A legjobb, ha olyan ablak alatt helyezed el, ahol több órás napsütés éri a kis jószágot. Ha erre nincs lehetőség, biztosíts neki mesterséges világítást.
A teknős legkedveltebb eledele a hal, ebből is a fagyasztott apróhal a legegészségesebb. Ügyelned kell rá, hogy ne etesd túl! Az apró teknőst naponta etesd, nagyobb korában pedig elég minden másnap csemegét adni neki. Annyi eleséget tegyél a vizébe, amennyit 10-15 perc alatt meg is eszik. Vitaminpótlás céljából próbáld meg hozzászoktatni a salátalevélhez is: ebből elég hetente egyszer adni neki.
OLVASD EL EZT IS!
- állat
- számítógép
Ingyen letölthető háttérképek! Minden idők legcukibb állatai
- állat
- állatvilág